Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *435*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Buna,Am citit mesajul de la Monica, sunt alaturi de Cami si de Iulia.O sa trimit blogul la cunostinte si miercuri cand iau banutii o sa depun o suma de bani.Fetelor tot respectul meu pentru implicare.Noi suntem bine, ne-am intors de la mare, Theo a fost super incantat, cam tuseste ca a mancat inghetata in fiecare seara si nu am avut cum sa-l pacalesc.E un smecher, cad vrea ceva incepe sa ne spuna ca el ne iubeste foarte mult.Imi vine sa-l pup mereu si ma oftic ca trebuie sa ma intorc la servici, as sta cu el toata ziua.Mada, felicitari pt bebe!Chato foarte dragute amandoua.Sanatate multa copilasilor bolnavi.Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

salutare si io,

sanatate tushishtilor!

Tot incerc sa ajung la zi cu toate dar... sunt maxim de incompetenta


Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Tufete dragi

La multi ani Floric!Sa fii sanatoasa si mereu fericita alaturi de cei dragi tie!



georgiana310 ...asta-i viata...uneori f cruda si nedreapta...dar trebuie sa mergem inainte

Copii cu tuse cum se simt,azi?!

Las cafa

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

LA MULTI ANI, FLORICICULE, sa-ti dea Domnul tot ce-ti doresti si tot ce-ti doresc si eu, fiindca numai binele ti-l doresc (da' tu stii asta, tufato:))) Cum sarbatoresti?
Sophiphitza...ieri, desi cu febra cam 38, a vrut sa faca "baisa" ceea ce mi s-a parut excelent...doar ca dupa baisa si-a luat haine, sosete, papuci...si cica "pa!"...nicicum n-am putut s-o conving ca nu mergem, asa ca am facut o tura pe o caldura horror, pe la 18 seara, oricum dupa 3 minute a vrut in bratze dar ar fi vrut s-o duc asa prin tot orasul...ca s-o pacalesc am facut niste trasee necunoscute, printre blocuri, pana am ajuns in fatza scarii noastre si abia atunci s-a prins de figura si s-a scandalizat groaznic!
In fine, febra e tot intre 37.8- 38.9, tusea tot acolo...azi-noapte a dormit binisor, nu i-am dat antitermic decat seara si dimineata. Ati auzit de ceva sirop de ridiche neagra in farmacii? Ati dat asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani, Floric! Tot binele din lume vi-l doresc !

Ilinco, eu am luat sirop de ridiche neagra si mi s-a parut f eficient ca expectorant. Nu cred ca opreste tusea.
Eu i-am dat ieri Ilincai niste ceai "pentru probleme respiratorii" cumparat de la noi de la serviciu, este un profesor care s-a specializat pe naturiste de-astea si i s-a deschis si o farmacie. Acu sa nu-L minii pe Dumnezeu, parca nu mai tuseste asa de tare si nici muci parca nu mai are asa multi. Ceaiul e testat de mine si de Motan in ocazii diferite, stiu ca e eficient, dar parca nu ma asteptam la asa efect deodata. Azi mergem la control....dar daca e ca data trecuta, cind la plamini nu se auzea nimic, dar cind s-a pus pe tusit elimina un kil de...mizerie... Om vedea. Daca vrei, iti cumpar si-ti trimit si tie o punguta de-aia cu amestec de plante, sa incerci.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Auci, deci ridichea aia e expectoranta; pai ea expectoreaza destul...as fi vrut ceva de calmare...Pe de alta parte am mai citit ca daca expectoreaza coipilul, sa fie lasat in boii lui, ca de-i dai ceva de oprire e mai rau, se opresc secretiile alea in plamani...Ma gandesc si la ce zicea andiaroro, ca la ei nici nu se da niciodata sirop de tuse copiilor pana la 3 ani, in alte parti am citit ca pana la 4...nici nu stii ce sa faci!!
Merci, Pisigri, dar Sophia nu bea ceaiuri de niciun fel, am mai incercat fara succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Georgiana, incerc sa raspund aici pentru ca mi se pare ca as "polua" subiectul Iuliei daca as face-o acolo...

Cred ca toti ne temem pentru copiii nostri. Mai ales daca ai trecut printr-un moment asa, mai de cumpana, deja, frica este mare si tinde sa iti acapareze viata.
Spuneai de kktul de acadea; ei bine, cred ca e una dintre cele mai mici probleme. Ma sperie mai putin acadeaua pe care o maninca o data pe saptamina poate, spaima apare cind ma uit in frigider, ma uit in magazine, ma uit in curtile taranilor si imi dau seama ca NIMIC din ceea ce mincam nu mai este necontaminat. Reziduurile din sol dispar dupa zeci de ani, chiar daca nu ai stropit in curtea ta, iti aduc ploile resturi de chimicale de la aia care au stropit, taranii isi hranesc gainile tot cu premixuri ca si in ferme, singura diferenta este ca aia din ferme mai respecta niste norme, taranul pune in apa oricit praf de-ala galben i-a spus vecinul ca se pune.

Suntem cu totii victimele suprapopularii planetei si e normal sa fie asa. Alternativa este crunta si nu ne-o putem dori, nu ai niciodata nici o garantie ca o sa faci parte dintre supravietuitori.

Pe mine cazul Iuliei ma sperie cumplit dpdv al priceperii medicilor sau a capacitatii lor de exprimare a unei realitati. Adica, Iulia a avut ghinion, s-a nascut cu "gilma" aia care acum ii face rau. Dar medicii aia care au vazut-o cind avea 4 luni erau datori sa explice corect ce se poate intimpla, sa spuna ca e nevoie de supraveghere medicala, d examene periodice. Adica era de datoria lor sa stie ce se poate intimpla asa, ca worst case scenario, si sa faca tot posibilul sa evite asta. Ca sa nu mai spun ca in unele parti ale lumii se fac operatii in utero, iar la noi....

Nu toti parintii au cunostinte medicale, dar toti isi iubesc copiii si au grija de ei si urmeaza sfaturile date de un medic, nu? Daca medicul iti spune "stai linistita ca e un lipom" e una, daca iti spune "vino la control la 6 luni cu copilul" e cu totul altceva, de asta eu am asa, o...stringere de inima cind ma gindesc la sistemul medical. Ca sa nu mai spun ca de cind am avut "ghinionul" cu urechea Ilincai oricum increderea mea in medici a fost serios zdruncinata.

Asa ca eu zic ca nu e nimic rau in faptul ca Bris nu linge kkdele, dar daca ea ar tine mult-mult sa le incerce, eu as lasa-o. Mai devreme sau mai tirziu va putea sa o faca fara sa fie nevoie sa iti ceara parerea pe tema asta; secretul nu este interzicerea unor lucruri, ci constientizarea, informarea, educarea ca unele lucruri nu sunt sanatoase si exista alternative mai bune.

Cit despre a reusi sa traiesti clipa...cred ca ar trebui cu toatele sa luam exemplu de la Cami si Iulia si de la ceilalti parinti si copii care se confrunta cu situatii limita. Desi nu cred ca poate exista ceva mai cumplit, ei stiu cel mai bine sa se bucure de viata si de momentele frumoase pe care le ofera aceasta. asa cum s-a bucurat Iulia de vizita celor de la fundatie, asa cum se bucura Cami pentru fiecare zimbet al fetei ei.

Noi, aparent sanatosi, sa traim cu securea deasupra capului, cu frica permamenta de ce se poate intimpla..? Sa devenim stresati si mofluzi si nervosi si ipohondri..la ce ne foloseste? Ne face asta viata mai frumoasa? Nicidecum.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc de urarile venite pe toate caile (canalele) de comuncatie

Azi ma simt oarecum inconstienta de varsta ce o port. Sigur pe seara ma apuca melancolia, sper sa nu ma apuce si plnasul. Dar nu am motive, nu? Altele sunt greutatile vietii?

Va invit intr/un loc racoros, la umbra bradului falnic, cu fresh/ri in mana, sa ascultam iarba cum creste. Sau sa va invit sa va tolaniti pe un iaht, sa ascultati suietul valurilor ce se sparg de iaht, si sa adormi in leganatul valurilor. Fiecare dupa palcerea inimii.

Asta imi doresc sa va ofer pe ziua de astazi. Daca nu o pot face fizic, va rog macar sa inchideti ochii si sa va lasati purtate de imaginatie si puterea gandului. Face bine la psihic.

Numai bine.

De sarbatorit...ca niciodata, serbez prin munca. Daca puteti crede.
Cu familia si cunoscutii am sarbatorit de sambata incoace. Dupa serviciu ies cu grupul de lucru la o inghetata si deja am primit raspunsuri de genul <pe caldura asta>, sau <am treaba dupa amiaza> si altele de genul care imi fac scarba. Insa, eu mi/am facut datoria si mi/am stricat gura pe cucuvele. cACI in viata exista si d/astea.

Poze Raru
Poze noi

IULIA va INVINGE CANCERUL

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Neata tufete

La multi ani Floric Io vreau sa ascult iarba, ca-n iacht mi-e rau :))

Mireal, merci.

Monn, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Noi am evadat in wkd si tare bine a fost, aseara cand am ajuns in Deva zici ca am deschis cuptorul

Monnvas, ma repet si o sa ma tot repet : esti minunata !! ma bucur ca te cunosc !!

Eu sunt super aglomerata acum dar imediat cum ma eliberez incep sa trimit blogul mai departe, vreau sa scriu niste mesaje personalizate si nu la gramada ca sa fiu sigura ca le citesc destinatarii

Schimb si semnatura mintenas !

Anaan, Ilinca, felicitari pt rezultatele elevilor

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput