Nordul Scandinaviei

Nordul Scandinaviei | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Tocmai ne-am intors din doua saptamani de concediu in nordul Scandinaviei. In principal obiectivele au fost Lofoten si Capul Nord.

Daca e cineva interesat de aceasta zona, am inceput sa scriu pe blogul de calatorii.

Voi continua in zilele care vin si voi pune si fotografii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ca sa va fac pofta, urmariti filmul de mai jos. :)

http://www.youtube.com/watch?v=8_Viiu3hqR8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Multumim.

Eu-s interesata, dar mai la nord de Goteborg n-am reusit sa ajung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Prima parte a calatoriei, Suedia:
http://salmi-ladrum.blogspot.se/2012/07/nordul-scandinaviei-suedia.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, iti doresc sa ajungi, e o parte a Europei care merita din plin vizitata. Cei care iubesc natura, se vor simti rasfatati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ooo, stiu...Suedia e una din putinele tari unde mi-ar fi placut sa locuiesc, daca nu ar fi fost clima (ma rog, asta era in 1994 - in 15 august inghetam, aveam nevoie de pulover !). Banuiesc ca acum nu mai e acelasi lucru, dar mi-au ramas in minte semnele de circulatie cu "atentie, reni", credeam ca e o gluma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cu clima mai rece te obisnuiesti. Sudul Suediei are o clima de iarna mai blanda ca Ro si o clima de vara mai racoroasa. Exista cele 4 anotimpuri, asa cum stiam eu din copilarie, pomii sunt infloriti cu saptamanile, e ceva ce nu se poate descrie in cuvinte. De la Stockholm in sus (trage o linie virtuala de-a latul Suediei) e putin altfel...vara e mult mai scurta, iarna mai lunga si pe partea continentala e mai racoroasa, bogata in precipitatii. Difera de la un an la altul insa...primele doua ierni dupa ce am venit aici, a plouat aproape mereu, foarte putina zapada a fost in februarie, apoi am avut o iarna cu zapada care nu s-a topit timp de 4 luni, in care ningea aproape zilnic 20 cm...erau munti de zapada! Iarna trecuta a fost mai normala, sa ii spun asa...zapada OK, cam o luna jumate...

Asadar depinde mult unde esti. Insula unde locuiesc eu are o clima aparte, dar in 15 august desi ei spun ca e inca vara, temperaturile sunt in jur de 16-20 de grade, strandurile se inchid, dar toamna e luuuunga, extraordinar de frumoasa si calda, inca in noiembrie sunt trandafirii infloriti. Dar asta e influenta marii, climatic. Primavara vine mai tarziu decat pe continent, in schimb e zona cea mai insorita a Suediei, cu plaje frumoase.

Nah, nu despre asta era subiectul :)).

Pe aici mai in sud e semnul cu "atentie elani" :)(pe insula nu, ca nu sunt). Si nu e deloc o gluma, sunt multe accidente de masina din cauza lor, mai ales toamna. Atentie reni e mai in nord, noi am vazut reni numai dincolo de cercul polar de nord...desi semne de averizare sunt si mai in sud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mihaela, ti-am urmarit vacanta si pe fb, bine ca ai scris pe blog detaliat ca ma duc sa savurez!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Valentina .

Inca o parte: http://salmi-ladrum.blogspot.se/2012/07/nordul-scandinaviei-norvegia-drumul.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxalis spune:

Foarte frumos! Am citit si eu despre Lofoten acum ceva vreme si tare mult imi doresc sa ajung pe viu. De fapt nu numai Lofoten, ci intreaga Norvegie as vizita-o. Am prins drag de Norvegia si norvegieni de cand cu Skavlan .
La fel, mi-ar placea sa ajung sa vad aurora boreala. O experienta unica. Ia uitati aici, mie mi se face pielea de gaina .

http://www.youtube.com/watch?v=Lc3FxNXjBs0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Ooo, stiu...Suedia e una din putinele tari unde mi-ar fi placut sa locuiesc, daca nu ar fi fost clima (ma rog, asta era in 1994 - in 15 august inghetam, aveam nevoie de pulover !). Banuiesc ca acum nu mai e acelasi lucru, dar mi-au ramas in minte semnele de circulatie cu "atentie, reni", credeam ca e o gluma...

Dana & Amelia (21.06.2011)


asta pentru ca nu le-ai vazut pe alea cu matza cu pisoii dupa ea...pe mine nu m-a lamurit nimeni daca semnul asta cu pisicile e pe bune sau doar o gluma... dar l-am vazut de cateva ori in Upsala

Mergi la inceput