Hipertensiune intracraniana la bebelusi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olecika spune:

Iti multumesc Andreea ! multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olecika spune:

Tatiana nu vreau sa/i se faca anestezie bebelusului, e prea mic. Am mers la 4 neurologi, unul mi/a spus ca are inceput de rahitism, altul ca are plagiocefalie. Diferite opinii. Acum ii fac brinzica calcica si ii dau 2 pic de vitamina D3. Sper sa fie ok. Si facem gimnastica, iar in luna august kineto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olecika

Tatiana nu vreau sa/i se faca anestezie bebelusului, e prea mic. Am mers la 4 neurologi, unul mi/a spus ca are inceput de rahitism, altul ca are plagiocefalie. Diferite opinii. Acum ii fac brinzica calcica si ii dau 2 pic de vitamina D3. Sper sa fie ok. Si facem gimnastica, iar in luna august kineto.



Olea, nu ca e prea mic e problema. Problema e ce e necesar. Am vazut copii nou-nascuti care au facut bine fata la anesteziile pt operatii... si alea sunt mai puternice, ca tre sa doarma mai mult ca la RMN.

Mie mi e pare ca nu strica sa ai si parerea unui neurochirurg. Poate va da un diagnostic clar, nu stiu, dar eu as incerca. Gaseste unul bun, vezi daca iti recomanda CT sau RMN, fa-l, si afli care e situatia. E o idee.

Andrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Luni vom incerca la noi in Galati o alta forma de sedare, una usoara, folosind Romergan (http://medicamente.romedic.ro/romergan-sirop), un sirop care se da fara restrictii cum e la anestezia generala. Adica copilul mananca normal, nu trebuie sa se abtina ore in sir sa manance.

Am aflat de tipul acesta de sedare de la un medic cu specializare in neuropsihiatrie pediatrica/infantila. Ne-a explicat ca la un organism la care si-asa creierul a suferit nu recomanda anestezii generale decat in cazuri extreme (interventii chirurgicale) fiindca desi sunt substante care se elimina ulterior din corp, totusi fazele in care se trece dintr-o stare in alta (aici nu am inteles prea bine, va rog sa imi luati explicatiile ca atare, ca ale unui om nepriceput) adica din somnul acela la starea de trezie se fac cu mici hipoxii (momente in care creierul nu mai este oxigenat prea bine).
Prin urmare, avand in vedere ca la baietelul nostru a vazut ca are nevoie de mai multa oxigenare, nu recomanda o sedare prin care risca sa ramana, chiar si foarte putin, fara cantitatea maxima de oxigen... Cel putin asa am inteles eu.

Va voi povesti cum a fost experienta pe subiectul "RMN pt copii - informatii utile."

Andrea

Mergi la inceput