Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana si eu sunt nemultumita de rosiile de anul asta - cele care stau toata ziua la soare sufera cum spui tu - se usuca, iar cele puse oarecum mai la umbra nu au crescut asa cum ar fi trebuit...eu totusi cred ca e si din cauza pamintului (la mine), trebuie neaparat sa-l ingras in toamna asta...

In schimb in sfarsit am o veste buna de la canne una din ele s-a hotarit sa infloreasca anul asta - ii fac o poza diseara si ca sa ma laud cu ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Asteptam pozele, Gabriela. Pe ale mele nu le-am pozat, au inflorit de cca o saptamana, eu am soi inalt/mare de canna, mi-ar fi placut totusi mai mult din cel pitic cum vad pe bulevarde.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

am revenit!
am rupt(sperasem ca vantul de sapt trecuta sa le scuture, sa fie cumva selectie naturala dar nu le-a scuturat) ~1galeata de mere dintr-un pom si nici nu se cunostea...am renuntat, mi-e prea mila! voi continua sa le ud in speranta ca va fi suficient sa le poata creste pe cele pe care le are. Insa mi-e clar ca la anul va fi an de pauza asa ca va fi si anul in care ii vom tunde radical, in special pt a ridica coroana.
Rosiile noastre(cele puse din seminte, nu cumparate rasad) au alta problema: au cate 3-4 etaje de flori ce au picat! au inflorit si nu s-au polenizat. A fost prea frig-prea cald-prea multa ploaie(atunci cand a fost) nu stiu...ca in cele 2luni jumate cat au tot crescut au trecut prin toate ctiile astea si au reactioant asa! Acum au un etaj de rosii-jos de tot-nici ala complet(1-2 rosii), si astept florile din varf:(.
Celelalte inca nu s-au desfrunzit complet-nu mai rau ca in alti ani, in aceeasi perioada) avand in vedere ca nici nu sunt stropite...iar noi nu le putem uda decat 1/sapt. Anul asta am si gresit si le-am pus cam dese. In mare eu sunt multumita dar merita??? pt acea rosie/sapt bio-eco cum vreti sa o numiti pe care o mananca copilul?(mai mult nu vrea! cand au inceput sa apara rosiile si nu aveam in curte manca in fiec zi, acum ma rog de el).

Liviana, cand ai vrut tu zmeura, se cam trecusera fructele in zona Bucuresti. Eu m-as duce la munte acum, in august, doar pt a cumpara zmeura si afine.

O catea de pe camp s-a invatat si vine la noi in curte sa faca pui! A facut asta iarna 2(i-a luat un vecin). Acum avem 6!!!!. Ce ne facem cu ei???? sunt asa mici si neajutorati! offf! noi nu avem cum sa ii tinem! sa prindem cateaua si sa o ducem la veterinar/sterilizare e exclus, e salbatica, nu suntem prieteni. La iarna vom avea alt rand de pui. Acum ea pleaca si vine din cand in cand sa alapteze dar puii sunt deshidratati, le dam apa/lapte cand suntem acolo dar altfel, Dumnezeu cu mila!. Daca ar ramane mici am putea sa le facem fata si Tudor ar fi incantat, dar avem deja un caine mare, liber in curte, am invatat ce inseamna caine si, serios, cine ar creste asa, pur-si simplu inca 6 caini si alti care vor veni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

MadalinaM, merele rupte din pom erau coapte? Daca nu sunt bune pt consum, ai putea sa faci otet de mere, iti pot trimite reteta pe email daca vrei.
cum sa nu merite rosiile? Nici nu se compara gustul celor de la piata cu cele din curte. Daca nu le mananca cel mic nu e bai, le consumati voi, cei mari, sau le folositi la conserve.

Am luat afine de la Busteni, insa zmeura nu am gasit decat la tigani si nu cumpar de la ei.

cu cateaua nu stiu ce sa zic, fa cum iti spune inima.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

nici rosiile noastre nu sunt prea grozave , sufera de caldura, noi le avem in mijlocul gradinii si nu e nici un pic de umbra. unele tufe sunt mai viguroase, altele sunt uscate, mai ales in partea de jos, dar nu sunt bolnave. eu am zis ca le arde caldura pamantului, tata zice ca de vina ar putea sa fie si ingrasamantul, a dat in toamna gunoi de grajd, poate a fost prea mult, daca n-ar fi fost seceta. acum, daca a mai plouat sper sa-si mai revina. oricum noi le udam, avem instalatie de irigare cu picurare.
in schimb ardeii si vinetele arata foarte bine, tufe viguroase, pline de rod

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Exact asa e si la noi, ioanaiub. Rosiile se usuca de jos, insa ardeii si vinetele nu au nici o treaba.
Rosiile cherry insa nu sunt deranjate de arsita, vad ca sunt verzi si produc la greu.

Vreau si eu seminte de Cosmos, daca strange cineva de la florile din gradina pls. Ofer la schimb dalii, in toamna/primavara.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi sa ai grija sa nu pui ingrasamnt in exces. Asa au facut nasii nostri (care au luat teren langa noi pe care au facut gradina) si acum au niste plante uriase de rosii, vinete si cam tot ce au pus, dar cu fructele lor stau cam prost. Azotul se asimileaza primul si uite asa s-au ales cu niste verzituri uriase. Soacra-mea mi-a spus ca in principiu e de ajuns o caruta de balegar la 1000mp. Ei au pus balegar de cal (care e f bogat) dar 8 carute la 800mp... Plus ca nu se mai pune ingrasamant 7 ani dupa.
Si eu voi face asta pt ca a saracit pamantul si la mine si e si cam lutos, voi amesteca deci si niste nisip.
Eu nu mi-am pus mari sperante in recolta ca sa nu am dezamagiri. Rosiile mele au facut si alternarioza, unele s-au stricat pe vrej, pe altele le mananca hoatele de gaini, insa ce culeg sunt tare bune pt ca eu n-am mai stropit cu nimic.
De la caldura asta nici n-a mai crescut iarba. Am tuns-o dupa ploile alea de 3 saptamani si de atunci nu a mai fost nevoie.
Capsuni culeg in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Bine v-am regasit... am lipsit si eu pe motiv de un Co dezastruos... mai bine stateam la munca

Carmi nu m-am ocupat deloc de gradina in co asta si as tunde trandafirul, dar ce ma mira pe mine e ca a crecut des si frumos, dar nu vad urme de boboci... oare sa fi luat vre-un soi mai sarac in floricele?

Am pus si noi ingrasamant la capsuni mai ales... in zona unde-s rosiile parca nu... si tot arse sunt, parca manate si am gasit si anul asta viermele ala verde mare in rosiile/gogonelele mele.. nu le-am stropit, dar oare nu ar trebui?

Mi-au mai inflorit din gladiole, cele galbene, dar nu am apucat deloc sa le fotografiez, garofitele sunt o splendoare.. sigur o sa pun si la anu, dar poate rezista astea... gazonul e un dezastru... a renuntat pana si sotul sa-l mai ude si s-a uscat de tot, a ramas o buruiana care nu se da batuta deloc... la toamna intoarcem gazonul si mai incercam odata...

Ieri am nimerit la Baumax si am gasit reduceri mari... am luat 2 trandafiri la ghiveci (1+1 gratis = 22 lei) si niste ghivece de teracota patrate, columnare cu 7 lei bucata... am mai vazut niste ghivece super, dar nu mi-am permis... in schimb inimioara mea a ramas la magazin cu ele...

Prune am avut muulte si buuneee... am dat in stanga si in dreapta, am facut gem si compot... s-au cam terminat...

Cam atat din ograda noastra... o sa revin mai des sa va citesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Fetele, va invit sa luati parte la o campanie pentru "Colectare selectiva"...

http://www.colecteazaselectiv.ro/

Pe langa placerea de a face un bine, poate va treziti si cu un premiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumim pt informare, georgipuia, noi colectam selctiv de cca 3 ani. Vom participa cu placere la aceasta campanie.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput