Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

eu tin rizomii si bulbii in ladite descoperite in beci astfel incat sa nu fie prea inghesuiti
Gabi chiar, ce preturi! super! multumim de share
mie acum imi infloreste o canna , cosmosul si incep sa infloreasca si crizantemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Neata... eu am decis sa pun si eu bulbii in cutii de incaltari, pe sortimente...

Matusa mea spune ca ei i-a degerat canna in pamant si iar sunt in dubii daca sa le las...

Mie imi infloresc trandafirii in prostie, cannele amandoua sunt in floare, garofitele si primulele... urmeaza sa infloreasca si Mana Maicii Domnului Ce sa mai... o placere sa le vezi zi de zi...

Rozeta mea din mesajul anterior nu o poate identifica nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am vazut deja la piata ca au aparut acele crizanteme cu floare imensa,bulgare alb sau galben.....anul trecut am luat,florile le-am dus la cimitir,iar radacinile le-am plantat in gradina............din pacate ,nu au supravietuit........au ele vreun secret,sa mai incerc si anul acesta sau nu are rost?

si trandafirii mei parca au "innebunit":flori dupa flori,ramurele tinere.......ca sa nu spun ca trandafirii pe care i-am pus in pamant sapt trecuta au cate 2-3 frunzulite.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Ce idee super... am la cutii de incaltaminte de aruncat... uite cum le refolosesc eu...Multam!

Fetele, va rog sa-mi identificati si mie acilea, langa trandafir rozeta aceea de frunze care a aparut recent... ce floare poate fi, ca buruiana nu pare? Ma mira ca iesii atat de tarziu in vara si nu stiu daca sa o mangai sau sa bag cazmaua sa o scot...

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Este crin. Vara, cand e foarte cald, dispar cu totul, spre toamna incep sa creasca, ai mei sunt acum la fel, aceeasi dimensiune, sunt verzi si iarna. Spre primavara, dupa gerurile mai puternice sunt putin afectati, insa doar vara pe cadura dispar complet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Bonsai la ce piata?
Martie dar crinii astia cand fac flori? ..btw, glad to see you
Au inceput sa se coaca gojiutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Multumesc de idee, incerc in cutii de pantofi si nu le mai las in garaj, cred ca e prea umed acolo si d-aia au putrezit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu m-am gindit ca sunt crini din aia romanesti, de gradina (aia mirositori) - asa arata cel putin. Dar ar fi trebuit sa-i infloreasca peste vara - adica in iulie trebuiau sa aiba flori, ca doar nu apa ei spontan... de aia i-am exclus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Or fi crini, dar eu am tot pus flori aiurea, cand primeam si poate deranjandu-i in primavara, s-or fi acomodat pana acum... vad eu la anul, dar suna bine crini... Abia astept sa-i vad infloriti

Va multumesc pentru identificare, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

tala,
la noi,la piata de fructe si flori.....din zona ungureasca se vine primavara cu muscate de toate felurile iar toamna cu crizanteme de multe,multe feluri....!

deci,ma repet.....dupa ce tai florile sa tin planta in ghiveci pana la primavara sau sa o pun in pamant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua dragelor!!

Mi-am amenajat si eu o mini-gradina de trandafiri si bulboase.Nu mi-a mai facut sotul jgheabul promis, dar mi-a golit/curatat/reinprospatat gradinita din spatele casei . Nu stiu cat succes voi avea cu butasii pusi , pt ca toata zona este in semi-umbra, dar stiu ca am incercat.

Sunt ofticata ca nu am gasit in niciun supermarket bulbi de ghiocei , si nici de bujori n-am reusit sa fac rost. Aveam si eu 2 flori in cap si n-am reusit sa le gasesc

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 18+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput