Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Am fost la tara fetelor... la bunicul meu si am adus ardei capia, vinete, mere si rosii... am pus de bulion, copt ardei si pus la congelator, vinetele urmeaza... si am pus si de otet de mere... sunt atat de incantata... abia astept sa se faca...

Am si eu o intrebare... ce stiti de strugurii hamburg? se prind din coarde de vie? sau sunt altoiti si trebuiesc achizitionati cu radacina cu tot? Sotul meu e innebunit si ieri ne spunea cineva ca nu se prinde din coarde... macar sa stim sa nu pierdem vremea cautand coarde si asteptand sa rodeasca...

Cateva noutati din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Fetele... am gasit la Tulcea... mai aproape de mine adica , oferte bune si la hamburg, dar si la trandafiri si bulboase... aruncati si voi un ochi la atlasplants.ro si spuneti-mi ce parere aveti. Laleaua Ice Cream este 8 lei bulbul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi abia azi am aflat si doar niste directii pt ca nu-si mai aduce aminte nici numele firmei prea bine. Iata: In comuna 1 Decembrie (e langa Jilava) pe partea dreapta, spre Giurgiu, arata ca un complex en-gross (dar nu este) mai multe magazine lipite (au un trotuar f lat in fata de cca 10m) iar unul are o firma pe care scrie "Casa Gradinarulu" (sau ceva de genul) Scuze de informatiile astea asa de 'documentate' dar asta este tot ce am putut sa storc din memoria cumnatului.
In alta ordine de idei pe noi ne tot viziteaza un dihor (sper sa nu-i vina idei cu gainile noastre). De cateva zile o ora sau 2 pe zi se invart in curte la nivelul nostru cate 5-6 randunele (si ma simt atunci ca parca as trai in Gradina Eden). Si mi-au inflorit 2 irisi pitici.
Altfel, rosii pt suc am cumparat din Pucheni (ca din cele din curte am reusit sa storc doar vre-o 5l) - le-am luat cu 2.2lei/kg (erau si de 1,5 dar trebuia aruncat mult din ele). Am multe buruieni (mai ales pe alei) dar tot nu ma indur sa ierbicidez pt ca in ele sunt zeci de vrabiute (cred ca le plac semintele lor).
Si culeg in continuare capsuni
Cu astea ma laud eu (si nu vreau sa aud anul asta de bulbi si alte nebunii ca mor de ciuda).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aoleu Tala fii atenta cu dihorul!
Pe mine m-a speriat femeia care imi face curat la tara si mi-a spus niste chestii de groaza!
Se pare ca se pot strecura prin spatii ff. inguste( datorita constitutiei lor osoase) si daca sunt nervosi sar la gat pt. ca sunt hematofagi,, adica cum s-ar zice cam ca vampirii!Zau daca glumesc!
Se pare ca si la pasari tot asa procedeaza.Fac prapad la pasari daca pot intra in cuiburi.
Cand am auzit pe la TV ca niste fitosi inconstienti si-au luat ca animale de companie dihori m-a luat ameteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Daaa... parca de dihor zicea bunicul meu ca nu omoara doar gaina care sa-i umple stomacul, ci omoara cate poate si face depozit in vagauni, sub lemne sau pe unde mai gaseste ascunzisuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Referitor la oferta de care va vorbeam ieri... nu ati apucat sa o studiati? cum vi se par preturile?

Colega mea m-a descurajat ca via se pune primavara... dar chiar si cea cu radacina? Nu vad de ce nu s-ar pune vie cu radacina si acuma toamna... si apoi... ce soiuri de strugure in afara de hamburg imi mai recomandati. Nu de alta, dar daca ne-om decide sa facem comanda, trebuie sa punem in cos de minim 100 lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Georgipuia, depinde pt. ce vrei vita.
Eu am achizitionat numai vita pt. struguri de masa si sunt f. incantata de una, parca Augusta se numeste care face struguri deliciosi inca din iulie.
Celelalte nu le am inca pe rod dar am mers pe urmatoarele criterii: sa fie esalonate recoltele si sa fie strugurii si negri si albi si boabele sa nu fie cu seminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Nu vad Augusta in oferta lor... si eu as vrea Hamburg si albi fara sambure (sublima). Mi-a mai fost recomandat Afuz Ali... tot struguri de masa vrem si noi...

Struguri care se coc in:
- august au: Victoria, Cardinal, Matilde, Sultatina, Sublima si Regina viilor.
- a doua jumatate a lui iulie doar Cardinal Black Magic.

In foto arata toti minunat... daca i-as putea gusta... ca numele nu-mi spune nimic.

Referitor la plantarea butasilor cu radacina ce sti? Eu as crede ca se pun si toamna, mai ales acum devreme, din moment ce au radacina formata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

georgipuia - eu nu ma pricep foarte tare la vie, dar pot sa-ti spun ce am facut eu - am plantat acum 2 ani un butas (cu radacina) - in toamna. Am citit ca trebuie musuroit aproape total ca sa reziste peste iarna - ceea ce am si facut. Habar cind trebuie sa intre pe rod, cert e faptul ca si anul trecut, dar si anul asta a inverzit, insa nu a crescut prea mult (adica acum are sa zic vreo 30 cm - in niciun caz coarde mari care sa se fi urcat pe gard...) - habar nu am daca asa o fi soiul sau daca nu-i merge bine unde l-am pus... In concluzie - butasul cu radacina eu l-am plantat toamna, l-am musuroit aproape complet, de abia-l vedeai si a rezistat...

Am fost ieri seara in hornbach de unde am plecat cu un bulb de fritillaria (34 lei! , dar l-am luat ca am inteles ca nu ii place cartitei...) si o punga cu 10 bulbi ce lalele pitice (la 20 lei pachetul). Una peste alta mi s-au parut cam scumpe pachetele de bulbi - ieftine (ma rog, relativ ieftine) erau doar pachetele mari, cu multi bulbi, de lalele/narcise normale...

Si inca ceva - unul din bulbii de tuberoze s-a gindit sa ma incante in toamna asta (stiu ca infloresc la fiecare trei ani, deci cu restul mai am de asteptat macar pana la anul...): tuberoza...pacat ca nu puteti simti aici si cum miroase!!

Tala - multumesc mult, am sa vad cum pot sa dau o fuga pana acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Multumesc de raspuns Tala!

Tuberoze de unde ati luat voi? eu nu am vazut niciodata bulbi si vad ca nici pe siteul ala nu au...

Pe mine m-a fericit Canna

Mergi la inceput