pastrare capsuni (planta )

pastrare capsuni (planta ) | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

buna, am cumparat in primavara o cuie mare cu rasaduri de capsuni, pe care, la etaj locuind si neavand gradina sa le plantez acolo, le-am plantat intr-o jardiniera din acelea suspendate la balcon, in care tineam de regula flori.Toate bune si frumaose, au facut pana acum capsuni bio ,a dica eu inafara de apa nu le-am facut nimic, dar acum incep sa se ingalbeneasca frunzele si nu par sa mai dea ceva flori.Nu stiu daca e gata sezonul pentru ele sau nu, dar stiam de cand eram copil la bunica acasa, in fiecare an rasareau tufe de capsuni langa gard, fara sa le faca nimic, deci se pot pastra de pe un an la altul.Nu ar fi neaparat nevoie sa le arunc .Dar nus tiu cum sa le pastrez pana la anu.Sa le tai frunzele care oricum se ingalbenesc si sa le las numai radacinile in jardiniera, sa le ud ca de obicei sau trebuie ceva mai special.Asta daca bineteles se poate , altfel va trebui la anu sa cumpar altele.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Capsunile, fructe de balcon :http://www.culinar.ro/articole/sfaturi-practice/capsunile--fructe-de-balcon/198/1956/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Capsunile mele infloresc si fac fructe si toamna(din pacate nu mai stiu ce soi sunt)deci nu cred ca taiatul frunzelor ar fi o idee buna.Uda-le normal si atat,eventual indepartezi cele cateva frunze galbene.Nu stiu cat de protejate sunt in ghivece/jardiniere iarna,noi dupa primul an le-am mutat in gradina si s-au intins...le merge f bine doar cu apa si ingrasamant natural.Daca vrei fructe si la anul si raman in ghivece,trebuie sa le schimbi tot pamantul anual.

Mergi la inceput