Suspendarea Presedintelui Basescu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

cine seamana vant culege furtuna...problema e ca toti seamna vant si noi o ducem din furtuna in furtuna...in timp ce suntem spoliati cu metoda de oricine are chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Rezultatul sondajului 6 pentru la 42 impotriva ma face sa-mi pun intrebarea, de ce atata agitatie daca romanii nu vor sa-l schimbe pe Basescu.


De fapt rezultatul ar trebui un pic nuantat ca sa ne dam seama cum stam, desi grupul celor care raspund trebuie sa un pic mai mare ca sa fie cat de cat apropiat de realitate.

Eu as vrea sa vad rezultatele grupate si pe locatie: Romania sau nu. In ritmul in care se ajusteaza viitorul e posibil sa se dea si legea prin care diaspora nu va mai putea vota. Nu de alta dar situatia a fost discutata la momentul respectiv si stim ca s-a lansat ideea de a fi interzis acest lucru iar unii sunt de acord. Deci de ce sa nu luam si asta in calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Chiar asa blestemati om fi, de nu gasim alt drum decat ala dintre lac si put? Mereu?


Nu cred ca suntem blestemati. Ci astia suntem si asta stim. Se psihologeste atat pe acest forum si aceleasi percepte se pot aplica si la nivel de popor. Acum ne este greu si ne intoarcem la ceea ce stim. Chiar daca am fost abuzati. Din pacate asta ne aduce linistea ca sa functionam mai departe.

Sa vedem cand apare si tatucul de la Est ca sa fie tacamul complet. Asta daca va mai scrie ceva prin ziare, nu de alta dar sa nu ne tulbure linistea si sa ne zapaceasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Eu, una, sunt de acord cu ce a zis Deceneus undeva, ca n-ar fi rau, la noi cel putin, ca presedintele sa mai treaca printr-o "reconfirmare" din partea poporului, poate nu anual, dar macar una la jumatatatea mandatului. Poate asa nu-si va mai permite niciunul sa spuna ca d-nul Basescu "eu nu mai am nimic de pierdut" si sa actioneze ca atare.


Pai si parlamentul poate ar trebui sa treaca printr-un rederendum.
Parlamentul de acum nu mai reprezinta alegerile electoratului de acum 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pina la urma Pontacul ne-a spus de ce ardea sa mearga la Bruxelles?
A zis asa frumos ... cu subiect si predicat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cine a avut naivitatea sa creada pana acum ca tara in noastra functioneaza democratia cu tot ce presupune ea a avut ieri ocazia sa-si dea seama cat s-a inselat.
Este dramatic sau chiar grav ce se intampla pe scena politica romaneasca!
Spunea cineva ca de ce s-au grabit si au riscat sa-si arate toti "politicienii" lu' peste ce le poate pielea si de ce sunt in stare?
"Experimentu'" Nastase in care justitia a aratat ca se poate le-a bagat frica in oase LA TOTI!
Nu cred ca a fost nevoie de prea multa munca din partea USL-istilor, ca erau deja frageziti acesti profitori care pretind ca sunt in Parlament pt. interesele cetatenilor si nu pt. ale lor.

Atata timp cat isi vor da seama tot mai multi romanii cum sta treaba si nu se vor mai pierde cu naivitate in aburelile politice care ni se servesc non-stop pe televiziuni care nu au fost infiintate decat in acest scop, inseamna ca nu suntem definitiv pierduti.
Cand se va termina cu discutiile sterile gen eu tin cu partidul cutare si ala cu partidul din opozitie? Ce partide?
Cand niciunul nu-si repecta programa, doctrina, cand s-au tot permutat cam toti politicienii dupa cum le-au fost interesele, cand isi FAC LEGI CA SA SE ACOPERE EI nu ca sa sustina interesele alegatorilor lor, mai poti sustine macar unul din partidele de acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Te asteapta Noua Republica,B.nica...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui coracora

.

Ma intreb insa cum e situatia familiilor tinere cu 2-3 copii; parintii sunt innebuniti de perspectiva somajului, costurile (energie, gaz, samd) cresc vazand cu ochii, copiii trebuie trimisi la scoala si asta costa (vezi topicul pe tema asta), Doamne fereste te mai si imbolnavesti, iti trebuie iarasi bani, etc. Ca sa nu mai pun la socoteala creditele pe care le au majoritatea tinerilor romani, cele facute in franci elvetieni... Ma intreb cat de bine e sa traiesti cu spada deasupra capului intr-o tara in care economia e praf, guvernul e indatorat pentru urmatorii minim 100 de ani iar perspectivele sunt sumbre.

Dar, de fapt, daca e sa ne luam dupa carmaci, sa plece dom'le, sa emigreze in lume.....




Am 3 copii, din toamna 2 la scoala si unul la gradinita, nu am nicio mama sau soacra in ajutor, sunt doar eu cu barbata-meu pe picioarele noastre (nu cred ca vrei sa stii cum arata o zi normala la noi in timpul anului, cand trebuiesc dusi si luati de la scoala/gradi zi de zi, gatit, facut curat, spalat, etc, toate doar noi 2!!) credit la casa si nu numai in EUR care euro creste ca fat-frumos de cand sunt astia la guvernare, anul trecut am fost de 2 ori internata in spital, si am dat o groaza de bani pe analize, stau cu sabia deasupra capului ca oricand imi pot pierde casa, trag de credite sa nu ajung la 90 de zile cu ele sa nu ma execute, as fi candidatul ideal pentru USL, sa intind mana si sa astept pomana lor!! Dar n-am facut-o si n-o voi face!! Prefer sa nu distrug viitorul copiilor mei, pentru kilul de zahar si litru de ulei care ni l-a dat domnu' Robert Negoita la serbarea lu' fie-mea!!!!

Asa ca eu personal consider o jignire la adresa romanilor sa ii bagi pe toti in aceeasi oala!!!


Mesajul asta l-as vota de mai multe ori daca s-ar putea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Chiar asa blestemati om fi, de nu gasim alt drum decat ala dintre lac si put? Mereu?



"Blestemul" nu mi se pare a fi asta, pentru ca noi nu am gasit sau nu am avut acel drum, ci am fost mereu ba in lac, ba in putz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

"Dar n-am facut-o si n-o voi face!! Prefer sa nu distrug viitorul copiilor mei, pentru kilul de zahar si litru de ulei care ni l-a dat domnu' Robert Negoita la serbarea lu' fie-mea!!!! " -viitorul copiilor nostri e distrus de mult, de cand acesti PDL-isti si-au permis sa ia imprumuturi fara acoperire de care si-au batut joc. Si intreb si eu acum, de ce nu a iesit nimeni in strada cand madam Roberta numara voturile dupa bunul sau plac?
Atunci era bine si acum nu mai este?
Fiecare isi poate sustine optiunea politica dupa bunul plac, dar macar aici ar trebui sa fim sinceri si realisti.

stoian


perfect de acord, dna draga.
voi posta aici, impresia mea de la mai multe subiecte politiche.
Unii care l-au votat pe Base si pe portocalii in genere, mai antzart, sunt asa de stravezii, se uita si de maniere si de tot, catalogheaza pe altii care indraznesc sa aibe opinii contrare ca fiind oameni ai USL-lui, cu alte cuvinte ii trosnesc peste dejte de sa le sara tastatura din maini.
Fiecare lucru comis zilele astea de USl-ei este despicat pana la absurd, stergand in graba si eventual pe ascuns cu buretelul faptele portocaliilor din ultimii ani, cati? 6?

Toata clasa politica este si a fost hoata! si abuzatoare! si ce imi place ca in timp ce lumea se inclesteaza, rosii versus portocalii, caravana UDMR cea vesnic aflata la guvernare, trece linisita si isi vede de furtisigurile proprii. De ei nimeni nu zice nik. De ce? ca-s "doar" de 6 procente? Mereu au inclinat balanta in directia negociata de ei, daruind putere acelor utili lor
Si inca ceva: ne meritam soarta. Atat am putut sa producem noi dupa 89 incoace...

Mergi la inceput