Suspendarea Presedintelui Basescu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Sunt atat de feroce pt suspendarea lui Basescu pt ca printre altele, in atributiile sefului statului intra si numirea procurorului general (a carui mandat se termina in toamna) si a sefului DNA (Daniel Morar le sta ca un ghimpi in coaste), etc.

Apoi pot, linistiti, sa gratieze pe "sinucigasul" Nastase, sa-l scoata pe Voiculescu bazma curata, etc, etc,

Respectiv pot fura apoi in liniste totala.. multa, multa liniste.

Sper numai sa nu ajungem iar sub aripa ocrotitoare a fratelui de la rasarit..







Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




Asta da, asta e o motivatie puternica.

Cercetez ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui turturica

De curiozitate, stie cineva pe ce motive a fost revocat avocatul poporului?


Pentru ca a vorbit neintrebat, in esenta:
http://www.cotidianul.ro/avocatul-poporului-revocat-187693/

Desi cam asta-i intra in fisa postului:

http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=66&lang=ro




""""Plenul reunit al Parlamentului a aprobat, mar#355;i, cu 236 voturi "pentru", un vot "īmpotriv#259;" #351;i 19 ab#355;ineri proiectul de hot#259;rāre de revocare din func#355;ie a Avocatului Poporului.""""

pdl-istii unde erau cand se vota?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Azi, PDL-istii in general ori au iesit din sala, ori nu au votat pentru ca li s-au parut propuneri ilegale sau chiar sesiuni parlamentare extraordinare convocate ilegal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Si eu sunt de acord ca orice parlamentar care schimba "barca" in timpul mandatului sa-l piarda. Dar asta nu se va intampla, pentru ca toate puterile de la noi, macar de 10 ani in coace s-a bazat pe migrarea parlamentarilor.

Citat:

glimmer ce spui tu nu are sens si nu se intampla intr-o democratie.


Cate lucruri care s-au intamplat la noi in ultimii ani au sens intr-o democratie? Poate asa politicienii nu si-ar mai schimba atat de radical, unii dintre ei, discursul in timpul "jocului" (mandatului).

Mie nu-mi place Basescu, daca imi este permis, pentru niste motive corecte, dupa judecata mea. Asa cum am mai zis undeva, insa, in mod paradoxal nu-mi doream neaparat suspendarea lui, pentru ca nu am pe cine sa aleg in loc. Mi-as fi dorit sa treaca mai mult timp pana la niste eventuale alegeri prezidentiale, poate aparea un candidat pe care sa il pot vota ca presedinte pentru tara in care traiesc. Mi-ar fi placut sa avem si alt prim-ministru. Altul decat Boc, MRU sau Ponta. Insa cum, din pacate, lucrurile nu se intampla mereu asa cum ne dorim... trebuie sa traiesc in aceasta realitate (care este).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Realitate crunta...eventual irealitate...
Dar marinaru] a stat prea mult....si a intrecut masura proferand amenintari....asa ca...vant din pupa ,marinareeeeeeeeee.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Dar n-am facut-o si n-o voi face!! Prefer sa nu distrug viitorul copiilor mei, pentru kilul de zahar si litru de ulei care ni l-a dat domnu' Robert Negoita la serbarea lu' fie-mea!!!! " -viitorul copiilor nostri e distrus de mult, de cand acesti PDL-isti si-au permis sa ia imprumuturi fara acoperire de care si-au batut joc. Si intreb si eu acum, de ce nu a iesit nimeni in strada cand madam Roberta numara voturile dupa bunul sau plac?
Atunci era bine si acum nu mai este?
Fiecare isi poate sustine optiunea politica dupa bunul plac, dar macar aici ar trebui sa fim sinceri si realisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Realitate crunta...eventual irealitate...
Dar marinaru] a stat prea mult....si a intrecut masura proferand amenintari....asa ca...vant din pupa ,marinareeeeeeeeee.....
Madalina


Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."


eumada de ocupatie afacerista, cam pute in lumea "afaceristilor" acum cu nastase condamant, nu-i asa?
suna frumos proverbul "cine sapa groapa altuia cade el insusi in ea" dar ai de grija, daca tot il citezi, nu ii uita semnificatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Rezultatul sondajului 6 pentru la 42 impotriva ma face sa-mi pun intrebarea, de ce atata agitatie daca romanii nu vor sa-l schimbe pe Basescu.
Suspendarea nu echivaleaza cu destituirea.
Este doar o trmitere la electorat, sa confirme daca-l vor sau nu in continuare pe Basescu presedinte.
Daca e asa de iubit cum rezulta de pe forum nu are nici o emotie in privinta confruntarii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deceneus, daca forumul acesta ar fi oglinda societatii romanesti in ansamblu ar fi nemaipomenit.

Habar nu ai cat de frumos ne crestem copii, cat de bine-i educam, si cat de politically correct suntem.

Te-ai plictisi, zau !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Poate ca ai dreptate, Deceneus.
Basescu are nevoie de un vot, desi moralitatea celor care-l trimit sa ia votul asta este execrabila.
Dar mintea romanului este scurta, nu-si aduce aminte decat de Anastase care numara din 5 in 5, in vreme ce pe Nastase, care facea exact acelasi lucru, e compatimit ca sta cateva luni la mititica.
Problema nu este ca merge basescu "la votat", nici macar ca ar fi si demis.
Problema este: ce naiba facem cu dictatura asta noua? Ca, pana la urma, asta ne doare, nu cine-i la conducere. Chiar asa blestemati om fi, de nu gasim alt drum decat ala dintre lac si put? Mereu?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput