Suspendarea Presedintelui Basescu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Eu am o nedumerire, la topicul unde se discuta politica, erau cativa sustinatori infocati ai demiteri presedintelui, totusi, pana acum nimeni n-a votat ca il vrea suspendat cu orice pret. De ce oare?!

Mirela, o sa aibe o mica problema, ieri n-am vazut picior de pitzipoanca pe la manifestatiile din Piata Victoriei, in schimb am vazut surprinzator de multi oameni in varsta!

Ti-a spus bine Lali ca formularile sunt tendentioase si se vede ca faci confuzii intre suspendare si demitere.
Suspendarea nu este egala cu demiterea, deci prin suspendare nu se subntelege ca trebuie sa plece. Poate poporul il iubeste si il reconfirma, si atunci iese intarit din batalie.
Eu v-am spus ca daca nu si-ar fi dorit suspendarea, USL-ul nu avea nici un interes sa o gabeasca.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
....dar intereseaza-te mai mult inainte sa te enervezi la comanda altora.


Nu ma enervez la comanda nimanui. Eu asa percep lucrurile. Daca eu fac imprumuturi cu nemiluita, copiilor mei le va reveni sarcina de-a le achita. E la fel si la nivel micro si la nivel macro.
Nu cred ca e vreo mare fericire pe capul copiilor grecilor stiind ca ei vor duce povara banilor pompati in tara lor.
Da, si alte tari sunt indatorate, insa potentialul lor comparat cu cel al Romaniei....

Oricum, eu mi-am exprimat opinia, eu asta cred, asa cuget. Fiecare gandeste pentru sine la urma urmei. La vot minoritatea se supune majoritatii si asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Tocmai a crescut pretul energiei electrice cu 5%, de la 1 iulie.
Desigur, stirea este prea putin importanta ca sa apara pe la Antene.
Ca sa nu mai spunem ca, probabil, Basescu este de vina.


Lali, Basescu e de vina in masura in care a pus proptele PDL-ului asa cum s-a priceput mai bine si i-a sprijinit in incheierea unor contracte mai mult decat dubioase in domeniul energiei. Se poate demonstra pe hartie ca pretul platit de romani pentru giga-calorie, de exemplu, este foarte mare pentru ca la nivel ministerial, in guvernul Boc, contractele incheiate contin clauze de-a dreptul aberante.
In masura asta e Basescu vinovat, a actionat drept mediu propice cresterii si inmultirii nelegiuirilor portocalii.




Daca te referi la contractele "baietilor destepti" sa stii ca dureaza de mai multi ani decat Guvernul Boc. Desigur, printre ei sunt si clienti politici ai PDL-ului, dar, una din firmele care a beneficiat cel mai mult este Grivco, a lui Voiculescu, cu contractul facut de Seres, pe vremea lui Tariceanu.

Ideea e ca Basescu ca si unic cap al rautatilor suspendat de Ponta si Antonescu pe cai albi, cinstiti si neprihaniti este cate se poate de falsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

votul era in toamna, coracora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Lali
....dar intereseaza-te mai mult inainte sa te enervezi la comanda altora.


Nu ma enervez la comanda nimanui. Eu asa percep lucrurile. Daca eu fac imprumuturi cu nemiluita, copiilor mei le va reveni sarcina de-a le achita. E la fel si la nivel micro si la nivel macro.
Nu cred ca e vreo mare fericire pe capul copiilor grecilor stiind ca ei vor duce povara banilor pompati in tara lor.
Da, si alte tari sunt indatorate, insa potentialul lor comparat cu cel al Romaniei....

Oricum, eu mi-am exprimat opinia, eu asta cred, asa cuget. Fiecare gandeste pentru sine la urma urmei. La vot minoritatea se supune majoritatii si asta e.


Evident ca poti sa ai opinia ta.

Insa nu ne comparam cu grecii, suntem la distanta.
Stam mai bine decat, spre exemplu: Cehia, Slovacia, Suedia, Austria, Italia, Ungaria, etc. Uita-te singura:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

Inchei aici off topic-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

De curiozitate, stie cineva pe ce motive a fost revocat avocatul poporului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

De curiozitate, stie cineva pe ce motive a fost revocat avocatul poporului?


Motivul e unul singur pentru toate revocarile: PENTRU CA AVEM MAJORITATEA si facem ce vrea muschiul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

De curiozitate, stie cineva pe ce motive a fost revocat avocatul poporului?


Pentru ca a vorbit neintrebat, in esenta:
http://www.cotidianul.ro/avocatul-poporului-revocat-187693/

Desi cam asta-i intra in fisa postului:

http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=66&lang=ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Lali, mersi. Nu ca ma asteptam la motive serioase, dar e chiar delirant ce se intimpla.

Cred ca in momente din astea e importanta atitudinea publica, vad ca deja lumea se aduna sa protesteze in fata guvernului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu, una, sunt de acord cu ce a zis Deceneus undeva, ca n-ar fi rau, la noi cel putin, ca presedintele sa mai treaca printr-o "reconfirmare" din partea poporului, poate nu anual, dar macar una la jumatatatea mandatului. Poate asa nu-si va mai permite niciunul sa spuna ca d-nul Basescu "eu nu mai am nimic de pierdut" si sa actioneze ca atare.

Mergi la inceput