Miserupismul copilului

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Citat:
citat din mesajul lui Katya


Acuma sa n-o bulversam nici noi pe Selene.


Stai linistita, Selene nu poate fi bulversata.
Ea stie exact ce are de facut. Numai ca, din cind in cind are nevoie de niscaiva energie, de citeva pagini, incarcare.
Si atunci cere : give me some energy feed back and smth from your precious time!
And we ( you, I mean) give.
She is a taker, what the heck!
give me more, cuz I NEEED!!!




Fara semnatura. Ma simt mai bine.



Daniela, sunt sincer surprinsa. In general mesajele tale sunt echilibrate; se data asta, se pare, ai facut o pasiune ptr. Selene.
Get over it!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

sanziana, ca fire, Daria nu seamana nici cu mine, nici cu ta-su. Daca stau sa ma gandesc cu cine seamana cel mai bine, ala e varu-mio. Aceeasi zodie ca ea. Si razvratit si in gura cu parintii si acum, la aproape 30 de ani.

Am notat sfaturile tale, dupa cum am notat si sfaturile altor fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cand cerea de 62 de ori sa mearga la bunica, Daria nu se razvratea, nu era miserupista, isi implinea o nevoie esentiala, aceea de a fi supravegheata, ingrijita. Ea s-a sculat, mami voia sa doarma asa ca a cerut la bunica. Copilul a actionat perfect, s-a adaptat la situatia data exemplar. Un copil de 3 ani nu poate sta nesupravegheat. Cu alte cuvinte "Mami, nu poti sa ai grija de mine acum, da-ma cuiva care poate, nu-mi pun eu nevoile in cui pana te pui tu in stare de functionare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

si eu lucrez pana tarziu sau stau pana tarziu. cand trec de ora 22:00 ma resimt a doua zi crunt. titirezul meu e in picioare la ora 6.
dormim impreuna deci nu ma trezesc cu 62 de "deschide usa" ci cu 62 de picioruse pe nas, 62 de jucarii in cap, 62 de pupici stangaci cu dinti (au!!) etc. si apoi incepe mica tornada. lapte, activitati, pozne, micul dejun, alte pozne, activitati, gateste pranzul proaspat, pozne, scancituri, NU la aragaz, etc, convinge-l sa doarma dupa, URA doarme pot sa LUCREZ hii-haaa, shit, am calcat pe ceva sa s-a trantit usa, s-a trezit, ok, alta gustare, alte activitati, etc.

si eu lucrez printre pauze, cand doarme el. e foarte greu. dar ai nevoie de somn.cand ma culc pana in 10:00 insa, alta viata.
ia si te culca pana in ora 11, cu tot cu daria. vei lucra mai rapid a doua zi si vei avea nervii mai elastici.

si mie mi se pare ca te tot falfai printre solutii si ca in principiu stai cu noi la cioace, ceea ce pana la urma nu e deranjant dar e pagubos pentru tine. pe de alta parte, poate ALTII macar vor invata cate ceva de pe aici. Eu una am invatat deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Solutia, din punctul meu de vedere, o reprezinta un serviciu pt Selene si gradinita pt. Daria.
Lucratul de-acasa aduce numai frustrari - lui Selene pentru ca nu-si poate face treaba cum trebuie, e mereu pe fuga, samd si Dariei, pentru ca-si vede mama aproape insa totusi indisponibila pentru nevoile ei.
Serviciul in afara casei este foarte sanatos; te dezvolti atat profesional cat si ca individ, socializezi, conversezi cu adulti, samd, toate lucrurile astea conteaza enorm. Plus ca, fiind plecata de-acasa, ai ocazia sa te "rupi" de mediul tensionat si sa ti se faca chiar dor de copil si sot. E greu de stat non-stop si cu un adult intr-un apartament mic, daramite cu un copil, e imposibil sa nu iasa scantei.
Iar gradinita pt Daria este o solutie buna, va invata lucruri noi, isi va consuma energia, va avea ocazia sa i se faca dor de mama! Stiu ca in trecut au fost probleme cu dusul la gradinita, insa trebuie insistat. Personal cred ca in ziua de azi se face abuz de cuvantul "trauma". Cum ar fi sa pun eu esecurile mele ca adult pe seama faptului ca mama mi-a tras una la fund cand m-am smuls din mana ei si-am tasnit in fata masinii...?? Nici pomeneala.
Va fi greu la inceput, insa se va acomoda si va ajunge sa-i placa, sunt convinsa. :)

Cuvantul cheie e consecventa.
Iar peste vara, pentru a "supravietui" caldurii si perioadei pana incepe gradinita, ii poti face un program de la care sa nu te abati. Trezit, mancat, mers la buni 1-2 ore (tu lucrezi), jucat acasa, mancat, nani la pranz, gustare, mers in parca (joaca afara), masa de seara, baia si nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0


mai intai tb sa se defineasca ea ca persoana, abia atunci se va defini ca mama!




asta este esenta! de aici incolo nu mai trebuie spus nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Unul dintre sfaturile sanzianei27 includea si asta: testeaza ignorarea. Am testat-o. Pana la 62. Am oprit-o eu, ea putea continua.

Deci la Daria nu tine chestia cu ignorarea. Bine de tinut minte. Next!

Rezolva balanta dintre energia ta si energia Dariei.
1. Pentru tine iti recomand suc natural de portocale. (ti-l faci sau cumperi direct). Asta am constatat ca ma energizeaza pe mine. Cum stai cu analizele de ficat? Intrebarea este retorica. Este pusa ca sa iti raspunzi tie insati.

2. Fixeaza-ti o zona de tip birou care in timp va deveni pentru Daria semnalul ca tu lucrezi. Nu te astepta sa declari acest lucru si gata, ci cu migala si ... rabdare. Sa zicem un timeframe: intr-un an de zile?!

Priveste in viitor. Nu te mai ancora in mod negativ de prezent. Nu iti aduce nimik bun. Singura posibilitate pe care o vad este sa tragi singura de tine. Mie mi se pare un lucru bun ca sti partea teoretica a ceea ce trebuie sa faci. Acum enevoie sa faci pasi mici-mici care sa iti aduca un pic de satisfactie si sa prinzi vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

coracora, atunci am consultat un psiholog. Asa cum mi se recomanda si acum.

Nu cred ca exista vreo mama care sa nu reactioneze ingrijorandu-se atunci cand copilul ei nu o recunoaste. Chestia aia m-a ingrijorat peste limite. Peste limita trezitului noaptea, strigatului "vreau la mama", umblatului aiurea noaptea prin casa.

Acum Dari pleaca afara, in parc. Sa ia cina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Get over it!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA





I'm so outta here...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

coracora, atunci am consultat un psiholog. Asa cum mi se recomanda si acum.

Nu cred ca exista vreo mama care sa nu reactioneze ingrijorandu-se atunci cand copilul ei nu o recunoaste. Chestia aia m-a ingrijorat peste limite. Peste limita trezitului noaptea, strigatului "vreau la mama", umblatului aiurea noaptea prin casa.
ajutor umanitar!


Si totusi ce s-a intamplat atunci de s-a ajuns la asemenea manifestari?
Care a fost "diagnosticul" psihologului?
Cum pot fi aceste situatii prevenite pe viitor, pentru ca la un moment dat Daria va trebui sa se integreze in colectivitate...?

Mergi la inceput