Copilasi iubiti de sept-oct(13)LMA Diana-Elena!!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua si de la noi.
Pedepse: luat de unde isi face de cap si pus in pat sau pe scaun si nu il las sa se ridice pana nu se calmeaza din plans; de repeta nazbatia, repetam pedeapsa. ,,nu'' il folosim pentru ca de multe ori a inceput sa aiba efect, mai ales daca ii mai spun si de ce nu, pe un ton grav.
Ou seara, foarte rar, numai cand are tati chef de omleta.
Mancam cu lingura mare, dar totul in jur este ,,hranit''. Merge totul la gurita foarte bine cu mana, mai ales legumele din supa.
Nu suntem din TM, dar am vrea la bazin. Avem unul aici aproape, insa e destul de scump si este voie doar cu adeverinta de la medic/dermatolog ca nu are boli contagioase.
NICO, nu poti sa ii scoti mesele de pe timpul noptii? ca totusi sunt prea dese (parerea mea, noi nu mai mancam de la 8 seara pana la 8 dimineata decat foarte rar, sau cate un biscuit/cativa pufuleti) si stomacelul lui nu se mai odihneste.
Azi l-am cantarit, are doar 10,5kg si doar 83cm. E un pitic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Salutare!

Andreea, distractie frumoasa!
Doina, sa te faci bine!
Ana, sper ca s-a imbunat Maia.
Cami:
- eu îi înc#259;lzesc foarte des mâncarea la cuptorul cu microunde. De fapt, de curând am citit ni#537;te articole care spun c#259; nu e chiar asa o chestie rea cuptorul cu microunde. http://www.cspinet.org/nah/04_05/microwavemyths.pdf

- eu i-am dat si mezeluri. Nu foarte des, dar i-am dat. In general i-am dat de pui sau de curcan, dar cateodata si altele.
- de mancat singur, aici pot sa il laud. Mananca singur fara probleme, chiar si cu furculita anumite mancaruri. Ii mai dau eu cand vreau sa terminam mai repede si el are chef de joaca. Dar asta e in intregime meritul cresei (si al lui bineînteles, manca-l-ar mama de destept ).
- de ou nu stiu ce sa zic. Eu nu i-am dat, dar in primul rand pentru ca nu am timp sa-i pregatesc ou cand vine de la cresa. De-abia apuc sa-i incalzesc mancarea, ca e disperat "papam! papam!"
- de pedepsit... uf!... dupa cum ziceam, de crize avem parte cat cuprinde. In general ii spun ca nu are voie sa faca anumite lucruri, pe un ton cat mai ferm si ii explic de ce. Cateodata (rar), spre surprinderea mea, functioneaza. Dar de cele mai multe ori nu. Ii spun apoi ca il trimit la el in camera si il las acolo pana se potoleste. Si asta mai merge din cand in cand. Daca nu, chiar il duc la el in camera. Nu pot sa zic ca are rezultate miraculoase, dar sunt momente in care chiar nu stiu cum sa fac altfel. Si e foarte incapatanat. Nu prea merge sa-l iei cu altceva, ca nu uita ca el de fapt voia un anumit lucru.
- de bazin, chiar daca nu sunt din TM , mi-am propus de nu stiu cate ori sa merg, dar nu am reusit sa ma mobilizez.
Gata.

Adriana, mama lui Alexandru

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

A! Mari, si eu tot cu un pitic ma laud. Are 10,300 si la ultima masuratoare la medic, acum vreo luna, avea 81,5 cm. Si e un mancau, contrar aparentelor.

Adriana, mama lui Alexandru

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Noi cuptor cu microunde nu avem, asa ca nu pot sa spun de e bun sau nu, dar cu incalzitul mancarii e usor, ca noi 90% din mancarea gatita o avem fiarta, rar cand fac ceva la cuptor sau prajit.
ADRIANA, lasa ca ne cresc noua ,,piticii''!!! Al meu de va semana cu ta-su si la inaltime va avea aproximativ 1.80, de va semana cu mine, doar vreo 1.70 asa ca nu e problema... si la noi mai e si faptul ca s-a nascut micut, asa ca are timp sa creasca
La capitolul ,,manca-l-ar mama de destept'' (mi-am permis sa citez), pot sa ma plang ca nu stiu ce vrea sa imi spuna copilul, cuvintele vechi le inteleg perfect, mare parte le spune corect, dar are unele noi pe care le poceste si totusi le repeta atat de des doar eu nu pot sa imi dau seama ce vrea, desi am luat tot ce am putut si am eliminat multe variante fara sa gasesc rezolvarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mezelurile ,carnea de pui sunt strict hormonale.exclus.sunt fetite cu sani, menstruatie la 7 ani,baietei cu sani.sora mea lucreaza la endocrinologie.nu multam fain.

eu as vrea sa scot mesele de noapte, dar malabsorbtia nu ma lasa.
de la 42 de cm avem 84 spre 85,deci mai mult decat dublul lungimii. sunt f multumita.
de kile,spre 9,100.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Mari, e bine ca are de unde sa fie mai inalt cand o creste. Noi speram sa-l intreaca pe sotul meu, care oricum nu e prea inalt nici el, ca de-o semana cu mine...
Cu cuvintele noi, eu te inteleg perfect. Si cateodata mi se pare ca zice ceva si ii repet dupa cum inteleg eu si se uita la mine uimit, "ce-o mai vrea si asta? eu ii zic ceva si ea imi raspunde cu totul altceva."

Nico, si eu sunt destul de precauta cu carnea de pui si cumpar in general produse bio. E adevarat ca aici le gasesti in orice supermarket si am incredere ca sunt chiar bio.
Felicitari lui Sebi! Ce baiat mare s-a facut!

Adriana, mama lui Alexandru

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna fetelor!

Cami, raspund si eu punctual intrebarilor:
- cuptorUL cu microunde nu-l folosesc pt L
- mezeluri, nu
- mananca singura cu lingurita,lingura si furculita; le manevreaza chiar bine
- ou i-am dat si dupa ora 18, dar nu mai tarziu de ora 19 cand iesim afara
- ca pedeapsa..greut..incerc initial sa-i atrag atentia cu altceva, dar daca nu merge.. si in general nu merge.. ignor total (intr-o seara au tinut-o crizele 25 min cu tavaleli si tipete, de ne-a auzit tot blocul )
Mari, clar Vladut nu are cu cine sa semene pitic; sa vezi cand si-o da drumul..
Doina, insanatosire grabnica! parca tu ziceai de mancarica de linte..poti sa-mi dai si mie reteta? ms

si o seara racoroasa!

Nico, mami Larisa 15/09/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna seara!

multumesc pt urari sunt cat de cat mai bine, dar tot nu reusesc sa mananc

camisv - eu ii incalzesc mancarea la microunde de aproape un an, inainte ii faceam proaspata la fiecare masa, dar acum ii fac la 2 zile;
- mezeluri a gustat doar cremwursti de pui pentru ca ne-a vazut pe noi mancand, in rest nici noi nu suntem fani, asa ca nici lui nu-i dau;
- mananca singur cu linguritza doar cereale (pentru ca ii plac), bine, se murdareste dar cantitatea cea mai mare de mancare ajunge in gura
- ou nu-i dau dupa ora 17 si ii dau de 2 ori pe saptamana;
- pedeapsa este de fapt "o amenintare" : "daca nu esti cuminte nu-ti dau suzeta diseara" - merge de cele mai multe ori pentru ca-so doreste suzeta si eu i-o dau doar la culcare.



Mami lui Matei Mihai 26.10.2010

https://picasaweb.google.com/109290866538691083533/PozeMobil?authkey=Gv1sRgCNvyz7PBhLXoag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Legat de greutate/inaltime - M are 11,400 kg si 91 cm. nu a mai luat de ceva timp in greutate dar cred ca este si din cauza ca a crescut in inaltime. Si sa stiti ca nu este gras deloc, ba mie mi se pare slab, slab.

nicopic, reteta de linte nu-mi apartine, este de la Anca . Pui la fiert un morcov, un cartof si o ceapa mica, le lasi sa fiarba vreo 10 minute (in timpul asta speli lintea si o lasi la inmuiat), adaugi lintea si lasi sa fiarba inca vreo 20-30 de minute. Eu mai pun sare, putin ulei de masline, cimbru. In reteta originala se adauga la sfarsit usturoi, dar lui M nu-i place asa ca eu nu pun. Se foloseste linte rosie.
Anca sa ma corectezi daca am gresit ceva,

Eu ma bag la film O noapte linistita!

Mami lui Matei Mihai 26.10.2010

https://picasaweb.google.com/109290866538691083533/PozeMobil?authkey=Gv1sRgCNvyz7PBhLXoag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Asaaaa,buna seara,sa raspund si eu la "chestionar"
Nu avem cuptor cu microunde
Nu i-am dau mezeluri( si asa nu mananca nimic neblenduit,asa ca.....)
Pedeapsa......nu o bag in seama..o las sa urle pana ii trece,cateodata o duc la baie si o racoresc cu apa rece pe fata
Ou i-am dau doar la pranz (amestecat in papica),dar i-as da si seara daca l-ar manca singura asa cum e,adica sa-l mestece....
Nu mananca singura cu lingura (ia lingura in mana si bate cu ea in castronel sau o baga in papa si o scutura de arunca papica peste tot
La bazin nu am fost ,la Maia ii e frica de apa mare . Am dus-o la niste prieteni care au piscina gonflabila in gradina si nu a vrut sa se bage in apa .I-am dat-o la ta-su in brate,in piscina si a urlat de ziceai c-o taie cineva,tremura saracuta de frica....asa ca...nu insistam deocamdata
Maia s-a calmat azi cand am iesit afara....
Noapte buna

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput