Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 88

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Poate pentru ca, in comparatie cu ceea ce se intampla acum cand avem la comanda cel mai cinstit si competent guvern din toate timpurile, deraierile din regimul Basescu sunt parfum de lux fata de miresmele imputite ce se degaja in fiecare zi, in fiecare ceas.
Dar, acum , pe bune, mai guverneaza cineva aceasta tara ?


Interesant cum nu mai conteaza ilegalitatile daca le-au comis "ai nostri". Sunt "parfum" pe langa "ale lor". Mie personal ca o ilegalitate este o ilegalitate si atat. Sau poate conteaza cat e de bine acoperita?


Iar ne indepartam de la idee: ai nostri, ai vostri, aia au furat, aia nu.
Ideea de baza de saptaminile astea e:
parlamentul nu mai poate fi controlat sau corectat de nimeni.
Este stat in stat si dicteaza tot!!!
Nu mai exista nimeni care sa ii dea peste cap si sa-i spuna ca incalca flagrant legea.
Pirghiile de control in stat s-au dat peste cap.



Pai ideea subiectului il are in centru si pe dl. Basescu. Eu despre dumnealui am vorbit. Observ ca este privit ca aparator al justitiei, si in mod justificat, dupa pererea mea, ma intreb de ce o persoana care a comis ilegalitati este considerata aparatoarea justitiei. Pentru ca cineva si-a exprimat aceasta teama: daca nu mai e dumnealui sa o apere, s-a terminat si cu justitia din tara.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Ba CCR-lui i s-a pus calus si Parlamentul isi face de cap din vina lui Ponta, care btw e premier, are treaba la guvern...ba CCR-ul uite ca totusi nu a facut ce au vrut USl-eii...

Eu n-am inteles ce vrei sa spui aici. CCR-ul a analizat ceea ce a putut analiza dpdv legal conform cu ordinea publicarii in MO. A avut dreptul sa analizeze decizia de a le fi restranse drepturile, dar, dupa ce i s-au restrans drepturile, n-a mai avut dreptul (stiu, ma repet ) sa analizeze si celelalte hotarari. Acum, ca prima hotarare e neconstiturionala - ok, CCR a stabilit asta, dar e la mana Guvernului acum, pentru ca Guvernul trebuie sa publice asta in MO. Abia dupa publicare, CCR isi va reintra in drepturi si va putea functiona confom Constitutiei.
Pe scurt, CCR e cu calusul in gura, chiar daca a declarat acel calus ca fiind neconstitutional. Pentru ca cei care trebuie sa ii scoata calusul din gura sunt tocmai "USL-eii", aka Guvernul Ponta.

Inca nu mi-e clar unde "CCR-ul uite ca totusi nu a facut ce au vrut USl-eii". Te referi la partea cu referendumul? Este si acolo o procedura incalcita, care e tot la mana "USL-eilor"... Treaba CCR-ului e sa faca ce zice Constitutia. Doar ca a ajuns intr-un cerc vicios din diverse cauze, printre care "acapararea" MO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Copiez aici un mesaj pus la alt topic de Analuz. De asta nu-i legal, de asta ne amendeaza toata lumea civilizata:


"Al treilea pas a fost modificarea Legii re­fe­ren­dumului printr-o OUG. Curtea Cons­titu­tio­nala a statuat în deciziile sale anterioare ca in ma­terie electorala regulile nu pot fi schimbate cu mai putin de un an inainte de derularea ale­gerilor sau a referendumului – acesta este un standard international stabilit de Comisia de la Venetia în Codul bunelor practici în ma­terie electorala. Pe acest motiv CC a declarat in acest an neconstitutionale comasarea ale­gerilor nationale cu cele locale si uninominalul pur. In plus, in conformitate cu articolul 115(6) din Constitutie, nu se pot aproba OUG-uri in materia drepturilor electorale (iar Legea referendumului priveste in mod clar drepturile electorale). "

Asta pentru cine mai banuieste ca-s doar interpretari diferite. E o intentie clara de siluire a legii. Sa nu-mi ziceti ca onor prim-ministrul Ponta cu sau fara doctorat nu stie asta. Minte si prosteste-n fata pe toata lumea fiindca se bazeaza pe nea Gheorghe care habar n-are. Iar de Europa si de civilizatie ne departam rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ideea europeana nu prea mai intra in dicutie in programul actualei puteri. Haosul institutional este principalul obiectiv pana la alegerile din toamna.
Imi pare rau sa constat ca un om dintr-o generatie apropiata de a mea poate sa distruga cu atata vigoare tot ce s-a creat in 22 de ani cu mari eforturi. Si acum mi-am adus aminte de Iliescu, na ca tot calmul mi s-a dus :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Ba CCR-lui i s-a pus calus si Parlamentul isi face de cap din vina lui Ponta, care btw e premier, are treaba la guvern...ba CCR-ul uite ca totusi nu a facut ce au vrut USl-eii...

Eu n-am inteles ce vrei sa spui aici. CCR-ul a analizat ceea ce a putut analiza dpdv legal conform cu ordinea publicarii in MO. A avut dreptul sa analizeze decizia de a le fi restranse drepturile, dar, dupa ce i s-au restrans drepturile, n-a mai avut dreptul (stiu, ma repet ) sa analizeze si celelalte hotarari. Acum, ca prima hotarare e neconstiturionala - ok, CCR a stabilit asta, dar e la mana Guvernului acum, pentru ca Guvernul trebuie sa publice asta in MO. Abia dupa publicare, CCR isi va reintra in drepturi si va putea functiona confom Constitutiei.
Pe scurt, CCR e cu calusul in gura, chiar daca a declarat acel calus ca fiind neconstitutional. Pentru ca cei care trebuie sa ii scoata calusul din gura sunt tocmai "USL-eii", aka Guvernul Ponta.

Inca nu mi-e clar unde "CCR-ul uite ca totusi nu a facut ce au vrut USl-eii". Te referi la partea cu referendumul? Este si acolo o procedura incalcita, care e tot la mana "USL-eilor"... Treaba CCR-ului e sa faca ce zice Constitutia. Doar ca a ajuns intr-un cerc vicios din diverse cauze, printre care "acapararea" MO...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)



ai inteles exact ce am vrut sa spun. Cu MO: hai sa asteptam sa vedem ce se va intampla. Eu nu vreau sa ma hazardez. Nu stiu, au aparut motivatiile deciziilor CCR de pana acum?
Eu vad asa: ca da, astia de acum se precipita pt ca...habar nu am! Cu suspendarea lui B. o dau de mult timp, nu de acum, doar ca acum au putut sa miste lucrurile. Ca bat alegerile la usa? poate. si poate pt ca intr-adevar B. nu e asa inofensiv cum incearca unii sa il arate acum, nici macar suspendat. (NB : cand zic B implicit vorbesc si de PDL, niciodata nu au fost despartiti, nici macar asa de dragul Constitutiei, de fatada). Si dc au putut frauda inca mai pot. Nu cred ca USL, ma rog, partea a stanga a fost nevinovata la capitolul fraude, insa mie una PDL imi pare master la capitolul asta (-da, stiu, iarasi raul al mai mic dp fiecaruia dv fata de al mai mare, dar asta e parerea mea ). Si nu "doar" ca o comit in mod evident, grosolan si tupeist pana in panzele albe...nup! scot tot felul de mizerii despre diversi oameni din USL, acum targhetati sunt Antonescu si Ponta...unele adevarate. Ok, ne coafeaza pe noi alegatorii sa le stim. Insa tot metode securiste sunt. Pt ca i-au avut in laba 8 ani de zile si trebuiau sa dispara din peisajul politic daca erau mizeri, sa ni se spuna si noua. Nu?
Insa cu isteriada gen EVZ si B1 nu am cum sa fiu de acord. Mai ales ca vizeaza referendumul, ala se doreste a fi influentat..iar dc Base nu mai impresioneaza lacrimogen iar PDL-ul pare sa fie in cadere libera conform alegerilor locale, apai hai sa o dam cu statul de drept, CCR amenintat-ma rog, judecatorii, lovitura de stat samd...cand il coafa pe Base majoritatea dicta, acum nu mai e valabil ca este nasol pt el/ei.
Nastase o fi schimbat durata mandatului la 5 ani, dar nimeni nu a avut nimic impotriva. Au schimbat ori intentionau sa schimbe doar ce ii coafa pe ei...cum a fost legea referendumului, care ce sa vezi? Tot locul presedintelui il viza, sa fie cat mai stabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Urmarindu-va imi tot suna in cap (halucinatie auditiva?)o banuiala sinistra, adica astia, USL si PDL se cearta si astfel impun ca o necesitate cresterea importantei unui partid care sa aduca echilibru.
Cin' sa fie, cin' sa fie? Pai cine daca nu al treilea din sondaje:PPDD!
Dupa ce ma mai gandesc nu mi se mai pare atat de catastrofal ,ba as zice ca ar fi benefic daca nu chiar comic!Doi se cearta si al treilea castiga!
Eu personal sunt atat de scarbita de razboiul acesta vulgar USL-PDL ca nu vad ce m-ar mai impiedica sa nu le dau cu tifla si sa merg pe mana unuia ca DD?
Ce zicea el cu introducerea juratilor in Justitie ca in America?

Suntem in democratie? Suntem! Avem libertate de opinie? Avem!
Atunci de ce sa ne mai plangem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

B. Nica, tot am zis ca o sa scormon lista aia cu partide inscrise la electorale. Spre DD nici nu ma gandesc sa privesc. Din pacate geaba votez eu nu sh cum dc poporul e ciopor pe rosii ori portocalii...mai o buca' la UDMR si cu siguranta si DD ajunge la Bulivar...aa Parlament vreau sa zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Si acum mi-am adus aminte de Iliescu, na ca tot calmul mi s-a dus :)))


La nivel de ideologie, nu-i nicio deosebire intre Iliescu si Basescu. Basescu e doar mai sprinten in saltul "din vorbe" de la stanga la dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Cu MO: hai sa asteptam sa vedem ce se va intampla. Eu nu vreau sa ma hazardez. Nu stiu, au aparut motivatiile deciziilor CCR de pana acum?

Pai tocmai asta e: ce nu e convenabil actualei conduceri nici n-o sa apara curand

Iti dai seama ca daca s-ar publica acum decizia conform careia restrangerea activitatii CCR e neconstitutionala, iar apoi se dezbate suspendarea lui Blaga, si iese ca n-a fost legala, atunci Antonescu pica si ajunge Blaga interimar?

Dar, ai dreptate, sa nu ne hazardam, sa asteptam publicarea... Pana atunci vom avea un referendum

Later edit:
Din deciziile luate de CC in ultimele zile, s-au publicat asa:

Hotarâre privind constatarea existentei împrejurarilor care justifica; interimatul în exercitarea functiei de Presedinte al României
Nr. 1 din 09-Iulie-2012 (publicata ieri)

Atat am gasit eu publicat saptamana asta... bineinteles, doar ce a convenit se poate verifica usor www.monitoruloficial.ro/RO/article--e-Monitor--297.html" target="_blank">aici...

Mergi la inceput