Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 79

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Toti cei care il dispretuiti pe Basescu ...eu cred ca va scapa nunatza acestui vot.
Nu va trebui sa votati impotriva jigodiei de Basescu, va trebui sa votati pentru respectarea legala a principiilor democratice.

In 2004 stiam ca Basescu este jigodie, dar l-am votat sa se lupte impotriva "sistemului ticalosit", din ura pe care o afisa, nu ca ar fi fost un democrat. In 2009 nu mai aveam nici un motiv sa-l votez, pentru ca am vazut ca s-a aliat cu "sistemul", si incearaca sa ia "sistemul" sub control.

Sunt de acord cu tine ... doar ca referendumul asta nu se refera la Basescu ... Basescu este, printr-o intamplare fericita, sarea in ochi pe care astia o arunca poporului ca sa ii ajute in a obtine puterea ... pana acum, ca sa castigi electoratul, se faceau promisiuni desharte, se hraneau pensionarii gratis, de 2 ori pe sapt inaintea alegerilor, se mai puneau flori in parc si se organizau Revelioane gratis.

Acum se schimba legi, se minimizeaza si se pune presiune pe institutii inependente ale statului si se pompeaza pe ura poporului impotriva lui Basescu. In loc sa spuna, o sa traiti mai bine, se spune, vedeti ce rau ati trait cu asta, sa-l dam jos. Ce o sa se intample dupa ce il dau jos, nimeni nu stie, nimeni nu isi asuma nici o perspectiva. Pana acum ati votat promisiuni desharte, perspective neimplinite, si sperantza, acum votati pentru "nimic", doar ii ajutati pe astia sa ajunga sa fure si ei si nici macar nu o sa le reprosati ca v-au mintit.

Votand impotriva lui Basescu, validati nerespectarea principiilor majore ale democratiei, minimizarea si nerespectarea institutiilor statului care are trebui sa fie independente ... o validati public, cu buna stiinta. Nu conteaza ca si inainte s-a intamplat acelasi lucru - NU CONTEAZA ... acum o s-o faceti constienti si pe fatza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Coracora, e normal ca si tu si eu sa avem o doza mai mare de subiectivitate cand ii judecam pe unii sau altii, pentru ca amandoua avem niste optiuni politice destul de ferme, pe care direct sau indirect ni le-am expus pe forum.
Problema mea e ca ma simt manipulata cand cineva imi serveste "adevaruri" nedovedite, doar pentru ca le-a auzit repetate la infinit in presa. Daca exista acele dovezi de coruptie, plagiat, imixiune in justitie, etc, de ce nu sunt procese pe rol, sau macar plangeri penale la adresa pdlistilor&basescu? Usl e de 2 luni la putere, o puteau face si din opozitie, dar ma rog, sa zicem ca au fost impiedicati. Acum, daca au dovezi, de ce nu legalizeaza aceste plangeri?? De ce nu vad procese cu udrea sau comisii de etica studiind plagiatul lui kovesi?? Nu am pretentia sa ii vad la inchisoare ca sa ii cred pe uslisti ca chiar au facut atatea rele, dar am pretentia sa isi probeze acuzatiile! Pana nu vad, totul ramane la stadiul de gargara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Mickyyy - nici nu o sa le vezi, cum nici dosarele de care vorbea Macovei in 2005 cand l-a numit pe Morar, nu au ajuns in instanta desi Morar si Kovesi au fost la "butoane" 7 ani. Cine a impiedicat DNA-ul sa faca dosare beton?
Politicieni santajabili sunt mai utili decat cei condamanti.
Pentru asta l-au propulsat pe Basecu presedinte, pentru ca era vulnerabil si da din gura, dar nu "musca".
Cand a "muscat" de frica sau de ura, l-au "pus la colt".
Chiar mai crezi ca ce n-a facut in 7 ani, cand a avut la dipozitie, DNA, si servicile secrete, va face in viitor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Premierul Victor Ponta a afirmat ca regreta declaratiile facute cu o zi in urma la adresa cancelarului german Angela Merkel.

"Regret acum acest raspuns pe care l-am dat ieri", a spus Ponta, intr-un interviu acordat Romania TV.

Asta pe sistemul "cand vorbeste gura fara mine " si in ajunul vizitei la Bruxelles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Deceneus, atat de vulnerabil si de santajabil incat se chinuie bietii de ei sa-l dea jos ( prin orice mijloace) de vreo 8 ani de zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mickyyy - nici nu o sa le vezi, cum nici dosarele de care vorbea Macovei in 2005 cand l-a numit pe Morar, nu au ajuns in instanta desi Morar si Kovesi au fost la "butoane" 7 ani. Cine a impiedicat DNA-ul sa faca dosare beton?
Politicieni santajabili sunt mai utili decat cei condamanti.
Pentru asta l-au propulsat pe Basecu presedinte, pentru ca era vulnerabil si da din gura, dar nu "musca".
Cand a "muscat" de frica sau de ura, l-au "pus la colt".
Chiar mai crezi ca ce n-a facut in 7 ani, cand a avut la dipozitie, DNA, si servicile secrete, va face in viitor?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Care-s dosarele acelea ?

Intreb pe bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Presedintele interimar Crin Antonescu a spus marti seara intr-o conferinta de presa, referitor la legea referendumului avizata marti de Curtea Constitutionala ca "Legea vine la promulgare, imediat ce voi avea intreaga documentatie - si sper ca lucrul acesta sa se intimple chiar maine - si ma voi pronunta in aceasta chestiune". Articolul 77 din Constitutie arata ca promulgarea legii se face in cel mult 10 zile de la primirea deciziei CCR. Daca va intra in vigoare. legea avizata de CCR "bate" Ordonanta de Urgenta in baza careia Ministerul Administratiei si Internelor va organiza referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu.

Ce spune exact Articolul 77, paragraful 3, din Constitutie: "Daca Presedintele a cerut reexaminarea legii ori daca s-a cerut verificarea constitutionalitatii ei, promulgarea legii se face in cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate dupa reexaminare sau de la primirea deciziei Curtii Constitutionale, prin care i s-a confirmat constitutionalitatea".


Pe de alta parte, premierul Victor Ponta a declarat tot marti seara ca ca va solicita, prin intermediul unor scrisori, presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului sa convoace "in cel mai scurt timp" Legislativul pentru punerea in acord a deciziei Curtii Constitutionale in ceea ce priveste Legea referendumului cu Ordonanta de Urgenta privitoare la acest subiect.

"Chiar maine o sa trimit o scrisoare catre presedintii celor doua Camere, in cel mai scurt timp sa convoace Parlamentul pentru a pune in acord aceasta decizie a Curtii cu ordonanta pe care noi am dat-o - si aceea constitutionala, de altfel, pentru ca s-a bazat pe textul legii, asa cum era inainte de aprilie 2012 -, sa le puna in acord si sa avem un referendum", a declarat Ponta la Romania TV, citat de Agerpres.

Iulia Motoc, unul dintre cei noua judecatori ai Curtii Constitutionale, afirma, pe contul ei de Facebook, ca "decizia Curtii precizeaza intr-un mod clar modalitatile de organizare a referendumului".

Intr-o postare anterioara, Iulia Motoc scria: "Deciziile Curtii Constitutionale sunt obligatorii. Este ceva de constestat in aceasta afirmatie?".

***

3 declaratii, 3 opinii
Putem sa tragem fiecare 3 concluzii...diferite...in functie de ce ne convine, presupun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Deceneus, atat de vulnerabil si de santajabil incat se chinuie bietii de ei sa-l dea jos ( prin orice mijloace) de vreo 8 ani de zile!

Te inseli.
In 2009 cand a refuzat numirea lui Johanis puteau sa scape de el mult mai usor, fara referendum.
Mandatul lui expira, trebuie doar sa prelungeasca data alegerilor, postul devenea vacant si presedintele interimar Geoana, ar fi numit alt premier si organizau ei alegerile cu alt guvern.
Nu au vrut sa-l schimbe pentru ca le era util
Si "gafa" lui Geoana a fost regizata de PSD in colaborare cu PDL si cu Vantu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Daca exista acele dovezi de coruptie, plagiat, imixiune in justitie, etc, de ce nu sunt procese pe rol, sau macar plangeri penale la adresa pdlistilor&basescu?


Exista plangeri penale, cum sa nu existe? Tocmai am scris intr-o postare anterioara ca plangerea penala impotriva lui TB care isi daduse singur casa din Mihaileanu s-a inchis intr-o zi cu NUP. Elena Udrea a "rezolvat" cazul. Cum? Nu stiu, nu au fost publicate detalii. De ce? Pentru ca poate (TB).
Imixtiunile in justitie si tinerea serviciilor secrete sub papuc nu sunt usor de dovedit (logic, doar TB nu e prost sa lase "urme"), insa consecintele lor se vad cu ochiul liber.
Tu personal cum interpretezi botezarea copilului lui Paul de Romania de catre Basescu? Nu e o declaratie clara "de razboi" impotriva Regelui Mihai? Sau inrudirea cu bulibasa ala, imi scapa numele..... ce spune natiunii un asemenea gest? O asemenea situatie nu e kosher deloc.

Citat:
De ce nu vad procese cu udrea sau comisii de etica studiind plagiatul lui kovesi?? Nu am pretentia sa ii vad la inchisoare ca sa ii cred pe uslisti ca chiar au facut atatea rele, dar am pretentia sa isi probeze acuzatiile! Pana nu vad, totul ramane la stadiul de gargara!


Ai putintica rabdare, vorba ceea... :) O sa vezi toate astea. Daca Basescu e eliminat, justitia se poate pune in miscare cu adevarat, Kovesi o sa impleteasca pulovere la inchisoarea pt femei, Udrea o sa dea muuulte explicatii cu privire la cazul Alro, samd.
Sper sa nu-si piarda entuziasmul USL-ul. Adevarul trebuie scos la iveala, le sunt datori votantilor cu acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

3 declaratii, 3 opinii
Putem sa tragem fiecare 3 concluzii...diferite...in functie de ce ne convine, presupun.

Nu cred ca sunt trei opinii divergente.
CC nu modifica legea. Ea indica elementele de neconstitutionalitate.
Daca exista obiectii la lege presedintele o poate trimite in parlament pentru a fi pusa de acord cu obiectile CC, ceea ce a spus Ponta, si apoi se poate promulga daca nu este contestata din nou.



Mergi la inceput