Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 72

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.


Tot nu e cu subiect si predicat pentru mine. E tot un fel de a vorbi la modul general, fara a spune ceva concret.

O fapta dictatoriala vreau si eu, una singura, cu exemple (dar va rog daca se poate cu alte surse decat antena3), poate cineva sa imi ofere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.


Tot nu e cu subiect si predicat pentru mine. E tot un fel de a vorbi la modul general, fara a spune ceva concret.

O fapta dictatoriala vreau si eu, una singura, cu exemple (dar va rog daca se poate cu alte surse decat antena3), poate cineva sa imi ofere?


Pai, de exemplu, impresia multora, din motive corecte, in opinia mea, este ca guvernul si primul ministru ii erau subordonati presedintelui. Primul ministru nici sa-si dea deminisa nu a putut de capul lui.
Dar, pana la urma democratia nu este inteleasa de toti la fel. Pentru unii libertatea de a-si scrie/striga nemultumirile este suficienta pentru a se considera liberi intr-un stat democrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Decizia CCR lanseazaa un nou prilej de discutii.
Miza este nr. minim de participanti la Referendum ca acesta sa fie validat.
USL prin ordonanta lu' peste prajit da ca procent minim 20% dintre votanti, CCR a pus conditia ca numai cu 50% +1 dintre cetatenii cu drept de vot(adica 9 milioane dupa ultimul recensamant) prezenti la vot pot valida Referendumul.
Mi-e mi se pare corect, nu poti da jos un presedinte decat daca sunt suficienti votanti care sa-si exprime votul.
Asa cum in Parlament A FOST SUSPENDAT CU 50%+1, ACEEASI TREBUIE SA FIE CONDITIA SI PT. DEMITEREA LUI!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.


Tot nu e cu subiect si predicat pentru mine. E tot un fel de a vorbi la modul general, fara a spune ceva concret.

O fapta dictatoriala vreau si eu, una singura, cu exemple (dar va rog daca se poate cu alte surse decat antena3), poate cineva sa imi ofere?


Pai, de exemplu, impresia multora, din motive corecte, in opinia mea, este ca guvernul si primul ministru ii erau subordonati presedintelui. Primul ministru nici sa-si dea deminisa nu a putut de capul lui.
Dar, pana la urma democratia nu este inteleasa de toti la fel. Pentru unii libertatea de a-si scrie/striga nemultumirile este suficienta pentru a se considera liberi intr-un stat democrat.


Tot nu e cu subiect si predicat
"impresia multora", "in opinia mea", sunt chestii subiective!
"Primul ministru nici sa-si dea deminisa nu a putut de capul lui" - e o parere, nu un fapt sigur! Esista vreo plangere penala, exista vreo informatie oficiala ca nu a putut face asta?

Vreau un exemplu clar, concis si documentat: CCR a decis ca, si Basescu a ignorat decizia CCR. Sau s-a dat legea X prin care nu aveai voie sa strigi jos-basescu ca te bagau la zdup. Cum a facut hitler cu evreii, acolo e clar dovada de dictatura. Cum a facut ceausescu cu alegerile, unde daca indrazneai sa votezi la vedere (ca nu era vot secret pe atunci) impotriva PCR-ului erai urmarit si asuprit inclusiv la locul de munca. Ceva CONCRET, care sa nu aibe in el "poate, eu cred, opinia mea e, ala zice, aia au afirmat, etc".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.


Adica dictatorul este acum USL-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Foarte interesant, decizia curtii a fost luata in unanimitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.


Tot nu e cu subiect si predicat pentru mine. E tot un fel de a vorbi la modul general, fara a spune ceva concret.

O fapta dictatoriala vreau si eu, una singura, cu exemple (dar va rog daca se poate cu alte surse decat antena3), poate cineva sa imi ofere?


Pai, de exemplu, impresia multora, din motive corecte, in opinia mea, este ca guvernul si primul ministru ii erau subordonati presedintelui. Primul ministru nici sa-si dea deminisa nu a putut de capul lui.
Dar, pana la urma democratia nu este inteleasa de toti la fel. Pentru unii libertatea de a-si scrie/striga nemultumirile este suficienta pentru a se considera liberi intr-un stat democrat.


Tot nu e cu subiect si predicat
"impresia multora", "in opinia mea", sunt chestii subiective!
"Primul ministru nici sa-si dea deminisa nu a putut de capul lui" - e o parere, nu un fapt sigur! Esista vreo plangere penala, exista vreo informatie oficiala ca nu a putut face asta?

Vreau un exemplu clar, concis si documentat: CCR a decis ca, si Basescu a ignorat decizia CCR. Sau s-a dat legea X prin care nu aveai voie sa strigi jos-basescu ca te bagau la zdup. Cum a facut hitler cu evreii, acolo e clar dovada de dictatura. Cum a facut ceausescu cu alegerile, unde daca indrazneai sa votezi la vedere (ca nu era vot secret pe atunci) impotriva PCR-ului erai urmarit si asuprit inclusiv la locul de munca. Ceva CONCRET, care sa nu aibe in el "poate, eu cred, opinia mea e, ala zice, aia au afirmat, etc".


Pai si parerile tale nu sunt tot impresii ale tale, ganduri ale tale, deci subiective? Folosesc expresia "in opinia mea" pentru ca nu am pretentia ca emit adevaruri general valabile. Exact ce spuneam, fiecare percepe in felul lui, apreciaza in felul lui, de aceea unii sunt pro-ceva, altii contra-acelui "ceva". Inteleg ca ai dori sa prezint rezultatele concrete ale unor anchete personale. Tu ai asa ceva? Normal ca opiniile mele sunt izvorate din surse de informare si din aprecierile proprii.
In plus, odata cu trecerea timpului, conceptul de dictatura a evoluat si el, cam in ceea ce spuneam eu. Nu pentru toti e suficient faptul ca nu esti bagat "la zdup" ca sa creada ca traiesc in democratie. O definitie actualizata, care apare si in dex, a democratiei este asta: "Forma de guvernare a statului, bazata pe separatia puterilor si pe votul universal." - adica nu zice nimic de bagatul "la zdup"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Pentru Mickyyy, cu subiect si predicat (astea nu sunt argumente pro-dictatura ci mai degraba chestiuni nedemocratice):

- cum iti explici ca Basescu nu are dosar la Securitate cand TOATA LUMEA care lucra in strainatate pe vremea lui Ceausescu AVEA DOSAR? Cum iti poti imagina vreodata ca acel dosar nu a existat?
- cum se face ca plangerea penala impotriva lui Basescu, formulata dupa ce acesta si-a dat singur casa din Mihaileanu, a fost finalizata intr-o zi (!!) cu NUP, asta dupa ce Elena Udrea, avocata lui Basescu, a vizitat Parchetul? Cine ne explica si noua treaba asta?
- cum de nu s-au investigat niciodata la modul serios metodele de vot din dispora? Vezi votul din Paris, cel exprimat la fiece 2 secunde!! si pe baza caruia Basescu a castigat alegerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Pentru Mickyyy, cu subiect si predicat (astea nu sunt argumente pro-dictatura ci mai degraba chestiuni nedemocratice):

- cum iti explici ca Basescu nu are dosar la Securitate cand TOATA LUMEA care lucra in strainatate pe vremea lui Ceausescu AVEA DOSAR? Cum iti poti imagina vreodata ca acel dosar nu a existat?
- cum se face ca plangerea penala impotriva lui Basescu, formulata dupa ce acesta si-a dat singur casa din Mihaileanu, a fost finalizata intr-o zi (!!) cu NUP, asta dupa ce Elena Udrea, avocata lui Basescu, a vizitat Parchetul? Cine ne explica si noua treaba asta?
- cum de nu s-au investigat niciodata la modul serios metodele de vot din dispora? Vezi votul din Paris, cel exprimat la fiece 2 secunde!! si pe baza caruia Basescu a castigat alegerile.


Inca una si ma duc
Poate ca nu mai stiu eu sa ma exprim romaneste, vreau un exemplu concret de dictatura! Unul singur.
Nu vreau sa ma intrebati pe mine "cum se face" sau "cum imi explic", vreau sa imi explicati voi cum s-a facut!! Iar vorbim vorbe, doar ca sa ne aflam in treaba.

Hai sa facem ca la limba romana, cu subiect si predicat, poate asa devine mai clar, reiau ce ai spus tu, insa mi-am permis sa adaug in fata inceputul de la intrebarea mea:

In timpul lui basescu a fost dictatura pentru ca Basescu nu are dosar la Securitate cand TOATA LUMEA care lucra in strainatate pe vremea lui Ceausescu AVEA DOSAR

In timpul lui basescu a fost dictatura pentru ca ca plangerea penala impotriva lui Basescu, formulata dupa ce acesta si-a dat singur casa din Mihaileanu, a fost finalizata intr-o zi (!!) cu NUP, asta dupa ce Elena Udrea, avocata lui Basescu, a vizitat Parchetul

In timpul lui basescu a fost dictatura pentru ca nu s-au investigat niciodata la modul serios metodele de vot din dispora

Reciteste acum, si spune-mi ca nu ai vorbit serios alegand exemplele de mai sus ca dovezi de dictatura!!

Mergi la inceput