Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 71

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Cred ca deocamdata e prematur sa pandim Monitorul Oficial . Azi au tiparit niste decizii ale CCR din mai si iunie. Pana ajung la zi, mai dureaza. Sa nu uitam ca Monitorul Oficial e in subordinea Guvernului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Eu zic ca degeaba pindim Monitorul. E posibil ca hotarirea de ieri sa fie publicata abia dupa 29 iulie.




Chiar ca panditi degeaba: l-a incuiat Ponta in camara guvernului si a aruncat cheia !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ponta a zis asa: " Daca vreun pedelist mai spune ca e lovitura de stat am sa-l trimit acum la Monitorul Oficial "
Asteptam deci, Monitorul Oficial!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Daca il tin pe nea Monitorul inchis in palatul de clestar e clar ca nu sunt sanse sa le publice. Important e ca lumea sa inteleaga adevarata miza pe care a avut-o asediul asupra Monitorului Oficial, asupra Avocatului Poporului etc.

Sunt curioasa ce va zice Curtea si pe legea referendumului. Acolo nu trebuie sa astepte niciun monitor. Sa fie legea asta "calcaiul lui Ahile" pentru planul maret pus la cale de Hrebe&co?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cora, n-are sens. Sincer. Slava Domnului ca putem sa ne dam cu parerea cu totii la referendum. Ceea ce citesc aici ma ingrozeste in aceeasi masura ca antenele ori B1. Dc si asta a fost regim democratc, de fapt "cel mai..." Mie acest regim mi-a adus frica. Pt prima data dupa revolutie. ALinuk stie, discutasem chestiunea acum un an cred.
Ii doresc PDL-ui sa fie istorie! Dc si evidentele le negati, alea la care antenele cat ar fi ele de tralalala nu au cum sa mai adauge inflorituri...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Cora, n-are sens. Sincer. Slava Domnului ca putem sa ne dam cu parerea cu totii la referendum. Ceea ce citesc aici ma ingrozeste in aceeasi masura ca antenele ori B1. Dc si asta a fost regim democratc, de fapt "cel mai..." Mie acest regim mi-a adus frica. Pt prima data dupa revolutie. ALinuk stie, discutasem chestiunea acum un an cred.
Ii doresc PDL-ui sa fie istorie! Dc si evidentele le negati, alea la care antenele cat ar fi ele de tralalala nu au cum sa mai adauge inflorituri...

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Sa inteleg ca te referi la regimul Basescu&co, atunci cand spui ca: "acest regim mi-a adus frica", si ca a fost oricum numai democratic nu.
Ce anume te-a facut sa iti fie frica in acel regim?!
Sa inteleg ca acum, cand parlamentul schimba regulile in timpul jocului, e perfect democratic, si domneste o stare de liniste si pace generala?
Ca si cum la jumatatea unei reprize de fotbal, arbitrul neutru e inlocuit cu cel al tarii gazda, si apar noi reguli, daca ataca ai nostri, lovitura de la 11m se da de fapt de la 6, iar daca vin adversarii, ei suteaza de la vreo 40. Pai cum, nu e democratic? Tot 11-11 sunt jucatorii, tot cu aceeasi mingie joaca!!
Ce daca in prima repriza a fost altfel, acum in a doua, noi detinem controlul, si daca vrem, va dam cartonase rosii la toti, si va inlocuim si cu rezervele noastre!

Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza, poate cine stie, stau eu cu naframa pe ochi si refuz sa vad realitatea! Ca presa a fost atat de libera in regimul Basescu (dovada, faptul ca a fost tocat marunt 4 ani de zile la realitatea si antene), au fost manifestatii de toate felurile, si nu le-a impiedicat nimeni, zeci de sindicalisti in strada zile-n sir, etc. Eu stiu ca atunci cand e dictatura in primul rand e suprimata posibilitatea poporului de a se exprima liber (si nu pot sa uit cum la cateva zile de la numirea lu' Ponta premier au struigat unii impotriva lui si au fost amendati cu 700 de lei pentru disturbarea linistii publice, iar ceilalti care strigau Pro Ponta n-au patit nimic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si inca ceva!
Aud foarte foarte des ca principala motivatie pentru suspendarea lui Basescu faptul ca a fost dictator. Vreau sa-mi explice si mie cineva, dar cu subiect si predicat, care au fost faptele dictatoriale de care il acuza.


Dictator este, printre altele, cel care concentreaza in mainile sale o mare parte a puterilor din stat, substituindu-se institutiilor care ar trebui sa exercite puterea respectiva. In cazul in discutie se refera in special la faptul ca a controlat multe institutii ale statului. D-na Udrea o vedea ca pe o "dictatura luminata", fie la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12758553-ccr-legea-referendumului-este-constitutionala.htm

cica legea referendumului e constitutiloanala, inca nu m-am prins daca e de bine sau de rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu am gasit asa: "...în masura în care asigura participarea la referendum a cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor înscrise în listele electorale permanente"

Mergi la inceput