Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 69

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mai eu cred ca ccc Crin trebuia sa ajunga la Cotroceni ACUM.
Nu la toamna, nu mai tirziu.
Cred ca si-au dat si ei seama ca ccc cu Crin nu vor cistiga.
Deci cred ca trebuie semnat ceva ACUM. Nu cred ca si-au facut planul pe termen lung, pina la toamna.
Pt ca pina in toamna Crin se da in petec clar si isi da arama pe fata.

Oare ce? Poate mandatele procurorilor?
Chiar nu imi dau seama.

Si uite asa, fara sa stim, am devenit republica parlamentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Cora, una e ca decide poporul, si cu totul altceva e asediul asupra institutiilor statului si guvernarea prin acte "de forta" (Monitorul Oficial, revocarea neconforma cu regulamentele a presedintilor Camerei Deputatilor si Senatului, ignorarea hotararilor CC si in final restrangerea atributiilor ei prin OU etc. etc. etc.). Asta e lovitura de stat, adica la decizia poporului se ajunge printr-o lovitura de stat. Deci un fel de "scopul scuza mijloacele", care nu e in niciun caz un principiu democratic.

De ce nu se poate proceda corect, fara sa se forteze mersul normal al institutiilor si fara sa ne facem de ras in toata lumea?! "Facturile" acestor derapaje oricum le platim tot noi, "prostimea"...

Eu inteleg ca oamenii s-au saturat de Basescu/PDL, de austeritate, de lipsa de orizont, dar chiar sa nu mai existe nici macar o minima aparenta de joc democratic?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ce am gasit pe net. Cititi cu atentie, ca e interesant.

Ce s-a decis azi la CCR:

1. e neconstitutional sa interzici curtii sa analizeze hotararile Parlamentului. Probabil s-au extins si pe OUG data de guvernul Ponta pe acest aspect. Decizia CCR e in vigoare de la publicarea in MOf. Asta inseamna ca abia dupa aceasta data poate CCR sa verifice hotararile Parlamentului.

2. a respins ca inadmisibile contestatiile pe revocarea lui Blaga si a Robertei Anastase - cel mai probabil constatand ca OUG care nu permite CCR sa analizeze hotararile Parlamentului e inca in vigoare pana la publicarea deciziei CCR care o declara neconstitutionala.

Dupa acea data Blaga si Anastase pot face iarasi contestatii si abia atunci CCR se va pronunta pe fond. Pentru ca a decis ca nu se poate pronunta pe contestatia lui Blaga, Antonescu ramane interimar. 3. a respins conflictul constitutional - probabil zicand ca avizul CCR e consultativ si Parlamentul face ce vrea oricum.

Cum hotararea Parlamentului prin care Presedintele a fost suspendat nu poate fi atacata la CCR pana la publicarea deciziei care a declarat neconstitutionala restrangerea competentelor CCR, inseamna ca CCR nu a putut azi sa se pronunte pe asta.


- cererile in legatura cu Blaga si Anastase sunt INADMISIBILE deaorece Guvernul nu a publicat in monitorul oficial hotararile de revocare decat dupa ce a intrat in vigoare OUG privind restrangerea atributiilor CCR.

- care OUG este declarata neconstitutionala de CCR abia azi.

- pentru ca Av Poporului pus de ei nu a contestat cand trebuie OUG -

deci USL avea nevoie de acest OUG doar cat sa scape de Blaga si Anastase (sa blocheze contestarea hotararilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Fantastic, am impresia ca halucinez! Victor Ponta: "Facem apel catre presedintele suspendat sa respecte aceste hotarari". Dar cand CC a decis ca cel care trebuie sa reprezinte Romania la Bruxelles e TB, cine a fost cel care a incalcat hotararea Curtii?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

CCR a dat-o de gard rau de tot. Ne-au facut de kko in toata Europa.
Nu se mai poate zice acum ca a fost lovitura de stat.
Merkel cred ca ne arata cu degetul.

Ce sa mai zici ....?


Pai nici n-a fost lovitura de stat, de ce sa folosim sintagma asta? Poporul va decide. Basescu va afla in urma referendumului daca tara il mai vrea sau ba. Nimic mai democratic!


Exact ce se discuta mai devreme de ideea copy/paste Antene.
Oricum - asta cred ca e sloganul de campanie a USL-ului.

Hai mai zi-o si pe aia cu: Nu merkel voteaza la referendum.
Si de cind Romania e colonie germana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

L-am auzit si eu pe Ilici - da, a reaparut- comentand zambitor si relaxat declaratiile cancelariilor occidentale si reactiile din presa straina... parca eram pe vremea lui cu Nastase prim-mimistru si la fel coana Europa ne tot impungea. Brrr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Pai nici n-a fost lovitura de stat, de ce sa folosim sintagma asta?

Pentru ca este singura urmare logica a gandirii de tip antena3 (daca mai are vreo urma de logica hazanaua3): o dictatura nu se poate opri decat printr-o lovitura de stat.
Daca vrei sa renuntam la sintagma lovitura de stat, renunta la eticheta dictatura pusa celui mai democratic regim de la Bratieni incoace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

L-am auzit si eu pe Ilici - da, a reaparut- comentand zampitor si relaxat declaratiile cancelariilor occidentale si reactiile din presa straina... parca eram pe vremea lui cu Nastase prim-mimistru si la fel coana Europa ne tot impungea. Brrr!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Nu a spus-o si pe aia cu agenturile straine, sau fortele straine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

http://kingofromania.com/2012/07/07/the-rise-and-fall-of-traian-basescu/

merita citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

„Nu avem toata Puterea pāna nu luam #537;i Justi#539;ia“ - Dan Voiculescu

Iata ce parlamentari au votat pt suspendare :

1. Senatorul PSD Catalin Voicu
2. Pre#537;edintele de onoare al PC Dan Voiculescu
3. Deputatul PNL Relu Fenechiu
4. Deputatul PSD Dumitru Ion
5. Morega Dan Ilie, deputat independent
6. Deputatul PNL Tudor Chiuariu
7. Deputatul PSD Mitrea Miron
8. Deputatul PSD Mugurel Surupaceanu
9. Deputatul PSD Marian Ghiveciu
10. Deputatul PNL #538;urcanu Florin
11. Senatorul PC Mircea Banias
12. Senatorul PNL Sorina Placinta
13. Deputatul UDMR Laszlo Borbely
14. Deputatul UDMR Csilla Maria Peto
15. Deputatul UDMR Arpad Pal
16. Deputatul Ghervazen Lomgher
17. Deputatul PSD Marian Neac#537;u
18. Deputatul PSD Vasile Ghiorghe Gliga
19. Deputatul PNL Dan Bordeianu

Incompatibilii


1. Deputatul PC Sergiu Andon
2. Deputatul PSD Florin Pāslaru
3. Senatorul PSD Ecaterina Andronescu
4. Senatorul PNL Mircea Diaconu.
5. Senatorul PSD Florian Popa



Detaliile le gasiti aici:
http://www.curentul.ro/2012/index.php/2012071074144/Actualitate/Penalii-care-l-au-suspendat-pe-Traian-Basescu.html

Mergi la inceput