Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Alina.masuri de criza pentru cei mici..rechinii au ramas neatinsi.....nu au respectat hotararile judecatoresti....

Si sa stii ca ,atat timp cat vorboim cu dar daca...nu sunt certitudini,sunt doar pareri....

Esti libera sa-l votezi sa ramana....insa daca nu incercam sa schimbam ceva......nu ai de unde sa stii cum va fi...
Nu sunt nici eu de acord cu Ponta si chiar nici cu Antonescu.......dar poate apar solutii ca sa plece odata marinarul......



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Uite...eu iti garantez, pe onoarea mea (ma stii, te stiu)...asa cum unii ii plang urma pasilor lui Ceausescu, asa vor plange si dupa Basescu.USL-ul va ajunge la putere-cu siguranta.Asta cred.Insa noi vom ajunge mai rau ca grecii.Si stii care va fi scuza lor? "Basescu e de vina-ne trebuie 20 de ani sa ne revenim." Iar dupa 20 de ani: "Noi am depus toate diligentele insa dezastrul provocat de Basescu a fost total."

Vom fi sclavii U.E. si atunci sa mai spui ce ai scris mai sus:" insa daca nu incercam sa schimbam ceva......nu ai de unde sa stii cum va fi...
Nu sunt nici eu de acord cu Ponta si chiar nici cu Antonescu.......dar poate apar solutii ca sa plece odata marinarul......

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca




My_Lady, ti-am dat un vot pozitiv.

Acum pentru EUmada, referitor la partea inrosita din text
Idealistii ca tine trebuie sa inteleaga ca nu exista sot perfect, mama perfecta, tata perfect, politician perfect. Poate ca ar fi momentul ca idealistii ca tine sa fie realisti si sa raspunda prin atitudine strict momentului prezent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

My_Lady, eu, din pacate, nu am simtit niciodata ca am castigat ceva, ca cetatean, de pe urma vreunei batalii politice, indiferent cine a iesit victorios. Nici acum nu simt altceva. In schimb, am inteles de ce se bat intre ei ca sa castige puterea si sunt nevoita sa asist la toate astea.


Ok, nu avem de castigat mai mult.

Si daca tot nu avem nimic de castigat, la ce am vota?Asa de dragul schimbarii?Ca Ponta are carisma si Crin ochii albastri?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



eu nu pt asta, nici pt cei doi.
Pt ca nu l-am vrut si nici nu il vreau ca prezidende. Pt ca e nu a facut nici macar efortul sa mimeze respectul fata de popor. Acum e totul la vedere, de-asta fac si astia de acum abuzuri, ca pot, ca au vazut ca se poate. Macar atat pot sa fac eu prin votul meu, sa sanctionez comportamentul lui. Practic dc va fi suspendat, se face referendum. Si noi alegem dc ramane sau nu. Nici Ponta, nici Crin nu pot sa faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.piperea.ro/despre-a-doua-suspendare-a-presedintelui/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=despre-a-doua-suspendare-a-presedintelui" target="_blank">Despre a doua suspendare a presedintelui - av Gh Piperea

Citat:
Constatare la cald, in 4 puncte, ref aviz consultativ nr/1/6 iulie 2012 al CC (a doua suspendare a lui Base):

(i) substituirea in rolul premierului, in episodul 7 mai 2010, poate fi retinuta ca o incercare (nn – deci nu un fapt) de diminuare a rolului si atributiilor premierului, care nu poate fi incadrata in conceptul “opinii si optiuni politice” (fila 12);

(ii) insultele repetate la adresa comunitatii rome si la adresa persoanelor cu dizabilitati sunt declaratii pe care Parlamentul le va putea constata ca existente si grave in urma dezbaterilor (fila 15, ultimul paragr);

(iii) Curtea isi afirma dezaprobarea cu privire la formularea de acuzatii, etichetari jignitoare si insulte la adresa exponentilor autoritatilor publice in legatura cu activitatea desfasurata de ei (e vorba de acuzatii, etichetari si insulte ale presedintelului) – fila 22, primul paragr; aceasta este cea mai tare constatare din intregul document, o acuzatie cu mult mai grava decit cele din cererea de suspendare, care va cintari enorm in optiunea electoratului la referendum; e clar acum ca, in opinia oficiala a CC, presedintele acuzat, eticheteaza, jigneste si insulta, iar ca aceste fapte nu sunt simple opinii politice (chiar daca CC nu considera aceste fapte atit de grave incit sa se incadreze in textul art. 95 din Constitutie);

(iv) afirmatiile relative la pensionari, la bugetari, la mamici, etc., care ar fi “omul gras cocotat pe umerii omului slab, economia Romaniei” sunt declaratii politice (nu fapte, nn – Gh. P.) pentru care Tr Base ramine responsabil, din punct de vedere politic si moral, in fata electoratului si a societatii civile; [...] Curtea constata ca dl prsedinte nu si-a exercitat cu maxim eficienta si eficienta functia de mediere intre puterile statului precum si intre stat si societate (asta e cam limbaj de lemn care inseamna tot si nimic, in acelasi timp); eu cred ca tocman afirmatia cu omul gras calarind un om slab este dintre cele mai grave, pentru ca trimite la perioada dintre 1933 – 1945 a unei Europe dominata de fascism si antisemitism, pe fondul unei grave crize economice si morale, exact ca cea care ne domina vietile in prezent.

Este real ca nu se putea pronunta un organism politico-jurisdictional, asa cum este CC, pe chestiuni politice sau morale, dar tot atit de clar este ca ni se atrage atentia ca electoral putem sanctiona cele 4 tipuri de declaratii/fapte/incercari ale presedintelului incriminate.

Deci ati retinut, ca Presedintele nu are opinii cand face declaratii, cand ameninta, si cand incearca a se substituie altor institutii, in speta guvernului sau Parlamentului.
Presedintele nu are intitativa legislativa si nu poate inainta un proiect de Constitutie conceput de o echipa numita de el.
Singura institutie legiuitoare este Parlamentul.

ARTICOLUL 61
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român si unica autoritate legiuitoare a tarii.





B1.tv titreaza
www.b1.ro/stiri/politica/cc-nu-a-dat-aviz-final-pentru-cererea-de-suspendare-a-lui-basescu-de-i-s-a-pronun-at-pe-fiecare-din-cele-7-capete-de-acuzare-32485.html" target="_blank">CC nu a dat un aviz clar pentru cererea de suspendare a lui Basescu, desi s-a pronuntat pe fiecare din cele 7 capete de acuzare
Inseamna ca a dat aviz neclar !. Va e clar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

My_Lady, eu, din pacate, nu am simtit niciodata ca am castigat ceva, ca cetatean, de pe urma vreunei batalii politice, indiferent cine a iesit victorios. Nici acum nu simt altceva. In schimb, am inteles de ce se bat intre ei ca sa castige puterea si sunt nevoita sa asist la toate astea.


Ok, nu avem de castigat mai mult.

Si daca tot nu avem nimic de castigat, la ce am vota?Asa de dragul schimbarii?Ca Ponta are carisma si Crin ochii albastri?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



eu nu pt asta, nici pt cei doi.
Pt ca nu l-am vrut si nici nu il vreau ca prezidende. Pt ca e nu a facut nici macar efortul sa mimeze respectul fata de popor. Acum e totul la vedere, de-asta fac si astia de acum abuzuri, ca pot, ca au vazut ca se poate. Macar atat pot sa fac eu prin votul meu, sa sanctionez comportamentul lui. Practic dc va fi suspendat, se face referendum. Si noi alegem dc ramane sau nu. Nici Ponta, nici Crin nu pot sa faca asta.inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Corect, noi alegem. Asta e si ideea, sa alegem noi oamenii, nu parlamentarii care s-au mutat de la un partid la altul.
Dar ei(Ponta si Crin) pot face alte cele intre timp.


"Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Si pt ca joaca murdar. Dc stia de Ponta ca a plagiat, de ce a nu a spus inainte sa-l numeasca PM? De ce a aparat scandalul abia cand s-a ivit ambitia cu cine merge la Bruxelles? Contam noi, poporul, sau el, Baselul si interesele lui politice?
Si cu faza cu avem bani si promulg legea pt marirea salariilor angajatilor din invatamant...ups! am gresit. De fapt Tariceanul avea dreptate: nu sunt bani, deci ura si un praz verde!...si sunt muuuuuuuulte asemenea si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alecsia, nu pot decat sa incerc...acum dc "voteaza" diaspora altfel si numara unii ca de-alde Pristanda steagurili...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
ARTICOLUL 61
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român si unica autoritate legiuitoare a tarii.[/blue]





B1.tv titreaza
www.b1.ro/stiri/politica/cc-nu-a-dat-aviz-final-pentru-cererea-de-suspendare-a-lui-basescu-de-i-s-a-pronun-at-pe-fiecare-din-cele-7-capete-de-acuzare-32485.html" target="_blank">CC nu a dat un aviz clar pentru cererea de suspendare a lui Basescu, desi s-a pronuntat pe fiecare din cele 7 capete de acuzare
Inseamna ca a dat aviz neclar !. Va e clar?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Realitatea ultimelor saptamani ne-a aratat clar ca unica autoritate legiuitoare a tarii a devenit guvernul lui dottore Ponta, care a aruncat in stanga si in dreapta cu ordonante de urgenta.
Asta ar trebui sa ne spuna ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Si pt ca joaca murdar. Dc stia de Ponta ca a plagiat, de ce a nu a spus inainte sa-l numeasca PM?


Invers de ce nu pui intrebarea: daca ponta stia ca a plagiat (ca el stia sigur mai bine ca Basescu, care doar putea presupune), de ce a acceptat sa fie PM???

Edit: ca sa fie mai pe intelesul tuturor: daca tu sti ca ai probleme (de morala, etica, legale, etc) si cineva iti propune o functie in care esti sigur ca se va scarma toata bibliografia ta de la gradinita incolo, te bagi cu buna stiinta in asa ceva?! Sau speri doar ca n-o sa fie aia suficient de destepti sa te prinda?
Daca te sti cu musca pe caciula, in loc sa dai caciula cu musca jos, tu iti dai cu parfum si speri ca lumea va fi atrasa de miros si va uita de musca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mickyyy, momentan doar pe asta cred ca il pot taxa. Asa ca, passo uno---Base!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Deci ati retinut, ca Presedintele nu are opinii cand face declaratii, cand ameninta, si cand incearca a se substituie altor institutii, in speta guvernului sau Parlamentului.
Presedintele nu are intitativa legislativa si nu poate inainta un proiect de Constitutie conceput de o echipa numita de el.


LOL. Eu mai gasesc in document:
"De asemenea, prin acelasi act, Curtea a constatat ca „Presedintele Romaniei poate, în virtutea prerogativelor si a legitimitatii sale, sa exprime opinii si optiuni politice, sa formuleze observatii si critici cu privire la functionarea autoritatilor publice si a exponentilor acestora, sa propuna reforme sau masuri pe care le apreciaza dezirabile interesului national.
Opiniile, observatiile, preferintele sau cererile Presedintelui nu au insa un caracter decizional si nu produc efecte juridice, autoritatile publice ramanand exclusiv responsabile pentru insusirea acestora ca si pentru ignorarea lor. In orice caz, exercitarea de catre Presedinte a unui rol activ in viata politica si sociala a tarii nu poate fi caracterizata ca un comportament contrar Constitutiei.”"

"In acest sens, Curtea constata ca masurile legislative
referitoare la diminuarea salariilor si a pensiilor au fost adoptate de catre Guvern, prin asumarea raspunderii. "

"Cu privire la celelate declaratii ale Presedintelui Romaniei, Curtea
constata ca acestea sunt simple afirmatii, fara sa constituie acte sau fapte care sa conduca la incalcari grave ale Constitutiei. Astfel, manifestarile Presedintelui, la care se refera autorii propunerii de suspendare, pot fi caracterizate ca opinii."

"„Curtea constata ca opiniile, judecatile de valoare sau afirmatiile titularului unui mandat de demnitate publica - asa cum este Presedintele Romaniei, autoritate publica unipersonala, ori cum este conducatorul unei autoritati publice -, referitoare la alte autoritati publice, raman in cadrul limitelor libertatii de exprimare a opiniilor politice, cu ingradirile prevazute de art. 30 alin. (6) si (7) din Constitutie”."

Documentul este aici. Sau puteti vedea transmisia live, ca exact pe citirea acestui aviz se cearta lumea acum

Mergi la inceput