Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

De data asta nici nu mai e vorba de Base ....
E vorba de faptul ca vor sa desfiinteze toate institutiile statului. Sa le subordoneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Crin presedinte?
si credeam ca mai rau ca pana acum nu se poate. uite ca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Il revoca pe Blaga la senat, il pun pe Antonescu presedinte la senat, apoi il demit pe presedinte si in felul asta Crizel care va fi presedinte la Senat devine primul om in stat pana la alegeri.

Apoi amana alegerile ca sa poata modifica legea electorala, evident preluand controlul asupra institutiilor importante in stat. Cam asta e planul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Pai stati ca nu inteleg ceva.
Parca de curand, Ponta a incalcat Constitutia ignorand Curtea Constitionala, Marga a incalcat Constutia si nu l-a informat despre delegatie ... pai astea sunt niste fapte grave, mult mai grave si decat furtul lui Ponta. Iar ei vor sa il suspende pe presedinte? Sub ce motiv? Ca banuesc ca trebuie sa aiba un motiv nu?

Ce s-a ajuns din tara asta? USLul chiar face ce vrea? Vad ca e exact ce spune si anunta din timp Voiculescu ...Este aberant ce se intampla...
cititi http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatul-evz-tara-de-dupa-ponta-990003.html

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deceneus, eu cred ca Antonescu are un alt calcul. El trebuie sa-l sustina pe Ponta dupa alegeri pentru un nou mandat de prim-ministru, in schimbul promisiunii ca PSD-ul il va sustine peste aproape doi ani la presedentie. Pana atunci, Ponta trebuie totusi sa fie numit prim minustru de Basescu. Cam interesant, nu ?

Eu cred ca asta este miza suspendarii lui Basescu: pe de o parte Ponta si Antonescu sa-si imparta in acelasi timp posturile si sa-l scoata pe Basescu din ecuatia numirii primului ministru.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu cred ca acum sint negocieri aprige intre americani si rusi. Sau s-au terminat.
USL ca sa faca ceea ce fac si-au asigurat clar spatele ( Marga il elogia pe Putin ).
Deci iar ni se hotaraste soarta: sintem sub rusi, sau sub americani.
Iar ii asteptam pe americani ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Pai stati ca nu inteleg ceva.
Parca de curand, Ponta a incalcat Constitutia ignorand Curtea Constitionala, Marga a incalcat Constutia si nu l-a informat despre delegatie ... pai astea sunt niste fapte grave, mult mai grave si decat furtul lui Ponta. Iar ei vor sa il suspende pe presedinte? Sub ce motiv? Ca banuesc ca trebuie sa aiba un motiv nu?

Ce s-a ajuns din tara asta? USLul chiar face ce vrea? Este aberant ce se intampla.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

USL-ul nu are majoritate parlamentara, nu face ce vrea, face regia de la Cotroceni.
In 2009 au coabitat PSD-PDL sub conducerea lui Basescu. Au luat imprumut de la FMI, BM , EU si l-au impartit frateste.
I-au dat postul de presedinte la Senat PDL-ului pentru ca, chipurile Geoana a facut vizite in SUA. In realitate i-au acordat garantii lui Basescu ca nu va fi supendat. Poate ca acum Basescu isi doreste o suspendare.
El daca nu este in centrul atentiei/scandalului nu se simte bine.
Este ca "pompierul piroman".
Are nevoie de conflicte ca vampirul de sange, si Ponta ii face hatarul.

Vor sa sincronizeze alegerile prezidentiale cu cele parlamentare, propunere care-i dorinta lui Basescu. Cum Basescu nu-si permite sa demisioneze pantru ca il sanctioneaza electoratul si nu are temei legal, are nevoie de un temei constitutional, care poate fi o noua Constitutie sau o suspendare cu revocare.
De cand tot spune el ca vrea o noua constitutie sa mai poata ocupa doua mandate. Conform unei decizii anterioare obtinute de Iliescu, mandatele se numara de la intrarea in vigoare a unei Constitutii si trebuie sa fie mandate intregi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Mey Deceneus, Machiavelli al forumului despre copii (o spun cu simpatie), nici tu nu crezi ce spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Teoretic suna interesant - insa Basescu a mentionat ca in ceea ce priveste presedentia - gata.
Pe de alta parte modificarea Constitutiei nu este un proces heirupist (cum se pare ca doreste USL!) ca doar nu e o lege de a manca seminte cu coaja sau fara coaja. Si tot in egala masura nu presupune modificare oricaror prevederi. Si tot in egala masura se spune clar ce efecte si cand pot fi produse prin modificari ale Constitutiei tocmai pentru a diminua riscurile derapajelor democratice. Si curios sau nu insa eu constat actiuni profund nedemocratice ale USL, nu au nici o legatura cu democratie sunt gesturi care fara nici un efort pot fi incadrate ca precursoare ale unui regim dictatorial.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Pai stati ca nu inteleg ceva.
Parca de curand, Ponta a incalcat Constitutia ignorand Curtea Constitionala, Marga a incalcat Constutia si nu l-a informat despre delegatie ... pai astea sunt niste fapte grave, mult mai grave si decat furtul lui Ponta. Iar ei vor sa il suspende pe presedinte? Sub ce motiv? Ca banuesc ca trebuie sa aiba un motiv nu?

Ce s-a ajuns din tara asta? USLul chiar face ce vrea? Este aberant ce se intampla.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

USL-ul nu are majoritate parlamentara, nu face ce vrea, face regia de la Cotroceni.
In 2009 au coabitat PSD-PDL sub conducerea lui Basescu. Au luat imprumut de la FMI, BM , EU si la-u imparti frateste.
I-au dat postul de presedinte la Senat PDL-ului pentru ca chipurile Geoana a facut vizite in SUA. In realitate i-au acordat garantii luii Basescu ca nu va fi supendat. Poate ca acum Basescu isi doreste o suspendare.
El daca nu este in centrul atentiei/scandalului nu se simte bine.
Este ca "pompierul piroman".
Are nevoie de conflicte ca vampirul de sange, si Ponta ii face hatarul.

Vor sa sincronizeze alegerile prezidentiale cu cele parlamentare, propunere care-i dorinta lui Basescu. Cum Basescu nu-si permite sa demisioneze pantru ca il sanctioneaza electoratul si nu are temei legal, are nevoie de un temei constitutional, care poate fi o noua Constitutie sau o suspendare cu revocare.
De cand tot spune el ca vre o noua constitutie sa mai poata ocupa doua mandate. Conform unei decizii anterioare obtinute de Iliescu, mandatele se numara de la intrarea in vigoare a unei Constitutii si trebuie sa fie mandate intregi.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Eu nu cred.
Uitindu-ma la tot ceea ce face USL de 2 luni, nu cred.
ICR-ul, Inspectia Stat constructii, Monitorul, agitatia lui Pop in ziua plagiatului, sinuciderea lui Nastase .... samd ....

Mergi la inceput