Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

De cand au devenit credibile informatile de pe faceboock?
Asta este propaganda de provocare a fricii, la fel ca "lovitura de stat" lansata de consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Mikyyy, eu sunt jurist. Si indiferent cat am citit maculatura aia de cerere de suspendare nu gasesc un motiv constitutional pentru care presedintele sa fie suspendat. Asa ca da, ne vedem la vot!

Articolul din legea fundamentala pe care o tot tavalesc nemernicii astia zice asa:

Articolul 95 Suspendarea din functie
(1) In cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.
(2) Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul deputatilor si senatorilor si se aduce, neintarziat, la cunostinta Presedintelui.
(3) Daca propunerea de suspendare din functie este aprobata, in cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum pentru demiterea Presedintelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Incalcarea Consittuiei este considerata fapta grava, pentru ca Presedintele a jurat sa apere Constitutia si sa fie garantul respectarii ei. Asta-i jobul Presedintelui.
Daca el o incalca este mai vinovat decat daca o incalca un cetatean obisnuit.
Constitutia nu poate fi incalcata grav sau mai putin grav, asa cum violul este viol, nu poate fi grav sau mai putin grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Ma intreb cat mai dureaza pana iese si Iliescu din barlog. Sigur o sa apara si el cu vreo declaratie. Asta trebuia sa plateasca primul. Dar a scapat basma curata, nu stiu cum.

"Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Incalcarea Consittuiei este considerata fapta grava, pentru ca Presedintele a jurat sa apere Constitutia si sa fie garantul respectarii ei. Asta-i jobul Presedintelui.
Daca el o incalca este mai vinovat decat daca o incalca un cetatean obisnuit.
Constitutia nu poate fi incalcata grav sau mai putin grav, asa cum violul este viol, nu poate fi grav sau mai putin grav.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneu, cu tot respectul, sa incercam sa nu dezinformam. N-am spus nicio secunda ca Presedintele nu trebuie sa apere Constitutia. Am intrebat in ce mod au stabilit desteptii de la USL ca ar fi incalcat-o.

Conform DEX INCALCARE s. 1. v. cotropire. 2. calcare, nesocotire, violare, (pop.) stricare. (~ legii, a unei în#539;elegeri.)

Imi poti nominaliza un singur articol pe care Presedintele l-a incalcat? Caci asta e esenta: nu ce ar trebui sa nu faca sau sa faca Presedintele, ci care este prevederea din legea fundamentala pe care Presedintele a incalcat-o.

Imi poti spune care-s faptele alea grave prin care a incalcat Constitutia ( asa cum prevede alin. 1 art 95 din legea fundamentala)? Sa nu ne prefacem ca nu intelegem. Mai exista si alte canale in afara Antenei 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

Chiar nu il poate opri nimeni pe Deceneus din aceasta campanie de dez informare cu care bate campii tot mai des,tot mai grav...?
Amesteca adevaruri cu minciuni crase,si e clar ca are foooooooarte mult timp si pasiune pentru asta....O fi avand un scop?

Om fi noi multe femei aici dar nu chiar asa de proaste ca sa ne aburesti in felul asta,mai mare preot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este si ramane o chestiune pur politica. Ei (USL) au posibilitatea de a cere suspendarea si de a provoca demersurile si mizeaza pe referendum - acum cu atat mai mult decat in 2007 si este posibil sa si castige prin referendum date fiind conjuncturile total defavorabile lui basescu.
Insa prin gesturile de forta este posibil si sa nu castige si conteaza si Basescu cum isi joaca (cc) cartea.
Interesante vremuri.
Oricum am suci-o insa greul este dat invariabil de voturile efectiv exprimate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu stiu motivatile lor, dar sunt de acord cu Keleme Hunor ca "sunt foarte multe motive".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Chiar nu il poate opri nimeni pe Deceneus din aceasta campanie de dez informare cu care bate campii tot mai des,tot mai grav...?
Amesteca adevaruri cu minciuni crase,si e clar ca are foooooooarte mult timp si pasiune pentru asta....O fi avand un scop?

Om fi noi multe femei aici dar nu chiar asa de proaste ca sa ne aburesti in felul asta,mai mare preot.


Hai mai, nu fi rea!! Face si el un ban cinstit cat mai poate, ca dupa alegeri, nu mai pupa nimic. Oricum, face parte din elita dezinformatorilor, pentru ca asa strambe cum sunt majoritatea argumentelor lui, ele exista totusi. Nu sunt doar mesaje scrise sa se afle in treaba, cum fac altii pe-aici.
Mie chiar mi-e simpatic, ba chiar mai scap cate-un plus din cand in cand la comentariile lui, in rarele momente de luciditate!

PS: aia care figureaza pe stat la pdl, dati-mi si mie niste date de contact, ca prea fac voluntariat aici, macar sa scot si eu un ban cinstit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Chiar nu il poate opri nimeni pe Deceneus din aceasta campanie de dez informare cu care bate campii tot mai des,tot mai grav...?
Amesteca adevaruri cu minciuni crase,si e clar ca are foooooooarte mult timp si pasiune pentru asta....O fi avand un scop?

Om fi noi multe femei aici dar nu chiar asa de proaste ca sa ne aburesti in felul asta,mai mare preot.


deceneus si-a pierdut de mult credibiliataea, doar cateva d-ne ii mai tin isonul.

Mergi la inceput