Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Guvernul a modificat legea CCR prin ordonanta de urgenta

Nu e deloc de joaca, dar deocamdata veseliti-va linistiti .
Poate peste o zi sau 9 sau o luna sau trei un uselist sau o ruda a lui va intra in conflict direct cu voi, nu stiu pentru ce, poate pentru job, poate pentru ca nu i-ati acordat prioritate pe sosea sau poate ca avea chef de scandal.
Justitia pe care azi nu o aparati, ba chiar topaiti de fericire la catafalcul ei, il va scoate nevinovat si veti plati scump acest delir.
E o ipoteza, merita sa meditati la ea.
In rest,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Niciodata nu m-am inghesuit sa votez dar la alegera lui Basescu prima si a doua oara si la prima suspendare am fost.Asa voi face si acum si voi vota tot in favoarea lui Basescu.Nu ma pricep la polemica dar stiu un singur lucru,in anii guvernarii lui Boc/Basescu lucrurile macar au stat la linia de plutire.Nu am vazut discutii despre desfiintarea Curtii Constitutionale,nu am vazut imixtiuni grave si nu mi s-a parut o foame de putere atat de puternica cum vad acum.Azi avem un curs euro de 4.46,cel mai mare din istorie.Nu am credite dar tot stiu ca ma afecteaza acest curs valutar care il datoram instabilitatii politice.Eu sunt tanara dar bunica a avut grija sa-mi povesteasca cum au ajuns comunistii la putere.Evenimentele din ultima vreme seamana izbitor cu ce s-a intamplat atunci.Mi-e frica....nu mai vreau sa retraiesc acele vremuri,vreau ca fata mea sa aiba libertatea de a gandi si exprima ceea ce gandeste.Astea sunt motivele pt. care voi vota pt. Basescu si la alegerile viitoare sper sa ne adunam si sa gasim un partid,in afara celor care deja au fost la putere in ultimii ani,pecare sa-l sustinem cu toata forta noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12697739-guvernul-diminuat-atributiile-curtii-constitutionale-surse.htm

Parlamentarul USL Mircea Dusa a confirmat, printr-o declaratie la Parlament, existenta acestei ordonante: "Proiectul de ordonanta este o revenire la normal. Vizeaza proceduri ale constitutionalitatii, niciodata in Constitutie nu s-a prevazut ca CCR sa se pronunte pe hotarari ale Parlamentului".

Ordonanta de Urgenta ar elimina abilitatea Curtii Constitutionale de a aviza hotaririle Parlamentului. Cum influenteaza aceasta modificare actiunea de suspendare a presedintelui? Parlamentul decide suspendarea presedintelui (in urma votului) printr-o hotarire, iar daca CCR constata ca acea hotarire nu este constitutionala, ea este lovita de nulitate. Cu alte cuvinte, CCR functiona pina acum ca un filtru pentru hotaririle Parlamentului, gratie unei modificari realizate de PSD-istul Dan Sova. Odata cu Ordonanta de Urgenta, acest rol al CCR dispare, usurind procesul de suspendare a lui Traian Basescu.

Decizia Executivului apare in contextul in care, in urma cu doua ore, in debutul sedintei de Guvern premierul Victor Ponta a declarat public ca nu va exista niciun act normativ care sa se atinga de judecatori CCR.

Victor Ponta: "Nu a existat si nu va exista niciun fel de act normativ prin care sa fie schimbati. Exista niste prevederi constitutionale pe care le respectam. Nu exista vreo intentie de a le afecta independenta. Pentru a rispi orice fel de indoieli ale partenerilor europeni, ministrul Justitiei a propus azi ca orice fel de sesizari referitoare la persoana sau persoanele care ocupa functiile de judecatori la CCR vor fi retrase pentru a nu mai lasa loc de interpretare. CCR si judecatorii sai sunt independenti

Dupa parerea mea, cel mai mare pericol la adresa democratiei vine din practica politicienilor care, in loc sa respecte legile le modifica pentru a le servi intereselor lor de moment. Este exemplul perfect care arata ca interesul de grup este pus deasupra interesului cetatenilor.


Edit: Mai am o intrebare, Curtea Constitutionala nu trebuia sa se pronunte asupra hotararii de suspendare a presedintelui tocmai pentru ca acesta poate fi suspendat doar daca a incalcat Constitutia ?
Mie mi se pare importanta parerea si mai ales motivatia Curtii in acest context.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12697378-ani-sesizeaza-cni-dupa-comisia-juridica-din-camera-deputatilor-respins-revocarea-deputatilor-sergiu-andon-florin-paslaru.htm

Parlamentarii au avut timp ieri sa mai opuna unei hotarari judecatoresti definitive.

Daca nici asta nu e imixtiune in justitie atunci nu stiu ce e ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

[quote]citat din mesajul lui Lali



Nu vreau sincer sa intru in polemici, de aceea nu le-am exemplificat si am spus clar ca au facut si multe magarii. Asa ca te rog, nu le lua pe rand, sa le desfiintezi pentru sunt ferm convinsa ca ceea ce mie mi se pare bun, altora li se poate parea rau si viceversa.

Dintre cele bune, in opinia mea: legea invatamantului, ANI, cota unica, unele din masurile de austeritate, reducerea pensiilor speciale, reducerea unor sporuri aiuritoare pentru bugetari.

Dintre cele rele: reducerea salariilor mici, incapacitatea de a lua masuri pentru iesirea din criza, lentoarea cu care au reactionat la criza si mai sunt.




Sa mai adaugam la alea rele: norme de aplicare a legilor austere pe criterii clientelare, pe principiul "pentru unii muma, pentru altii ciuma".

In fine e lipsit de importanta, normal ca vedem lucrurile de pe pozitii diferite, daca voi nu ati fost afectate in niciun fel de "domnia" Basesciana si de guvernarile Bocciene e normal sa va luati de gat si cu morile de vant pentru el si partidul lui.

Eu personal nu o sa ies in strada pentru niciun politician si pentru niciun partid, in Romania politica este o afacere, cine traieste din politica sa iasa in strada.

Basescu a promis dupa prima lui alegere ca presedinte ca va iesi in piata sa dea raportul, eu in naivitatea mea chiar am crezut ca fiind atat de neconventional o va face, nu a iesit nici macar o singura data..asa de amorul artei. Adevarul este ca omul nu a facut decat sa-si joace rolul, la mine a tinut figura doar o singura data, la altii o tine pana la moarte.

Ponta mi-a fost nesuferit dintotdeauna, eu il vad mai "prostanac" decat pe Geoana, parerea mea e ca asa il vad si PSD-istii, si l-au pus acum in mot pentru ca au descoperit ca le e mai bine in opozitie... dai din gura, te faci ca faci politica, iti sunt toare motiunile respinse pentru ca sunt facute cu picioarele etc..e o paine calda, 4 ani indemnizatia de parlamentar intra pe card... pusca ta si 4 bani.

PNL se vrea la putere dar nu are cu ce sa manevreze puterea, ca ii lipseste un anumit exercitiu.

Asa ca vor continua la ""carma" tot oamenii lui Base.

ps. exista si institutii de stat total psd-izate si au supravietutit f bine pe timpul guvernarilor pdliste, concluzia este ca exista o anumita toleranta...si-au impartit tortul intre ei...restul e spectacol si punere in scena pentru masa de manevra electorala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Delir total, referendumul de demitere va avea loc in perioada 15-22 iulie, adica la sfarsitul saptamanii viitoare
Gata, il veti da jos. Si dupa asta ce vom avea ? Frica oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Guvernul a modificat legea CCR prin ordonanta de urgenta

Nu e deloc de joaca, dar deocamdata veseliti-va linistiti .
Poate peste o zi sau 9 sau o luna sau trei un uselist sau o ruda a lui va intra in conflict direct cu voi, nu stiu pentru ce, poate pentru job, poate pentru ca nu i-ati acordat prioritate pe sosea sau poate ca avea chef de scandal.
Justitia pe care azi nu o aparati, ba chiar topaiti de fericire la catafalcul ei, il va scoate nevinovat si veti plati scump acest delir. E o ipoteza, merita sa meditati la ea.
In rest,



Eu iti spun pe pielea mea ca justitia e deja chioara la superlativ si functioneaza ca naiba......nu are ce sa fie mai rau...

Oricum se vinde si se cumpara.....uitati la Huidu.....plus altele.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nina, eu am spus doar ca prefer sa judec masurile luate fara a fi influentata de cine le ia. Mi-ar fi placut teribil ca USL-ul sa vina la guvernare cu un plan anticriza, cu masuri care sa sprijine redresarea economica.

Daca atunci cand au fost atacati pentru numirile de la Ministerul Invatamantului scoteau din palarie o propunere fara pata ar fi trecut cu gratie peste aceste atacuri. Daca-l lasau pe Basescu la Bruxelles ar fi scapat de razboiul pe fata cu Curtea Constitutionala. Daca lasau justitia sa-si urmeze cursul in cazul Nastase nu-si atrageau oprobiul public. Daca schimbau parlamentarii condamnati pentru incompatibilitate (vezi link-ul de mai sus), care nici nu erau niste personalitati de prim rang, aratau ca le pasa de lege.

Tot ce au facut a reconfirmat ideea ca batalia pentru ciolan este deschisa si ca nu au (deocamdata) intentii de a face ceva bun pentru oamenii pe umarul carora au plans atatia ani.

Faptul ca mi se par absurde si periculoase actiunile politice ale USL-ului nu valideaza automat actiunile trecute si prezente ale PDL-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si ca sa ma explic de ce voi vota pentru Basescu la referendum: nu pentru el ca si presedinte pentru ca nu-l apreciez prea mult ci pentru ca, dupa ultimele actiuni ale USL-ului cred cu tarie ca fara o opozitie puternica si un contrabalans politic vom asista in cele ce urmeaza la grave derapaje democratice.

Marturisesc ca, daca nu exista turul de forta politic al USL-ului din ultimele doua saptamani probabil ca nu as fi votat deloc la referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui dalia05

Voi cei care luati apararea USLului, chiar puteti spune cu mana pe inima si privindu-ne in ochi ca nu se urmareste subordonarea justitiei pentru a-si proteja infractorii?


Poate spune cineva cu mana pe inima ca oricare dintre cei care se bat acolo pe banii nostri, se bat pentru binele nostru?

Ala care spune asa, ori este rauvoitor ori este prost ca noaptea!
Interesant ar fi sa aflam care este procentajul fiecarei categorii.

Mergi la inceput