Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza.

Lidia, daca bb nu vrea, nu-ti arata ce are intre picioare pana la afarsit. Am o mamica la 25*26 sapt nu stie ce are caci nu vrea sa le arate :)). Eu am aflat la 15 sapt, dar dioc a zis "posibil masculi" caci totusi te pot duce in eroare. La 22 mi-a facut poza la putza deci clar am baieti.
Miscarile le simti cand vor ei. Pana la 15-17 sapt vei fi atenta la orice miscare si vei confunda orice cu miscarile lor dar ii vei simti, inconfundabil, pe la 16-18 sapt sau mai tarziu. Eu si brigit la 26 de sapt inca nu simtim zilnic bble asezat sub sani. Depinde f mult pozitia lor.

Cata;ina Au greutati bune, ma bucur, iar colul daca este inchis este f bine. Hai ca mai rezisti... tu zici 2 sapt, eu pulsez cu inca una si ajungem la 3 sapt. Mai are cineva o oferta?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaa
Eu am inceput iara sa dorm fff rau. La 2noaptea patrulam prin casa,am deschis aerul conditionat nitel dar nici vorba sa il suport peste noapte, incep sa stranut.
Lidia, ti-a zis bine Anne. Si mai scrie cateva mesaje, ca nu ne vedem in real time.

Anne, sper ca azi ai o zi buna, fara contractii sau alte senzatii.

Vreau putina racoare!!!!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit, din surse sigure stiu ca in Londra este racoare. Eu zic sa dai o fuga

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, nu ma duc ca s-au scumpit toate de cand cu olimpiada. O alta destinatie mai putin costisitoare n-ai?
Saltelele de patuturi de unde le-ai luat? Sunt atatea modele, care mai de care mai antialergica, mai ortopedica, nu pot sa iau o decizie...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

racoare si ieftin? Congelatorul! Sau Siberiaaaaa Ce zici? Poate il vedem pe yeti :)))

E minunata cautarea, nu? Stiu stiu. Been there, done that. DIn cate am citit este f buna salteaua din cocos dar nu integral cocos (face galme) ci cu 3 straturi (nu cu 2 caci ai o parte cocos tare si o parte burete moale si bb nu are voie pe moale). Cea cu 3 straturi am placi de cocos si pe mijloc burete. Preturile sunt cam 150-170 lei la cea cu 3 straturi. Dar eu am vrut ceva mai natural caci buretele este 100% sintetic, tratat ca sa fie antimicrobian ...Eu am optat pt latex, produs natural cu proprietati antialergenice de la mama lui, nu tratat chimic. Cea aleasa de mine are mai multe straturi printre care si burete dar e un strat mic mic si peste el are lana (alt produs natural) si nuca de cocos. Cea mai mare parte a saltelei o are latexul. Dar ea costa 320 lei + transport 20 de lei. Am luat doar una caci daca nu ii pot convinge sa foloseasca patutul si vor dori sa doarma cu mine, atunci sa nu-mi bag unghiile in gat ca am dar 700 de lei pe saltele.

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, thx.
Pai da, e absolut minunata cautarea, mai ales ca sunt atatea optiuni.
In plus sunt o gramada de chestii absolut inutile, bune doar de cheltuit banii. Au aparut atatea prostii indispensabile acum pt cresterea bebeilor, sa vad cand voi termina categoria indispensabilelor ( patut, carut, saltea) ce o sa mai tai de pe lista. Am la aparatura pusa pe ea : sterilizator, incalzitor bibe, dezumidificator, monitor bebe... Toate astea se gasesc in 1000 de versiuni, cu tot felul de functii si optiuni...e nebunie curata


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor
hai sa ma bag si eu ca acu supa 7 luni se zice ca am experienta...hihihih

eu zic sa luati asa
- carut - sa zicem ca trebuie; desi al meu o sa ajunga aproape nou la altcineva, ca eu nu ies cu ele, am iesit de 2 ori, cu sotul si dupa 1 ora m-am plictisit, si am si baut ceva la o terasa si am zis hai acasa; dar eu cred ca sunt o exceptie, o nebuna, ca am vazut femei care cred ca stau toata ziua-n parc; dar ele probabil si-au mai facut prietene si mai barfesc. Fetele ies numai 2 h cu bunica dimineata, apoi n-am cand sa le mai scot ca e prea cald, si eu muncesc si nu-mi place sa umblu singura pe afara
- scoici care merg si pe carut si la masi - inca o data le laud pe ale mele ABC Design zoom ; si le folosesc si pe post de leagan
- eu zic sa nu luati landouri, se folosesc numai 4-max 6 luni si apoi spunea si altcineva, va veti impiedica de ele prin casa. Mia bine luati o parturica port-bebe ceva gros, sunt unele care sunt si paturici pe care se pot juca, si pe care la si pliezi in jurul lor si se fac ca un port-bebe; asta dc se nasc iarna, ca dc e acum chiar nu trebuie
- nu luati leagan sau mai stiu eu ce ca dati banii pe el degeaba
- patururi si saltea - eu zic ca va treb 2, eu am reusit sa le tin intr-unul singur numai 1 luna si erau mititele. Am luat din alea cu o laterala culisanta, pe care acum am dat-o jos de tot si le-am unit, am pus nite pal sub saltea, le0am legat cu niste chestii din alea de plastic si acum am un patut mare in care stau amandoua, se mai calaresc ele, dar am zis sa se cunoasca mai bine
- saltele, eu am primit una si am luat alta la fel, din aia sendvis cu cocos si nu mai stiu ce, de la babyconfort parca, cam pe la 300+lei; am zis ca nu pot sa am una buna pt una si alta proasta pt cealalta, asa ca am dat mai mult, ca la mine patutul era un set cu saltea si lenjerie si aparatori, dar am returnat salteaua aia de burete subtirica si am luat alta
- sterilizator trebuie musai ca am uitat oala pe foc de 2 ori la inceput cand nu luasem; si luati de pe net ca sunt mai ieftine decat in farmacii
- pompa de san, automata cred ca ar fi minunata ca facusem uschi de atata dat la pompa, dar e f scumpa, la fel, luati de pe net din timp
- nu va trebuie incalzitor de biberoane, zic eu, luati o cana electrica care incalzeste apa in 2 min max, puneti apoi apa intr0un ibric si biberonul si in 2 min s-a incalzit chiar dc a stat la frigider
- monitor bebe - hmmmm ce sa zic, eu l-am primit, dar sincer e cam degeba, dc stati intr-un apartament din asta de bloc comunist, eu zic ca nu trebuie, ca sunt asa mici, ca se aude si fara; il tin scos din priza, l-am mai folosit cand am plecat pe la soacra pe la tara
- ceva hainute, daca nasteti acum cateva body-uri; acolo un 6-8 de fiecare, oricum veti primi multe hainute. daca sunt f mici bebe, au cei din careefour de la Tex si masura 0-0 pt prematuri; oricum f bune cele de la tex, pisoiul meu poata de cand s-a nascut pe cele de 3 luni, care-i vin si acu la 7. Eu am mai luat de la Kiabi cateva si am primit multe. Ar fi bine sa fie din cele cu capse pe fata ca se imbraca mai usor decat cele pe cap sau cele care se inchid la spate
- sa luati niste scutecele de finet, eventual cumparati finet si le faceti, eu le mai pun in patut ca ele mai vomitau, si sa nu stati sa schimbati lenjeria zilnic, puneti un scutecel mai mic peste si-l schimbati pe asta mai des.
- altecva ce sa mai zic, pt spalat eu am Nivea din cap pana-n picioare, o crema de fundulet, un ulei/crema de corp, mie-mi plac nivea si cam atat
- pt voi, numai pt spital as zice 2-3 camasi de alaptat (nu prae scumpe ca presupun ca nu stati in camasa in casa), eu acasa stateam in tricou si-l ridicam, 2 sutiene de alaptat, v-am zis anterior am gasit ceva f ieftin din bbc la Carrefour, tampoane (eu zic ca la cezariana merg din cele normale) peste care mai puneti niste vata, tampoane de sani ca or sa curga ca naiba, eu mai puneam uneori si un scutecel de finet ca ma faceam balta si cam atat.

va mai zic daca-mi mai amintesc

cata au greutati ok bebeii, o sa fie greu, dar o sa fie frumos cu 3, ai scapat, altii nu cred ca mai faci, ai si fetita si baietei...
eu cred ca treb sa ma mai risc o data

noua doctorul ne recmanda sa punem 4, dar noi am pus 3, ca ne era teama ca se prind toti si ne trimitea la reductie, am zis punem 3, cu 3 ne descurcam, de fapt mi-era teama de riscurile de sarcina cu 3-4 si nu ca nu m-as fi descurcat pe urma. S-au print numai 2, 2 caprite, asta inseamna ca trebuie sa ma mai risc o data, sa fac si o putica...mai am 3, sa vedem ce facem cu ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, sarumana, hai ca mi-am salvat mesajul tau ca acopera mai multe arii de interes.

Esti zuzu rau fata draga daca te mai bagi la o tura ca sa iasa putzulica. Pai poate ies fetite iara, te mai tin curelele de tura 3?
Sunt atat de obosita ca imi vine sa plang de frustrare, m-am pus in pat doar s-o lipi ceva de mine, dar....
De la 12 se monteaza dulapurile, adio somn.....si daca as putea....



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput