Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


Anne, parca tu ziceai ceva de carucior. Am inceput sa ma uit si eu totusi si am gasit ceva interesant de la 2 firme:

Bebe confort Twin Club
http://idealbebe.ro/bebe-confort-carucior-de-gemeni-twin-club-p-7678.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

dar am senzatia ca pica din el pruncii, pare ca ar sta pe varf de bucutze? :D

si

Toppi2Motion pe care la-m vazut intr-un catalog de pa Premaman.

Avantaj ar fi ca se pot pozitiona cei 2 fata in fata, sa mai socializeze daca e.

Poate inclusiv mamicile care au nascut deja au ceva sfaturi in plus?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary mi-era dor de postarile tale. cum te descurci? lapte de mama zici? bravo!!! zici k trec colicii? fetita d cuminte, dar baiatul urla cu biberonul in gura, se inroseste k racul, se zgarie pe fata. urla k din gura de sarpe. ce se mai intampla la 2 luni ? cum dorm noaptea? tu cum esti cu psihicul?
balanta, cum te descurci? v-ati mai acomodat cu cei mici?
brigit, mai ai dureri? pe mine in timpul sarcinii ma durea uneori in partea dreapta de imi faceam tot felul d ganduri k am apendicele inflamat. nu am aflat ce ma durea de fapt. bagam care un no spa si trecea.
imi place de voi k sunteti cu cumparaturile aproape de final. recomand tuturor acelas lucru pt k dupa ce veti naste veti avea altele de facut. veti constata k ati luat su lucruri pe care nu le veti utiliza ( de exemplu, eu am folosit pompa de san d maxim 10 ori caci nu am avut lapte si am dar destui bani pe ea; de asemenea, patutul e piesa de muzeu caci nici unul nu sta in el, bine k nu am luat 2)
toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Buna, gemenistele mele dragi,
Vad ca vechiturile, alias viss, mmmarutza, laura25, sugubina, dau de stire din casa. Ia sa va curentez la ce mai facem noi.
Asadar: avem 1 an si 9 luni, peste 12 kg. regele neincoronat al bananelor, ioakimul, mananca, in sfarsit, fara banana, pranzul. Ba chiar o refuza la orice masa. Te cred si eu, a venit sfanta zi in care i s-a luat la cate a mancat pana acum. Papam foarte bine de vreo luna, cam cum mananca pufele de pe la 7 luni:)))
Dormim de la 9.30-10 seara pana la 6-7(7in zilele bune), apoi somn de 3-4 ore de la 2 dupa-masa. De astazi am inceput reeducarea, anume scoaterea suzetei.
Vbim non stop. Imitam animale, stim partile corpului in detaliu, cu fineturi de genul sprancene, cot, genunchi, cine are si cine nu are putza, facem deja propozitii eliptice de predicat(oaia nani, mama nani, muuuu papa etc), spune, multe cuvinte, care mai de care ma pocite.
Am mers la mare 8z cu ei, la DUni in bulgaria, a fost super si s-au comprtat excelent, mancat, dormit, fara boli, rezistat la drumde 8 ore.
Acum suntem pt o luna la moeciu, la munte. In afara de niste muci, nu ne sta nimic in cale.De ex, azi ioakimul a aruncat peste 200 de pietricele in apa pana s-a plictisit, dar e cu folos, a invatat nu numai sa zica piata maie/mica=piatra mare/mica, dar sa si recunoasca ce e ceva mare si ce e ceva mic. Iar ana a dat la oaie si la vaca fan printr-un gardutz si lesina de ras cand atingea cu mana boturile lor, apoi isi lua palaria din cap si alerga dupa un caine, nehotarata: cand cutzu-cutzu, cand marsh.

Balanta, felicitari pt nastere si pt bebelani grasani. 5 pic de protectis/zi, a la longue, pana pe la vreo 7-8 luni, sunt excelente. Nu, colicii nu vor trece decat de la sine, poti sa te pui si n fund, si in cap, daca e sa faca, fac. Incearca scutecele calde pe burta sau foehn.si zgomotul, si caldura le plac copiilor.

Sustin ideea de simultaneizare a copiilor. Altfel te duci rau de tot cu capul. Nu avem toate rabdarea laurei 25, care pt mine este un exemplu de daruire si tenacitate, plus o mama unicat, ca io atata devotament nu am mai intalnit. Ma iertati, io-s din seria mmmarutzei, io daca nu ies numai cu husband din alcatrazul de acasa, innebunesc.
Va pup si sarcini la termen!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Ce faceti doamnelor?
Am ras sa ma prapadesc la faza cutu cutu vs marsh Imi si imaginam ce joaca a fost pe ei Sa va traiasca. Abia astept sa ajungem si noi asa mari si sa observam cum invata copiii lucruri noi in fiecare zi. Cred ca ai un sentiment de implinire de neegalat. Bine, mai intai trebuie sa trecem peste momentele expuse de Irip

Ioana, eu nu vreau sa colectez celule stem pt exact motivele enumerate de tine. Eu stiam ca in italia si Spania s-a descurajat depozitarea in banci private ca sa incurajeze donarea celulelor. Adica eu nu voi folosi celulele mele: eu le voi dona pe ale mele si voi primi celule in caz de nevoie.

Carucior eu am luat side by side cu aprobarea Mammarutei ca este teapan si bun. Ralu, Brigit merg pe tandem si ele iti pot povesti mai multe despre genul asta.
Azi imi vine ultimul colet cu aspirator electric ce functioneaza si pe baterii si la priza (cu sigurannta von folosi batista bblului in cazuri grave de raceala, dar pana ajungem acolo m-am gandit ca cea mai buna alegere este un aspirator electric) si un centru de activitati. Si am cam incheiat.

brigit, cum te simti?

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

adipapazi multumesc pentru complimente, dar nu e chiar asa. Mi-am pierdut si eu rabdarea, am avut si eu crize de nervi varsate pe barbat ca eu stau numai in casa (mai ales iarna) si ma sufoc, dar au trecut toate. Cand m-am dus la munca nu stiam cum sa fug mai repede sa ajung acasa . Pe masura ce au crescut copii unele lucruri au devenit infinit mai usoare, altele mai complicate. Fiecare mama are personalitatea si firea ei. Am invatat si eu sa nu mai judec totul dupa firea si 'constructia' mea. Ce se muleaza perfect pe mine, ca mama, ar putea fi un dezastru pt alta mama. Important e ca in final copiii sa fie fericiti si toata lumea multumita.


Copii mei sunt iar in deplasari la bunici. Stau la parintii mei 2 saptamani, la curte, pt ca altfel nu ne descurcam (noi amandoi lucram, nu avem cine sa ne ajute cu ei cat suntem la munca). Dar ei sunt f. fericiti acolo, au o gramada de activitati care acasa nu le-ar avea (cum ar fi plimbatul cu caruta), stau foarte mult afara si mananca legume extra-bio din gradina la bunicu' direct recoltate. Asteptam cu emotie inceputul scolii, am cumparat gheozdane si facem liste cu ce am mai putea achizitiona acum.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor
eu sunt terminata, si abia am revenit din concediu...matzele astea iar nu mananca, ne-au innebunit, a ajuns cumnatica sa le puan tot felul de prostii in fructe/supa - ge cardamon, nucsoara, doar doar or manca si ele, si ele mai mult nu si nu; a ajuns si ea la capatl rabdarii; am zis ca dc o tin asa o sa le scot diversificarea si o sa le dau numai lapte+cereale o saptamana, au 8+ luni si nu vor nic i fructe, nici supa, mananaca numai lapte si un pci de iaurt simplu; totul crema lichida....pai cand se vor invata si ele sa manance de toate si mai solid?
ema s-a trezit de 3 ori azi-noapte, i-am dat numai apa si am mai mutat-o ca se calareste cu sora-sa si azi sunt zombie...m-am luat de sot ca el doarme si nu se duce si el zice, le-am auzit, dar dc te-ai dus tu prima; pe principiul asta de 8 luni numai eu m-am dus prima, greseala mea ca nu le las sa urle si ma duc prima, nu?

m-am intors din vacanta si-mi pare si rau ca m-am dus, am plecat cu 62,am venit cu 64, acum am 63.5 nu mai reusesc sa dau jos deloc,de oboseala (care provine ma imult din nervii care ne apuca cand vine ora de masa) ma ia o foame, o sa mai dau eu jos la pastele cailor
la incep lui sept plec la un curs cateva zile si nici nu o sa am in ce sa ma imbrac mai office; pe 1-sept am nunta si o sa ma uit la rochiile mele frumoase si elegante...asta apropo ca ma laudam ca vreau sa ajung iar supla si frumoasa, vise, vise...fara sala nu cred ca merge chiar dc nu mananc mai nimic
azi sunt suparata, sper sa nu va indispun si pe voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

anna . Eu am discutat cu mamicile de la odiseea mea despre auto-diversificare dupa ce am citit articolul asta si mi-a zgandarit curiozitatea. http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=1463 sau http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=1656 sau http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=3286. Am chiar o mamica ce a folosit metoda autodiversificarii cu mult succes. Nu stiu daca este prea tarziu, dar poate te ajuta cu ceva articolele de mai sus sau http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=3742. Daca mai gasesc, iti arat


+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Despre carut ... noi am cam ramas la modelul asta mountain buggy duet (63cm latime), foarte scump, dar am oscilat si cand l-am gasit pe acesta (http://us.maclarenbaby.com/from-birth/twin-techno ) care are 76cm si e la jumatate de pret fata de primul.

Anne, Anna, eu pot sa va spun ca am stat mult pe langa un copil autodiversificat de pe la 6-7luni, si ca a crescut suuuper si e ceea ce vreau si eu sa fac. Trebuie insa rabdare ca evident ca va arunca cu mancarea , va face dezastru in bucatarie, dar sa vezi satisfactie pe chipul copilului si apoi si la tine cand vei putea sta cu el la masa undeva si el va manca singurel, iar teama de inecat nu ar trebui sa aveti, daca ii obisnuiesti de lct mai devreme pana intr-un an, exista un reflex care pe masura ce cresc se cam pierde, iar datul numai pasat pana la varste etc. il strica si mai tare...
...A .. si am mai uitat ceva important pt mine: o sa vedeti ca va sti singur de ce alimente are nevoie intr-o anumita perioada si le va cere singur, pentru ca noi inconstient stim ce avem nevoie instinctual, dar se pierde cu varsta prin amestecul exagerat al parintilor.
Brigit, cum esti ?


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Anna, eu sunt mai slaba decat inainte acum. Am dat jos 40 kg dupa nastere, asa ca nu te descuraja.
Cat priveste nemancatul copiilor, welcome to the club. Tu nu vezi ce scrisei? Ai mei au 1an si 9 luni si abia de o luna avem mese ca la carte. Chill out!ioakim manca printr-un timp 2 mese de lp si una de fructe. Statea flamand de la 9 dimi la 9 seara. Flamand in capul meu, ca el era bine mersi. Apoi a venit faza cu banana in orice: vita, pastrav, perisoare, galusti cu banana. Legume a inceput sa manance dupa 1 an si 2 luni, pana atunci doar accidental.
Si eu ma framant legat de mancatul nepasat, de scosul pampersului, al biberonului etc. dar am observat ca dispozitiile lor, momentul cand se simt ei pregatiti conteaza enorm. Ioakim a mancat intr-o zi 3 chiftele cu mana, in alta zi a furat o felie de salam si o manca eclamand "mmmmm", spre disperarea mea. Era salam. Erau chiftele peajite in ulei, va dati seama, o tragedie. Dar el le-a mancat cu mare pofta. De atunci ii dau chiftea de pui de cate ori fac. Apoi a venit o zi in care a furat fructele unui copil in parc si baga cu scobitoarea fructe in gura si mesteca. Sa lesin de fericire. Uite-asa, dintr-o data.in skimb, ana abia papa biscuite si paine.
Eu nu ii mai fortez cu nimic.pana la 7 ani o sa faca si la wc si o sa si mestece.sper ca nu se va introduce clasa intai de la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai ca am ras cu clasa 1 de la 3 ani, sunt si parinti din astia disperati sa faca copilul tot felul de chestii de la 3 ani de nu mai stiu ce e aia copilarie
totusi...am un coleg care zicea de fis-u de 6-7 ani, nu0mi amintesc, ca sta pe olita si acum, in mijlocul sufrageriei, cica se duce si si-o ia si se uita la desene...totusi nici chiar asa

nu stiu ce sa zic cu masa, dar lor nu le plac nici fructele, macar unul preferat de ar fi avut, nici supa, nici nimic;
imi vine sa nu mai incerc, sa le mai las un pic numai pe lapte, cred ca am sa fac schema asta pe la jum lui august cand plec cu ele la maramures...o sa ma huleasca aia ca tin copii nemancati numai cu lapte; ca ei ii dau verisoruilui de 5 luni si pulpita de pui si lapte de vaca...fiecare cu obiceiurile lor; totusi prefer niste schiloade in locul unor umflate



Mergi la inceput