Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

va multumesc fetelor pt raspunsurile legate de vaccin.
Draga mea Balanta, eu le dau de la nastere LP NAN HA 1.Colicii nu au legatura cu laptele,ca e LP sau LM,majoritatea bebelusilor fac.Al meu baietel ii are muult mai pronuntati,dar mititelul nu plange si pe aceasta cale ii multumesc ca e asa de rabdator(seamana cu mine),el doar se vaita exact ca un om mare,se chirceste si se face ca racul la fata.Si ca o paranteza - la inceput nu am stiut ca are colici,caci toata lumea mi-a zis ca o sa-mi dau seama ca va plange neincetat si nu-l pot calma.....iar eu ca o mama "desteapta" cand il vedeam cum se indoaie si se framanta,poc ii faceam poze caci credeam ca se intinde si eram tare mandra de el...cand de fapt mititelul avea dureri.Noroc ca l-a prins pediatra in criza si mi-a zis ca are colici,mirandu-se si dansa de felul cum se manifesta....fara plans....a zis c-s tare norocoasa.Ca tratament...phuuaaa,apai ce nu-i dau,si toate la recomandarea dr...exact ca Irip,dimineata,la inceput le dadeam direct in LP preparat cate 3 pic de Protectis,acum am marit doza la 5 caci al meu cavaler facea kk bobite si se chinuia,offffffffffff.Acum,face de vreo 3 ori pe zi si suntem multumiti de amandoi.Dupa aceea,pt colici luam asa :Espumisan,Bonisan,Infacol,Colief.....ei,si ce sa zic...mari rezultate nu vad....ca tot exista acesti colici nenorociti.Ai mei papa ziua din 3 in 3 ore, dar noaptea din 2 in 2 ore,uneori si la o ora....mai sunt episoade cand ii apuca pe amandoi.Daca nu are cine sa ma ajute,mai ales ziua,ii hranesc cate putin ca sa ii potolesc,o fi bine,o fi rau,nu stiu....baiatul e mai intelegator,plange,ii vb frumos si tace sau adoarme.Ei,fata in schimb trezeste cartierul.Ai mei plang doar ca trb hraniti sau dupa ce fac kk,in rest multumesc lui Dumnezeu sunt linistiti,dorm tot timpul.Plimbarea are loc doar seara,cate 2 ore.Stiu ca e bine si dimineata pe la 9 sa iesim cu ei,dar sunt asa obosita dupa o noapte de hranit si schimbat pampers,incat,spre rusinea mea,prefer sa sed olecuta....
la fel ca si tine,am nascut tot la 36s si la fel au fost catalogati prematuri,iar pe biletul de iesire recomandare control oftalmo,neuro.In schimb,lor li s-au facut acele eco in spital
Revin ca plange fata.....a sosit ora mesei

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

gata....acele eco la cap le-au facut in spital,chiar in fata mea,inainte de a pleca.A mai ramas sa fac eco la sold,nerecomandat de nimeni,dar am tot auzit ca la prematuri si mai ales fetite exista riscuri.Si,o alta problema trb sa ne vada si un cardiolog,deoarece cand am fost la control,pediatra ne-a zis ca baietelul are suflu sistolic...care e posibil sa se inchida pana la 1 an,dar pt orice eventualitate am decis sa facem si o eco.Speram sa fie totul in regula.Am inteles ca se poate mosteni acest suflu si se pare ca al meu sot ar avea.
Pt colici si pt hidratare le dau zilnic ceai Baby Drink,dar nu-l diluez in 50 ml apa cat zic ei,ci in 100,caci am citit ca in afara de zahar,mai contine si menta.Inainte le mai dadeam ceai de musetel pt burtica,dar de o sapt nu-l mai vor.
Gata si baiatul pt masa

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

offf miruna. Imi aduc aminte acu` o luna cum ne dadeai emotii cu dureri, contractii, pierderea dopului si acum prepari ceaiuri pt prichindei Ma bucur enorm pt voi

Mammarutza concediu placut. As vrea sa spun "odihnitor" dar eu stiu de cata odihna vei avea parte .

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

anne`mary peste cateva luni iti va veni si tie randul sa povestesti "de-ale gemenilor".
Am cam pierdut sirul ideilor....in fine,noi ne "luptam" cu doua mari probleme.....ma rog,mi se par mari acum,mai tarziu nu....de cateva sapt au o secretie tareee urata la ochisori si galbena incat uneori li se lipeste ochisorul,simt ca o iau razna cand vad...le dau Netacin,sunt la a 3 sticluta(nu e mare),le dau si cu ser fiziolig,i-am splata si cu apa calduta si ser....nimiiic...le fac si masaj cu kanamicina si culmea,fetita plange cu lacrimi in urma masajului.....baietelul nu,logic....iar a doua probl ivita acum 3 zile,niste bubite aparute pe gat,de la caldura...le-am dat cu crema de galbenele si erau pe trecute,dar ca o desteapta ce sunt,din nou,le-am facut masaj si mai rau s-au extins....asa ca l-am intrerupt.
Nu stiu daca mai doream sa mai zic ceva...revin daca e
pt fiecare in parte

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Ahaa,mi-am amintit....Tamys e acasa cu gemenasii de ieri...le-am dat desteptarea de dimi,dar cred ca-s ocupati ca nu am primit niciun raspuns....din cate am inteles ar avea ceva laptic si o cam doare cezariana.
Apropo de alaptat,Balanta e bine ca le poti da si LM...eu pe fond de stres nu am mai avut,de fapt nici nu aparuse bine ,ca a si scazut cantitatea...pe zi,cu muls,20-30 ml...si-l imparteam frateste....asa ca am renuntat...mi-a parut si-mi pare fff rau ca nu pot alapta.


mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

miruna ce scumpi sunt bebelusii tai
ma bucur pt tamys ca a ajuns acasa cu bebelusii
pe mine ma incearca tot soiul de emotii cand ma gandesc ca mai am 3 zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ays2011 spune:

Buna ziua. Va citesc forumul de cand am aflat sa sunt insarcinata cu gemeni si cele mai multe ori ma regasec in postarile voastre.Sunt si eu o mamica de gemeni - fetite - care pe 20.07. au implinit un anisor. Tb. sa spun ca mai am o fetita de aproape 7 ani. Am vrut un fratior si am mai primit 2 printese.
Pt. Miruna1980 - Vezi sa nu fie dacriocistita (inflamarea canalului lacrimal). Una dintre gemenele mea avea ac. problema la unul din ochisori ca si bebeii tai + ca fata mea lacrima intruna. Am fost pe la 3 luni la oftalmolog si ne-a spus ca are conjunctivita, am facut tratament cu tobradex picaturi dar nici un rezultat, nelispitul masaj la care plangea, aveam noroc ca il faceam in timp ce sugea, si spalaturile zilnice cu ser fiziologic. Dr. de familie ne-a spus de la inceput ca e vorba despre canalul lacrimal si ca ar trebui sa cautam alt oftalmolog, ceea ce am facut si de la 9 luni nu mai avem probleme. Se scapa de dacriocistita prin desfundarea canalului, operatiune care nu dureaza f. mult, cca 5-7 minute. Toata operatiunea ar tb facuta mai devreme la 3 -4 luni, noi am amanat-o sperand ca ii va trece cu masaj si picaturi.
Sper ca nu v-am suparat cu postarea mea, dar am zis sa va impartasesc putin si din experienta mea de mamica de gemenasi. O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai ca am recuperat, am prins o terasa cu net

ralu, referitor la vaccinuri, pediatra mea a zis ca nu poate spune ca cele de la privat sunt mai bune ca cele de la stat, singura chestie e ca la 2 luni le-a facut 2,adica le-a intepat de 2 ori pe cand cele de la privat (adica cele pe care le cumperi) erau amandoua intr-unul singur; in fine mi se pare irelevant ca-i intepi de 2 ori. Inca ceva stiu ca dc apuci sa faci de la privat sa zicem asa la 2 luni, apoi treb sa le faci numai pe alea; oricum mi se pare irelevant de unde sunt ca doar fac acelasi lucru
Pediatra mea e la Medicover, Radu Clara se numeste, tinerica 30+ are si ea 3 copilasi

nu am facut pe cele optionale, ca a zis ca nu e cazul acum, ca dc vreau sa le fac, vom vorbi mai tarziu, dar eu nu sunt genul sperios ca sa zic asa, si nu vreau sa fac niste copii bolnaviciosi din orice, si dc e sa faca o boala ce, lasa sa faca sa-si intareasca sistemul imunitar, ma refer la chestii din astea mici, nu cred ca am sa le fac niciodata din alea antiraceala, nici eu nu a facut si nu obisnuiesc sa races; e mai bine sa mananci bine, vitamina C si sa ai un sistem imunitar puternic, decat din astia injectati si para-injectati si date sute de medicamente care ajung sa fie mult mai bolnaviciosi, ce; putin eu asa am vazut

subscriu la protectis, minunat, eu le-a dat cate 5 pic/zi

nu mai stiu dc irip sau miruna ziceau de lapte matern, pt 15-20 ml/zi sincer nu merita chinuiala; desi daca ar fi avut sa le dea ar fi fost bine; eu le-am dat 3 luni si in periaoda aia au luat f bine in greutate (manacal cam 75% de la mine si 25% praf); dupa 2 luni am revenit la munca, nu m-am mai muls la 3h, si a scazut, acum imi pare rau, treb sa le mai fi dat, dar na nu le poti face chiar pe toate

nu stiu ce sa va mai zic
irip parca ziceai ca nu iesi dimineata, ca esti obosita, lasa ca n-are nimic, odihneste-te si tu putin cand simti nevoia sau mai bine zis cand poti; ai sa-i scoti mai traziu cand vor incepe sa doarma noaptea, sper ca dupa 3 luni, si te vei odihni si tu un pic mai bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Buna fetele. Felicitari tuturor fetelor care au nascut, bebei sanatosi si recuperare cat mai repede va doresc. Legat de injectiile cu cortizon , pe mine sincer cred ca ele m-au salvat. Am facut 2 doze inainte sa nasc cu 4 zile si copilasii mei desi foarte mici nu au avut probleme cu respiratia. Fetita si baietelu cel mare au avut aer in "incubator " (ca asa imi place sa ii zic :) ) timp de 2 zile si de atunci nici o problema. Referitor la rahi eu nu am avut probleme am ridicat capul imediat am mancat seara si m-am ridicat si din pat tot seara si nu am avut nici o problema, anestezia in care te adoarme am auzit ca ar putea afecta inima copiilor, nu mai stiu pe unde am citit. Noi suntem bine copii sunt inca in spital dar mergem bine. Cel mare e deja la cam 1 ( sunt trei camere cea cu nr trei e pt copii cu riscul cel mai mare si se avanseaza dupa ce iau in greutate) asteptam in max 2 sapt sa il iau acasa. Ceilalti 2 sunt inca la cam 3 dar merg ff bine mananca fara probleme si nu au probleme cu infectii ( copii asa mici fac aproape sigur dif infectii) sau alt ceva. Adica avansam in fiecare zi si cand vor ajunge la 2,200kg ii vom lua acasa. Eu m-am recuperat destul de repede desi ma deranjaza burtica care atarna cand merg daca nu port corset. Apropo de corset dr meu si moasele m-au sfatuit sa il port cat mai putin si nu mai mult de o luna de la nastere ca se atrofiaza muschii abdominali si ramai cu burtica. Va pe toate si toate cele bune va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

ays, bine ai venit printre noi! avem nevoir de experientele voastre! sper sa ne mai scrii.
miruna, m-ai amuzat tare cu pozele in crizele de colici. baietelul meu se face rosu ca racul cand plange. ma si sperii uneori.
mmammarutza, concediu placut si cand vii sa ne spui cum a fost.
anna, ce mai fac fetele tale? diferenta de greutate s-a pastrat intre ele? zici tu k dupa 3 luni dorm toata noaptea? asa sa dea Dumnezeu l d 2 nopti e concert la noi in casa. Urla frate de nu stim ce sa le mai facem. Dr la 21.00 pana la 23.30 e de cosmar.
azi am iesit cu caruciorul afara, fara sot. l-a lasat in portbagaj. m-am simtit super independenta. l-am montat singurica. am fost f bucuroasa.
toate gemenistele!
ps: sugubina, alexa, ce mai faceti?

Mergi la inceput