Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne,
nici unul nu e f breaz, adica nu sta sa discute cu tine prea mult, dar "pomii laudati" sunt si mai si
eu mi-am schimat dr la 34 s, deci se paote, stai linistita ca pt bani te primesc toti

nu stiu de ce insistati voi sa mergeti la privat sa dati 15.000 lei, cand cu 3-4.000 se rezolva la stat si se poarta si aia ok pt banii aia
sa nu mai zic ca dc nasteti prea devreme si e nevoie de incubator si chestii la copii, facturile pot ajunge si la 40-50.000; stiu ca a fost un scandal la Medlife si de asta nu mai primesc sub 35sapt.
si sa lasam banii la o parte, sa zicem ca nu conteaza, dar sa stiti ca tot la stat sunt sectii mai bune de neonato, care se tarduce in "a fi mai bine pt copii"; la stat e mai nasol pt noi, ca stai cu alte 2-3-4 un camera, dar pt o sapt asta e, rezistam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, pe mine la RM nasterea + 3zile de spitalizare ma costa 7.800 ron. Eu insist sa nasc la privat pt ca am mai fost internata acolo, si la cerclaj si la un chiuretaj pt o soe si am fost tratata impecabil.
In plus, am un medic pe care ma pot baza in orice moment. Pt o eventuala nastere prematura e intr-adevar costisitor sa tii bebeii acolo, insa eu pt varianta asta am o solutie de backup la stat. Pt nastere peste 35"saptamani nu ma duc la stat.
Si sincer cred ca tot pe la 60 -70 milioane ajungi la stat daca nasti prematur, la modul la care se cotizeaza.Ann


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

preturile sunt semnificativ mai mici. La sanador te costa 10.000 de lei daca nasti la termen si 8.000 de lei daca nasti prematur. Daca nu esti asigurat, te costa 14.000 de lei daca nasti cu profesor conferentiar doctor docent maximus inteligentus. Daca e nevoie de incubator, la sanador te costa 1000 de lei/zi iar daca e nevoie si de ventilator 1500 de lei/zi. Asta mi se pare cea mai scumpa caci pe termen lung, cu 2 copii, iti cam lasi rinichii amanet.

Eu nu cred ca in prezent mai exista diferente intre stAt si privat. Maternitattile de la privat sunt la fel de bine dotate si cu personal calificat si bine pregatit... cu diferenta costurilor si a conditiilor bineinteles. Eu nu judec pe nimeni daca vrea sa nasca la stat, la privat, la paris sau pe luna

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mai nici eu nu judec, fiecare naste unde vrea si cum vrea.
Si eu mi-as fi permis sa merg la privat; dar am ales varianta stat pt siguranta lor, si pt ca avem multi prieteni medici care ne-au zis ca dc e ceva, o sa dam din colt in cold sa sunam pe la spitale de stat sa ne primeasca copii

si eu cand am plecat de la Polizu, incepusem sa sun pe la RM, Sandaor si astea ca sa ma duc acolo, dar ne-au convins prietnii sa mergem tot la stat, unde au nascut si ei desi si-ar fi permis la privat

brigit 7800 pt gemeni? eu am vazut numai de pe la 12000, dar cred ca acum deconteaza si casa de asig ceva

ceea ce mi se pare mie ca nu e ok, e ca se pare ca si la privat esti tratat tot cam ca la stat, adica anne, merge la herge cu care vrea sa nasca la privat si s-a vazut cat de multa atentie i-a dat

la momentul in care faceam fiv si-mi urmarea sarcina Albu la ML, si eu eram revoltata impotriva lor ca asteptam cate 1-2 h pt eco, monitorizari si nu mi se parea normal, apoi hai repde dezbracarea imbracarea, fara halat sau altele; dar asta e, medicii de la privat sunt tot cei de la stat si naravul e tot ala; mai au de lucrat la capitolul comunicare si relatie cu pacientul...si in plus cred ca nu sunt oameni mai hapsani ca romanii, sa aiba cat mai multi pacienti, sa faca cati mai multi bani, a nu se intelege ca ma refer numai la medici, la fel si cu investitorii, sa recuperezi invetitia in 1-2 ani; in fine asta e, cu asta jucam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

da anna, lacomia ii caracterizeaza ... aici ai dreptate. Si sanador ca Sanador, dar la Biogenessis cand am facut FIV-ul m-am tratat fix ca o vita. Era coada la biroul de recoltat/transferat embrionii, intram pe rand, isi faceau treaba fara sa te intrebe nimic si apoi ti dadeau drumul acasa, de asemenea, fara nicio explicatie. Te uitai in oglinda si vedeai, ca in desene, o fata de bou caci asa te fac sa te simti.
Am o graviduta din Liban care ne-a spus ca la ea acolo nu exista spitale de stat ci doar particulare. Mergem in liban sa nastem? Ne plimbam si cu camila dupa nastere! Ce scaune de masina, ce isofix? Camila fetelor

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, adevarul e ca tu esti si patita cu astia, cand ma gandesc si la patania ta cu grecii...
In ungaria nici nu se punea pb sa iti transfere mai mult de 2embrioni daca aveai mai putin de 35 de ani, mai ales la primul fiv.
Cat despre stat de vorba....nu stiu de ce la unii vorbele sunt asa pretioase. nn


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor
anabel ma bucur ca ne-ai dat de veste...ce poate fi mai frumos...o blondina si un brunet, sa va traiasca si sa fiti sanatosi
anne doamne ce de patanii..
eu numar zilele...ieri mi-a fost tare rau, azi sunt ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Neata!Salutam si noi proaspetele mamici,le dorim sanatate si bebelusi sanatosi,mancaciosi si fara colici.
Inainte de toate,vreau sa va anunt ca Luni,23.07.2012 se va naste o pereche de gemeni...ai lui Tamys-sper ca nu te superi ca dau eu vestea cea mare,dar sunt ffff happy-.A fost ieri la control si i s-a stabilit cezariana pt luni,la ora 12,baiatul cantareste 3050 gr si fetita 2990.Bravooo Tamys pt gemenei grasunei si la termen(38 sapt).
Va dorim nastere usoara,refacere rapida si gemenei sanatosi si mancaciosi.
Ai mei copilasi sunt cumintei,mai ales ziua.Programul de papa este din 3 in 3 ore-lapte praf-se trezesc pe ceas mititetii.Pana acum,noptile au fost mai grele caci se trezeau ffff des din cauza afurisitilor de colici.Am incercat cu Bonnisan,mi s-a parut apa de ploaie,acum de doua nopti le dau Infacol si observ ca baieticul nu a mai fost agitat,a dormit linistit,se citea pe chipul lui fericireamanca-l-ar mama.Multumesc lui Dumnezeu,am copiii cuminti,nu plang decat daca le e fomica sau au facut kaki,in rest somn de buna voie.Marti ii duc la cantarit si masurat,tare-s curioasa ce greutate au.
Va pup si sa auzim numai vesti bune!

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Felicitari Tamys pt grasunei, tinem pumnii luni! Doamne ajuta!

Miruna ce frumusei ai la avatar, ma bucur ca sunt cumintei si va acomodati usor. te asteptam mai des pe la noi


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

vai ce plictiseala, pai se poate mai fetelor?

felicitari yasmi, tamys...si va asteptam si pe restul la intalnirea cu gandaceii vostri

sarcina usoara jaguar; mi-am trimis "capritele" ca tara si maine plecam si noi la greci o saptamana. De fapt in ultimul timp sunt frumusica si pisoiul....la un moment dat au fost si Frumoasa si Bestia :)

miruna, ma bucur ca sunt cumintei piticii tai

anne, n-ai mai zis nimic

pe cine mai strigam aici? balanta oare o fi nascut?


Mergi la inceput