Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ce vise ai!

La mine tot asa mai intai s-a achimbat culoarea areolei, apoi chestia aceea mai intunecata a inceput sa devina mai scortoasa, ca o crusta. Eu zic ca este de bine.

Pe mine m-a controlat doctorita exact cum zici tu dar nu a iesit nimic - bine era si greu pe sub crusta aceea, acum as putea testa mai bine ca m-am curatat, dar nu am chef sa experimentez.

Tangential am vb cu dr mea de subiectul alaptare, si imi zice ca faptul ca iau silimarina ( milk thisle) probabil ca ii ajuta sa se si pregateasca pt lactatie. Cica persoanele cu PCOS ( la noi nu asta a fost cauza de infertilitate) - care sunt preduspuse la a avea mai multe dificultati in a alapta natural -iau printre adjuvantele de lactatie silimarina cu rezultate bune.
Eu dupa cerclaj a trebuit sa iau oral utrogestan + restul medicatiei, iar trigliceridele mele au sarit in sus, de unde eram la limita inferioara, iar de atunci iau silimarina ca adjuvant.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Legat de Istanbul, mie nu mi-a placut. In primul rand m-am ingrozit cand am vazut atatia ospatari tusind, stranutand fara sa puna mana la gura, am vazut baile lor infecte ca sa aflu ca stau prost la capitolul "spalat pe maini dupa ce folosesc toaleta" ... eu sunt ciufuta la capitolul igiena si m-am jurat ca nu ma mai intorc in Turcia doar din motivul asta. Atitudinea lor de a te acosta in magazine mi s-a parut agasanta, eu fiind o fire care nu suporta bagatul in seama din partea necunoscutilor. Bazarul plin de kitch si in general orasul mi s-a parut kitchos. Am fost sa vad palatul lui Ataturk care era gol. Exceptand sala cu bijuterii in rest toate camerele goale. Auzeai in casca "asta e camera cutare" si ma uitam la pereti goi. A fost ceva mai interesant palatul nou, de pe malul apei care, daca nu ma insel are cel mai mare candelabru??? nu mai tin minte. Cel mai mult mi-a placut o moschee mica, undeva in zona podului G (nu mai retin numele), in spatele pietei cu condimente. Am urcat vreo 2 etaje ca sa vedem o moschee mica si f frumoasa. Mirosul din moscheea Albasrtra nu-l voi uita prea curand.Si cantecele prin care-i chemau la rugaciune erau minunate

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, stii cum se zice, o suta de ochi vad o suta de lucruri diferite. Noi prima intalnire cu istanbulul am avut-o in plin ramadan la ei, a fost o experienta fantastica, si acum mi se face pielea de gaina cand imi amintesc strigarea la rugaciune a muezinului si multimea de oameni revarsata noaptea pe strazi, moscheile care erau efectiv intesate de oameni.

Nu contest ca nu ar fi si aspectele mentionate de tine. Eu de exemplu nu am vrut sa merg sa vizitez grand bazar, ni s-a recomandat de catre un prieten care e fotograf sa mergem in bazarul de mirodenii, daca vrem sa vedem culoare si sa intelegem un pic ce se intampla pe acolo si a fost chiar fun.

In rest, eu am numai amintiri placute de acolo -cel mai bun fresh de rodii baut pe strada si preparat in fata ta, cea mai faina cafea la Pierre Lotti, un loc fain de belvedere, un concert fabulos cu U2, imaginea panoramica a orasului din galata tower, serile petrecute sus pe terasa hotelului, sub cerul liber, urmarind din hamac vapoarele care traversau bosforul... Si ar mai fi multe, cred ca si maine m-as duce daca as putea


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Eu as revizita praga. Doamne ce mult mi-a placut Stocholm am inteles ca este in genul ala si cu siguranta mi-ar placea, dar mie imi e teama de avion asa ca astept teleportarea ca sa vad tarile nordice

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ne luam de mana si vizitam tarile nordice, ca nici mie nu imi place in avion.

Eu recunosc ca nu sunt genul de turist care sa fie fascinat de orase. Decat sa vizitez un oras mai bine un concediu pe o insula, ca de exemplu Hvar din croatia, sau mai bine fac un traseu printr-o zona montana mai putin umblata.

Sunt insa si orase in care as reveni cu mare drag, de ex eu la barcelona m-as duce oricand, insa tot asa ma gandesc intai la zborul cu avionul.

Incheiem off topicul ca si asa concuram la vorbaretele forumului, iar eu tanjesc dupa o plimbare pana in mall la o inghetata si nu pot ajunge... Si vorbesc de barcelonaA


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

buna gravidute si mamici de gemeni!

intervin si eu cu un anunt scurt: vind caruciorul baietilor mei! Este vorba despre un Inglesina Domino Twin. Daca cineva este interesat, detaliile pe mesaj privat.

Scuze de deranj!
Sarcini usoare, nasteri la fel si sanatosi si mancaciosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

buna fetelor
Am fost la ecograf si am vazut un puisor de aproape 5mm
are activitate cardica am avea 6 sapt dupa eco.
A zis k as putea sa sangerez ca sa se elimine celalalt,,,
Alte indicatii sau analize ioc... urmatorul eco la 10 sapt.
Tre sa ma tirez la cele cu 1 bebic, da nuj unde este topicul

va poopic si aveti grija de bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Jaguar, cred ca la odiseea sarcinii te referi, exist#259; topic dup#259; lunile de nastere.
Inca o data felicitari, protejeaza-te cat mai mult , odihneste-te si pastreaza-ti o stare de spirit optimista.
Si noi te mai asteptam cand ai noutati.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Jaguar felicitari pt bb. Sa nu fii trista

Mai stiti ceva de Adijo? Sper sa fie bine

Maine sau luni imi vine carutul Abia astept sa-l vad. Azi imi mai vine o comanda caci eu nu ma pot abtine sa nu cumpar

Cum e vremea pe la voi? Noi ne coacem la foc mic dar de luni scad temperaturile

puup

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaa!

Vremea la noi e tot asa nasoala Anne...eu sufar de caldura desi pana acum sustineam sus si tare ca decat o iarna geroasa mai bine o vara caniculara. Bine, cred ca tb sa ne obisnuim cu amandoua, ca de-astea avem in program in ultimii ani.

Si eu ma gandesc adesea la fetele care nu au mai scris pe topic, sper ca toata lumea e bine.

La control cand mai mergi? ah, si tb sa dai update la semnatura, eu sunt cu reminderul


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput