Transfer la o scoala in strainatate?

Transfer la o scoala in strainatate? | Autor: sunnyday07

Link direct la acest mesaj

Fetita mea a terminat acum clasa a II-a in RO si urmeaza sa ne mutam la Praga.
Am inscris-o in clasa a III-a la o scoala in Praga si cei de la scoala nu mi-au cerut decat o copie dupa certificatul de nastere si sa le aduc foaia matricola din clasa a II-a in septembrie.

In RO am trimis-o pe mama sa se intereseze despe acte si s-a intors cu o lista lunga de acte/cereri/legalizari de la scoala/inspectorat.
E nevoie de toate acele acte?

A trecut cineva de curand prin asa ceva?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Fetita mea a terminat acum clasa a II-a in RO si urmeaza sa ne mutam la Praga.
Am inscris-o in clasa a III-a la o scoala in Praga si cei de la scoala nu mi-au cerut decat o copie dupa certificatul de nastere si sa le aduc foaia matricola din clasa a II-a in septembrie.

In RO am trimis-o pe mama sa se intereseze despe acte si s-a intors cu o lista lunga de acte/cereri/legalizari de la scoala/inspectorat.
E nevoie de toate acele acte?

A trecut cineva de curand prin asa ceva?

multumesc

De vanzare


daca scoala din Praga nu-ti cere hartiile respective, nu umbla pe drumuri sa le cauti. ca nu-ti vor folosi la nimik. ptr siguranta ta mergi si intreaba inca o data la scoala din Praga.

edit, sa mentionez ca eu am trecut prin asta acum cativa ani si nu pot sa uit cat de mult am umblat, sa scot actele de la scolile unde au fost copii in RO si pe la inspectorat.... ca proasta m-am plimbat dupa niste hartii care nu mi-au folosit la nimik. ba le-am ami si tradus, ca sa am si o cireasa pe tort.

Mergi la inceput