Bv Freedelia&Laura! Hai Carmina! (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Balanta -- vopsitul cica e safe in sarcina, cu vopselele performante de acum care cica au cantitati reduse de chimicale. Eu ma vopsesc rar, nu am mult par alb si ma fac o nuanta apropiata de culoarea naturala, si cam de 2 ori pe an imi fac suvitze. In sarcini, m-am facut dupa primul trimestru, asta asa de pitici pe creier. La sarcina asta, prima data m-am faut imediat ce am aflat, pentru ca in primele 5-6 saptamani nu este afectata sarcina, iar apoi m-am mai facut pe la 6-7 luni si acum. Te sfatuiesc din suflet sa te vopsesti, pentru ca dupa ce vin bebeii mai greu sa gasesti timp si ajuta mult la moral...

Pusi -- si eu dorm singura de cateva saptamani, adica dorm cu fetele imbracate in pijamale de iarna din fleece, ca barbata-miu paralizeaza de frig in camera cu mine, ca tin aerul full blast pe 16 grade.

Delia, 37+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata burtici! Noi am dormit pana la 10, insa de adormit a fost ft greu, pe la 2 cred ca am reusit.
Am o mare problema, de cateva zile bebe e fff activa, se misca non stop aproape, loveste de zici ca e karatista, am momente cand efectiv imi dau lacrimile de durere si mi se taie respiratia. Din ce citesc la voi e invers, cu bebei mai lenesi spre finalul sarcinii, or a mea parca e la olimpiada. Si evident ca rezultatul e ca am niste crampe, dureri, intepaturi in tot uterul si in col, de ma intreb cat o sa mai reziste inchis. Uneori loveste fix in jos, spre iesire ca sa zic asa. Oare e normala hiper-activitatea asta? Nu vreau sa para ca ma plang, daca ar fi semn ca e de bine m-as bucura, dar asa ma tine in emotii.


Iuli: imi pare rau ca suntem surorile sisters cu infectia urinara, mie nu mi-a dat antibiotic, doar Urinal Akut. Tie ti-a iesit contaminata urocultura, nu? Mie aia mi-a iesit negativa, doar la sumarul de urina a iesit prezenta flora bacteriana. Oricum iau Urinalul o saptamana si apoi repet ambele probe. Zi-mi te rog ce reduceri erau la Next, ca am ochit niste lucrusoare superbe pt bebe si de cand tot astept sa bage promotii. La inceputul saptamanii cand am fost nu aveau deloc.

Roxy: apuca-te de lista ca e perfect ce zici tu acolo. Si mai propun ca si piersicutele deja nascute sa apara o singura data, in formatul actual apar de 2 ori, o data cu numele si apoi cu toate datele. Eu zic ca a doua lista completa e suficienta.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Aruba -- si copiii mei au lovit puternic si au fost foarte activi mereu pe final, si eu simt efectiv cateodata ca ma taie in col sau ca fac pipi pe mine cand ma cafteshte bebe...

Cat despre prima lista, de obicei se tin in ea ultimii 10 bebelusi nascuti, deci cand vom ajunge la al 11-lea bebe, il vom sterge pe Nectarel, apoi pe Laila si asa mai departe.

Delia, 37+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna burtici si mamici

Multumim de capitolul nou Roxy , sa fie plin de vesti bune , imi pare rau ca nu te-ai odihnit deloc , baga somn acum cat mai este ok afara si nu au venit caldurile alea mari . Si eu sunt de acord cu curatarea listei , sunt multe fete neintrate de luni de zile .

Carmina , cred ca ai nascut de nu ai mai intrat deloc , indiferent de rezultat ... sanatate multa .

Ali , ma bucur ca bebe este papacios si te lasa sa faci nani . Cred ca iti este mult mai usor acum la al doilea bebe decat la primul , nu ? Nu esti panicata cu nimic ?

Fleur sunteti super tari , uite asa avansati pe zi ce trece , cred ca deja a devenit mai usoara treaba

Multumim Corinuka de urari si tu sa ai o sarcina usoara si la termen .

Balanta , hai ca mai ai putinnnn si vin bebeii , ai o rabdare de fier , te admir pentru asta .

Alilumi , numai maine nu-i poimaine si vine marea minune atat de asteptata . Succes !!!!

Eu , am fost la salon sa ma pregatesc pentru intalnirea cu bebe , poate nu ma place nearanjata , geanta este foarte pregatita , cumparaturile terminate ... nu-l mai avem decat de asteptat pe el sau ea . Eu m-am pregatit psihic si pentru fata , pentru ca mie nu mi s-a spus pe timpul sarcinii decat o data ca este baiat la 22 sapt ... asa ca nu ma mira sa avem o mareee surpriza , dar nu conteaza , sanatos sa fie .

AMR 3 zile , mi se pare ca a trecut timpul foarte repede si tot simt ca mai am ceva de pregatit

Andrei

AMR .... FOARTE PUTIN ( 4 IULIE )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dragutelor.
Ne inscriem si noi in randul celor care adorm greu si se trezesc de multe ori pe noapte. Am inceput sa numar zilele pana la nastere, desi mai sunt multeeee, dar ma misc tot mai greu.

Aruba si al meu are o perioada in care misca la greu, cred ca si creste fiindca il simt peste tot in burta iar uneori cand misca trebuie sa stau jos altfel nu ma pot misca de durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

of, fetelor, ce ma tot umfla plansul! va multumesc din suflet... mai am o zi (maine!)... si gata, am sa imi strang in brate minunea.
imi doresc sa fie sanatos, si el si eu... sa fie un om bun, sa apuc sa il vad macar cu pereche si sa nu ma ia DD la El devreme pentru ca nu vreau sa imi las singur puiul...
dorinte de mama cred...
ma rog pentru fiecare degetel, pentru fiecare unghiutza, pentru fiecare fir de par, pentru fiecare circumvolutiune viitoare, pentru o inimioara inimoasa, pentru ficat si rinichiuti si fiecare organ in parte... ma rog pentru armonie si... normalitate, asa cum o inteleg eu... si multi altii ca mine...
si, cu voia bunul DD, pentru o nastere fara probleme si recuperare lina.

dar nu in ultimul rand, ma rog pentru fiecare dintre voi, multumindu-va ca mi-ati fost alaturi chiar si asa, la modul virtual in cel mai important moment la vietii mele... acum vreo 10 ani l-as fi numit doar "unul dintre cele mai importante momente", dar acum... dupa cate mi s-au intamplat, stiu sigur ce este UNICUL si IREPETABILUL!

buchete de pentru fiecare dintre voi!!! da, stiu, sunt o mare plangacioasa...


37 + Gabriel AMR cateva zile (2 iulie)...

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR C677T pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

LaurA e intadevAr mai usor cu al doilea.sunt lucruri pe care le am stiut de la primul acum doAr mai trebuie sa mi le reamintesc.si stiti de ce mi e cam frica?sa nu imi aduc#259; b#259;iatul cel mare te miri ce virusi si nu stiu cum sa fac.de ex inainte de a veni eu la spital mi a fost frica sa nu aibe enterocolita ceea ce a si avut.acum il mai doare pu#539;in burtica dar nu a mai avut diaree.am zis ca maine dim o pun pe soacra sa imi schimbe parcurile sa aieriseasca bine sa plece virusul.dar altceva nu stiu ce sa mai fac sa evit.poAte m#259; ajuta mamicile mai experimentate.am īntrebato si pe neantoloaga si a zis sa evit sa se joace cu copii sau sa il mai trimit pe la buniciCeea ce mi se pare imposibil.nu pOt sa il privez de viata lui.avem pe strada vreo 10 copii cu care se joaca zilnic.doar nu o sa il #539;in īnchis in casa.iar vArianta cu bunicii e si mai imposibila ptr ca m as simti foarte vinovata.mai degrab#259; l as trimite pe asta mic decat pe el

ultima suta de metri
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Of Ali Ali eu cred ca sunt normale aceste gānduri de mama chiar daca cateodata ne indispun si ne fac sa si plangem.Si tocmai mai facut sa plāng si eu.si eu le am avut la amandoi copii si probabil le vom avea toata viata .si eu m#259; gāndeam mai ales in perioada asta de sarcina daca mor ce se īntāmpla cu copilasii mei?daca doamne fereste ne loveste vreo boala pe vreunul din noi ce m#259; fac...si chestii Dinastea nasoale care de multe ori m#259; f#259;ceau sa plāng si m#259; gāndeam sa m#259; duc chiar si la psiholog.dar acum cand vad ca nu sunt singura care are te miri ce gānduri m#259; gandesc ca e cat de cat normal mai ales in aceasta Per cand suntem mult mai sensibile.te pup si sper ca nu te am emotionat mai rau.si hai fi viteaza ca mai ai o noapte

ultima suta de metri
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna fetelor,

Felicitari tuturor celor care au nascut, pana acum.
Bun venit tuturor piersicutelor, sa fie sanatoase, mancacioase si necolicoase; refacere rapida tuturor mamicilor.

Chiar daca nu am mai scris de cateva luni, respectiv de la ultima internare facuta inainte de Paste, am citit din umbra; sper sa nu ma stergeti din lista. A trebuit sa am aceasta ultima internare pentru a ajunge la o prelungire de 3 saptamani la comisie, deoarece depaseam cele 90 de zile de concediu medical. Din 07.05.2012 am intrat in concediu prenatal.

Am avut emotii deoarece d-nul dr. a fost in CO in perioada 10-24.06.2012. La ultimul control facut miercuri, pe 27.06.2012, respectiv la 37 saptamani si 4 zile, am stabilit cu d-nul dr. Ciontea Bogdan data la care va avea loc cezariana, respectiv pe 09.07.2012. De asemenea mi-a sugerat sa imi cumpar si trusa de anestezie rahi-peri de la Braun.

Bebelusul are o greutate de 3100 g + 400 g, placenta gradul 3, lichid amiotic normal, circulara dubla de cordon ombilical si un avans de 2 zile de dezvoltare, col scurtat inchis. Testul non stres trecut cu bine pana acum (de 4 ori).

Pe 04.07.2012 mai ma duc la un ultim control; de asemenea voi lua si rezultatele la analizele facute pe 27.06.2012 (sange, secretie col, sumar urina).

Facut bagajul pentru spital, cu exceptia hainutelor de bebelus si a trusei de anestezie, insa mai am timp ... . Am cumparat si patut din lemn, saltea, lenjerie, suport baldachin, masuta de infasat, cadita; pompa manuala, sterlizator electric, un set de nou nascut de biberoane, recipiente de stocare de la Avent; ceai de stimulare a lactatiei si Galactogil.

38+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Alilumi,

Draga de tine...cat de frumos ai scris. M-ai emotionat. Tot ceea ce-ti doresti pt. bebeul tau,pt. tine, DD iti va darui.
Suntem alaturi de tine, fii tare mamico, si sa ai incredere ca totul va fi asa cum trebuie, va fi bine.

Si eu ma bucur de tot acest grup de suport virtual, cu fete minunate, care au impartasit experiente,. trairi, bucurii si tristeti. Iata-ne ca incet incet, cu fiecare nastere, inchidem aceasta minunata Odisee....parca doar ieri ne bucuram fiecare de primele saptamani sa sarcina, ne plangeam de greturi, varsaturi,nopti nedormite, kg. acumulate... impartaseam impresiile de la fiecare control,ecografie...primele miscari ale piersicutelor noastre...acum, multe dintre noi traiesc minunea de a-si tine bebelusii in brate, de a se bucura de fiecare clipa alaturi de ei...iar altele asteptam cu emotii marea intalnire.



Va pup cu drag, pe toate.







35+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput