Dezbaterile de la Bruxelles

Dezbaterile de la Bruxelles | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Romanii nu stim aproape nimic. Politicienii parca ar fi intr-o "silenzio stampa", iar media evita subiectul. Jurnalistii nu pun intrebari incomode politicienilor.
Analistii lui "peste" se ocupa de persoanele politice, sa le promoveze sau sa le demoleze carierele, si nu au timp de români si de România.

Un singur jurnalist vad ca si-a pus niste intrebari, dar vorbeste singur, ca nu se deranjeaza nimeni sa-i raspunda.
www.bursa.ro/noroc-ca-basescu-a-ramas-acasa-173691&s=politica&articol=173691.html" target="_blank">Noroc ca Basescu a ramas acasa! BURSA 29.06.2012

Citat:
Presedintele a spus ca, la Bruxelles se dezbat masurile de cedare a suveranitatii:
"Agenda de astazi e mult mai subtila decât pare. De mai bine de un an si jumatate - si va rog sa ma scuzati ca-mi arog acest merit de a fi fost unul din liderii UE care au vorbit despre Statele Unite ale Europei - documentul care se va discuta azi si nu va aparea în Concluzii este despre cedare de suveranitate."
Cine l-a mandatat pe Traian Bases-cu sa cedeze din suveranitatea statului?
Parca, dimpotriva, Juramântul de învestitura al Presedintelui prevede sa apere suveranitatea statului, asa cum este ea expusa de Constitutie.
Sa-l scuzam ca-si aroga meritul?!
Da, i-l scuzam, ba chiar, mai mult, îl acuzam.
Pe baza de ce muschi vorbesti tu de Statele Unite ale Europei, mai Basescule?!
Ne-ai întrebat pe noi, pe mine si pe tine, daca-ti dam voie sa ne angajezi în asa ceva?
Mie, unuia, mi-a ajuns Pactul de la Varsovia.
Nu vreau sa-l muti la Bruxelles.
Poate ca cititorii nostri vor asta.
Dar, întreaba-ne, Basescule!
Ne întrebi porcarii cu Parlament unicameral, iar asta nu ne întrebi?
Nu esti de capul tau, Basescule!
Ponta nu-i decât un mic copil zurbagiu, fata de tine..

CONSTITUTIA ROMÂNIEI
ARTICOLUL 2
(1) Suveranitatea nationala apartine poporului român, care o exercita prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice si corecte, precum si prin referendum.
(2) Nici un grup si nici o persoana nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
*
ARTICOLUL 82 (2)
Candidatul a carui alegere a fost validata depune în fata Camerei Deputatilor si a Senatului, în sedinta comuna, urmatorul juramânt: "Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a poporului român, sa respect Constitutia si legile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a României. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!".
.

www.mediafax.ro/politic/basescu-vrea-statele-unite-ale-europei-fara-cedarea-de-suveranitate-europa-nu-va-mai-fi-o-putere-8630764" target="_blank">Basescu vrea Statele Unite ale Europei: Fara cedarea de suveranitate, Europa nu va mai fi o putere
Citat:
Presedintele Traian Basescu a sustinut, joi, la Sulina, necesitatea realizarii Statelor Unite ale Europei, el precizând ca acesta este punctul sau de vedere si avertizând ca "numai prin cedarea masiva de suveranitate Europa mai poate ramâne o putere economica si militara".
..
"Când nu ai forta economica, nu poti sa fii nici forta militara. Degeaba ataci Libia, ca nu câstigi razboiul, iar securitatea este fundamentala. Securitate nu se poate decât cu bani, iar banii nu pot fi facuti decât cu o economie performanta. O economie fragmentata cu politici diferite în 27 de state nu ne face competitivi din punct de vedere economic. Trebuie sa decidem repede, în urmatorii 2-3 ani, daca vom crea Statele Unite ale Europei sau nu", a declarat Traian Basescu.


Existenta NATO il contrazice. Poti avea securitate si fara integrare economica.

Cele/cei care sunteti in vest si aveti o presa mai bine informata, ce stiti ca se discuta la Bruxelles?

PS subiect deschis la dorinta lui b.nica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.cotidianul.ro/consiliul-european-dincolo-de-ponta-si-basescu-187371/" target="_blank">Consiliul European, dincolo de Ponta si Basescu -
de Razvan Ciubotaru - Cotidianul

Citat:
Cele 125 de miliarde de euro pe care pactul le pune la dispozitia statelor UE pentru crearea de locuri de munca sunt mult mai greu de accesat decât fondurile structurale de care Romania abia a reusit sa se atinga, iar parte din aceasta suma exista mai mult pe hârtie decât în realitate. Mai mult, primul articol al pactului prezentat ca antidot al austeritatii spune ca el se va servi “din plin de noile instrumente pentru guvernanta economica”.

Miza consiliului a fost acordul pentru “o adevarata uniune economica si monetara”, în traducere o federatie europeana. Proiectul creioneaza modul în care Comisia sau Consiliul vor supraveghea finantele statelor membre, fara însa a preciza cine va supraveghea cele doua institutii necontrolate democratic ale UE.

Acordul prin care bancile din statele cu probleme financiare pot fi recapitalizate direct din fondurile speciale ale zonei euro, fara a mai fi necesara impunerea unor programe de reforma si austeritate si fara ca sumele împrumutate sa se adauge datoriei publice deja existente a fost prezentat ca o victorie mare pentru statele din flancul sudic al UE.

În realitate însa, Berlinul nu a pierdut nimic în lupta ei de a promova austeritatea. Noua metoda de recapitalizare nu se va aplica decât dupa instituirea unui mecanism de supraveghere gerat de Banca Centrala Europeana, acolo unde Germania detine mare parte din puterea de decizie. În al doilea rând, atât Italia, cât si Spania sau oricare alt stat care va avea nevoie de un astfel de ajutor va trebui sa îndeplineasca conditiile impuse de Germnia prin Pactul Fiscal încheiat la începutul acestui an: deficit bugetar de 3% din PIB si datorie externa nu mai mare de 60% din PIB. Pentru Italia, cu o datorie de 120% din PIB, vor fi necesare sacrificii enorme pentru a se bucura de ajutorul partenerilor din UE.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Explica acum Stan pe Antena 3.
Gasiti inregistrarea emisiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

opinia mea ca am si opinii nu numai citate din altii intr-un mod plastic exprimata e ca atunci cand dai cerneala de la tiparnitza de bani pe mana lui Merkel & Co, denumite si UE se cheama ca suveranitatea ta s-a stirbit putintel. Mai dai si politicile fiscale s-a mai stirbit putin.
Acum dilema mea de vineri seara este daca e chiar rau sa lasi tiparnitza pe mana lui merkel. Daca era hollander mi se ridica tensiunea si parul in cap, cu merkel uitandu-ma la comedia asta de guvern nu mi se mai pare asa o tragedie. Basescu e pro SUE si tiparnitza la merkel, evident copy/paste & co nu pot sa ingrase porcul in ajun de alegeri si buzunarele dupa fara tiparnitza in mana lor.
Cam asa se vede problema din partea mea de lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

http://inregistrari.antena3.ro/view-29_Jun-2012-Conexiuni_cu_Valentin_Stan-22.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Citat din "The Economist" : "Even Andrei Marga, the foreign minister, was incapable of presenting the country’s official agenda. When asked by a Romanian newspaper to explain Romania's standpoint in Brussels, his spokesman said Mr Marga didn’t have enough time to “process the information”.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Citat din "The Economist" : "Even Andrei Marga, the foreign minister, was incapable of presenting the country’s official agenda. When asked by a Romanian newspaper to explain Romania's standpoint in Brussels, his spokesman said Mr Marga didn’t have enough time to “process the information”.


Pe astia care ne fac de rusine chiar nu se gaseste nimeni ca sa-i traga de urechi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

nu a existat nicio conferinta de presa la revenirea in tara a lui Ponta?

nu el e cel care trebuia sa prezinte un rezumat al reuniunii CE de la Bruxelles?

chiar mi se pare un subiect de mare interes
(de aici )sursa cat de cat de luat in seama, nu gasesc detalii consistente)

http://www.mediafax.ro/politic/ponta-il-voi-informa-pe-basescu-despre-concluziile-reuniunii-ce-cred-ca-am-reprezentat-bine-romania-9796298

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu.
SPP-ul a interzis aseara microfoanele si camerele.
Iar de aseara pina azi Ponta nu a aparut, nu a zis nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

nu a existat nicio conferinta de presa la revenirea in tara a lui Ponta?

nu el e cel care trebuia sa prezinte un rezumat al reuniunii CE de la Bruxelles?

chiar mi se pare un subiect de mare interes
(de aici )sursa cat de cat de luat in seama, nu gasesc detalii consistente)

http://www.mediafax.ro/politic/ponta-il-voi-informa-pe-basescu-despre-concluziile-reuniunii-ce-cred-ca-am-reprezentat-bine-romania-9796298

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

S-a anuntat un interviu pentru luni la The Money Channel.
Nu am retinut ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pana luni, afla si ei despre ce a fost vorba!

Mergi la inceput