Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Si ca tot cautam online teza lu' Ponta (care, evident, nu exista) am gasit niste exemple clare de www.gandul.info/news/cazul-acuzatiilor-de-plagiat-la-adresa-lui-victor-ponta-analiza-pe-text-teza-de-doctorat-a-premierului-versus-cartea-profesorului-dumitru-diaconu-exclusiv-9762345" target="_blank">analiza pe text, carte Dumitru Diaconu vs. teza de doctorat Ponta.

Sincer, cred ca si curcile pot vedea ce se intimpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Simt nevoia sa ma repet....PENIBIL. O iau ca pe o insulta personala ca am invatat sa citesc la viatza mea si pot sa compar doua texte. Daca lucrarea de pe net nu este a lui trebuia sa dezminta de cand a aparut scndalul nu dupa ce o da pierduta si rescrie alta.

PENIBIL!!!!!!

Marina

Nu toti romanii au capacitea sa aprecieze ce inseamna un plagiat.
Ar insemna sa creada ce le spun televiziunile si nu prea mai au incredere in televiziuni.
Modul cum a fost organizata evaluarea este si mai penibil.
www.cotidianul.ro/raportul-andruh-lovit-de-trei-ori-de-nulitate-187361/" target="_blank">Raportul "Andruh", lovit de trei ori de nulitate
Citat:
Raportul CNATDCU a fost facut public de catre profesorul Marius Andruh si este declarat de Liviu Pop ca fiind lovit de nulitate din cauza neînregistrarii cvorumului de lucru. „CNATDCU este compus din 21 de membri, iar deciziile se iau cu 14 voturi. La lucrari au fost prezenti 13 membri”, a conchis Pop. Lucrurile nu au stat nici macar asa. Chiar Marius Andruh a afirmat ca unii membri au trimis prin e-mail consideratiile lor, fara sa precizeze numarul acestora. Din acest punct de vedere, Liviu Pop are dreptate.

Mai sunt însa si alte doua situatii care conduc spre nulitatea raportului: legislatia în vigoare nu mai abiliteaza CNATDCU sa analizeze lucrarile suspectate de plagiat; prin ordinul de ministru, vineri dimineata, CNATDCU s-a reorganizat vineri dimineata, iar formula veche de organizare, decisa prin ordin al ministrului Funeriu, a fost abrogata.

Andruh s-a antepronuntat

Doua aspecte au scapat din vederea mediei din România. Oficial, Marius Andruh este cel care a declarat revistei „Nature” ca lucrarile lui Ponta sunt plagiate. Deci ne aflam în fata unei antepronuntari fara drept de apel. #350;i daca CNATDCU ar fi fost abilitata sa verifice lucrarea de doctorat a lui Ponta, Andruh trebuia sa se autorecuze. Tot despre autopronuntare se poate vorbi si în cazul lui Mircea Miclea, care declarase presei cu trei zile în urma ca Ponta a plagiat.

Al doilea aspect tine de viteza extraordinara cu care s-a actionat. Joi, 28 iunie, nimeni nu stia nimic de întrunirea CNATDCU. Întreaga media a aflat abia vineri dimineata ca CNATDCU lucreaza.

Si hotararea guvernului asisderea.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Legat de nr de membri:
Ordinul 3760 din 9 februarie 2011 (Ordinul 3760/2011)

privind aprobarea componentei nominale a Consiliului general al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare

Publicat in Monitorul Oficial 138 din 23 februarie 2011 (M. Of. 138/2011) care spune ca membrii sunt in numar de 19 ( la vremea respectiva )
intre timp apare o modificare
Ordinul 3955 din 3 mai 2012 (Ordinul 3955/2012)

pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului nr. 3.760/2011 privind aprobarea componentei nominale a Consiliului general al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare

Publicat in Monitorul Oficial 325 din 14 mai 2012 (M. Of. 325/2012) care spune ca nr membrilor este de 20 nu 21.
Si casa fie indeplinit cvorumul trebuie sa fie 2/3 membrii prezenti , deci 13,33 membrii . Iar dupa cum spun regulile din matematica ce este sub 13,5 se rotunjeste in minus deci 13 membrii trebuiau sa fie prezenti.
Insa Domnul POP nu stie matematica se pare sau el nu cunoaste legile. Dar mai inainte tot el a spus ca modifica numarul membrilor de la 20 la 45 . Deci Comisia dupa Domnul POP are cand 20 cand 21 de membrii , dupa cum bate vantul.
Din cate observ la domnul in cauza totul de intampla dupa cum bate vantul , sau dupa cum primeste indicatiile pretioase de la sef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Din cite stiu Pop e prof de mate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din cate am inteles eu,comisia care vineri a decis? ca sunt plagiate? 85 de pagini a fost desfiintata joi....

Atunci ce se intampla?


Insa faza cu ce a zis Ponta ca-si da demisia daca se dovedeste ca a plagiat....cade.Si Basescu a jurat ca demisioneaza si nu a facut-o....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu a fost desfiintat nimic. Procedural trebuie sa isi mai exprime decizia inca un numar de membrii fata de cei care au exprimat-o. Probabil asta se va intampla zilele urmatoare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Din cate am inteles eu,comisia care vineri a decis? ca sunt plagiate? 85 de pagini a fost desfiintata joi....

Atunci ce se intampla?


Insa faza cu ce a zis Ponta ca-si da demisia daca se dovedeste ca a plagiat....cade.Si Basescu a jurat ca demisioneaza si nu a facut-o....
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Infiinteaza o noua comisie cu membri prieteni care o sa spuna ca laptopul lui Ponta nu are tastele CTRL, C si V. Pe verificatelea.

Iar daca Basescu nu si-a dat demisia, desigur ca nu si-o mai da nimeni.

In aceasi logica, daca unii au furat, pot fura si ceilalti, daca unii au politizat pot politiza si ceilalti, daca unii au mintit e verde pentru toti... Aplica tot ce au criticat la fosta putere, ca nu-i asa, acum scopul scuza mijloacele.

Nu sunt de acord.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Este singurul aspect pentru care eu prezint o posibila rezerva. Motiv pentru care corect si complet consider ca se poate da un verdict irefutabil in clipa in care nu se analizeaza doar textul in sine ci si continutul acestuia intr-un cadru particular. Este (pentru mine ce putin) un aspect absolut deloc neglijabil datorata continutului posibil pur profesional si care nu poate fi altfel redactat(exprimat) decat respectand forma pentru a nu deteriora continutul(sensul) profesional.
Astept si eu concluziile analizei complete deci si profesionale ale paginilor nu doar de text.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

.
Lali aici are dreptate Marius...in general nu poti fi acuzat de plagiat daca ai copiat o lege care in fond e lege deci nu poate fi modificata .....
De aia inca nu se aventureaza nimeni decat la discutii ca o fi ca o pati......si de cand CTP ,ala care se pricepe la toate e luat ca baza in afirmatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Din pacate, asta cu Ponta e doar varful aisbergului.

Adevarul e ca in Romania s-au luat doctorate pe banda rulanta, ca era de bon ton, probabil ca in jur de 90% sunt de tip copy-paste. Personal, cunosc cel putin 5 cazuri in care cei care si-au sustinut doctoratele i-au platit pe altii sa le faca. Spre ex., magnatul sibian Carabulea, care a terminat facultatea la cu plata, dupa 50 de ani, si-a luat doctoratul, pe o lucrare facuta de subalternii lui.

Ce poti sa mai zici, atata vreme cat lucrarile de diploma se vand la rubrica de mica publicitate, fara sa se sesizeze nimeni?

Absolventi cu media 7-8 si-au luat ulterior doctoratul... Pai ca sa-ti iei un doctorat trebuie sa fii un varf in domeniul respectiv! Sunt curioasa cate doctorate chiar sunt pe bune in Romania, mi-e si frica sa ma gandesc la o astfel de statistica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,eu nu inteleg o chestie..de ce se generalizeaza grosolan ...cine vrea sa invete invata oricum si daca diploma obtinuta,respectiv cunostintele dobandite il ajuta sa faca bani,e ok.

Oricum sistemul de stat e din ce in ce mai slab,profesorii de acolo au catedre la particular si in plus,activitatea si-au redirectionat-o acolo.

Iar la stat sunt extrem de putine locuri fara taxa,taxa care de multe ori este mai mare decat la o facultate acreditata.

Conteaza ce ramane in cap dupa facultate .....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Asa este, Candy.

Si toate cazurile acestea, in loc sa fie inceputul unui drum de curatare si de alegere a graului de neghina nu sunt decat o certificare a faptului ca nu se doreste ca furturile sa fie descoperite si pedepsite.

In Romania numarul de titluri de doctor raportat la numarul de locuitor este aproapape ca si cel din SUA, tara in care cercetarea la nivel universitar este la cel mai inalt nivel. Si acest numar este deasemenea de doua ori mai mare decat in tarile vecine noua, care au sistemul de invatamant superior oricum mai apropiat de performantele sistemului romanesc.

Problema mare este ca sistemul acesta care incurajeaza furtul intelectual arunca o umbra si peste aceia, putini care mai fac lucrari originale si care muncesc pentru diplome. Si alunga tinerii buni spre universitati din strainatate care asigura cel putin diplome pe masura muncii.

Nu ne putem plange ca ne pleaca o multime de tineri destepti cata vreme invatamantul superior de la noi nu promoveaza valorile.

De aceea imi pare rau de tot ce se intampla acum, pentru ca se deschisese o portita. Insa schimbam comitetele si comitiile si o trantim inapoi, intr-un dulce si periculoasa tacere.



Mergi la inceput