Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Daca de un plagiator ti-a sila, de un individ acuzat in dosare penale care se ascunde dupa imunitate prezidentiala, si care pretinde sa reprezinte Romania la cel mai inalt nivel nu ti-e sila?

Dosarele penale al presedintelui de ce nu sunt prioritate nationala?
Au mai mica importanta decat teza lui Ponta?
Basescu si dosarele lui nu sunt o insulta la adresa justitie din Romania si a romanilor?
Juridic, economic si moral faptele lui Basescu sunt mai grave de cat ale lui Ponta.

Din cate observ este amenintat ca daca nu va fi demis prin referendum, se va apela la articolul constitutional care il pune sub acuzare.
Asta trebuia sa fi fost din prima zi de mandat nu dupa 7 ani.
Se dovedeste ca a fost pus presedinte pentru ca era santajabil, iar acum cand a devenit "piatra de moara" sau indezirabil pentru "sistemul ticalosit", daca nu accepta sa plece, o sa fie dus langa Nastase, une-i era locul.
Se confirma teoria mea cu complicitatea intre putere si opozitie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Eu am vorbit aici strict la subiect, despre plagiatul lui Ponta, nu sunt si nu am fost o admiratoare infocata a lui Basescu, la ultima votare nici macar nu l-am votat pe el in primul tur, dar vreau sa-ti spun ca credibilitatea Romaniei a suferit mult in ultimele saptamani de cand a inceput tot acest balamuc politic. Si consecintele nu vor intarzia sa apara (unele chiar au aparut)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

de un individ acuzat in dosare penale care se ascunde dupa imunitate prezidentiala, si care pretinde sa reprezinte Romania la cel mai inalt nivel nu ti-e sila?


Mama lor de dosare penale !!! Atata v-a invatat antena3, atata repetati obsesiv ca papagalii, basescu are dosare penale!! Oricare ar fi tema discutiei, noi vorbim de castravete!

Ponta a plagiat! Ponta a furat! Ponta nu are credibilitate! Eu nu pot avea incredere intr-un hot si un minicinos! Si nu doar eu! Un inalt oficial UE, oricum s-o numi ala si ce doctrina o avea, nu va putea avea incredere intr-un hot si un mincinos dovedit cu acte! Si il va evita, sau nu il va lua in serios cand se vor aseza cu totii la masa negocierilor! Iar pe mine, ca simplu cetatean al acestei tari, ma va afecta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu-i lasa rece, dar nu fac din asta o prioritate nationala, ca sa ascunda alte ilegalitati cu efecte economice devastatoare.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Te lasam pe tine sa faci ierarhia: furturi enorme, mai mari, mai mici, minuscule. Hoti mai mari, mai mici, microscopici.

Unde-l incadrezi pe Ponta, la hoti mai mici ?

Deceneus, umbra ta de impartialitate ti s-a dus pe apa sambetei in momentul in care aperi un hot cu ideea ca sunt si altii mai mari.
Da, sunt si altii, e plina Romania, insa hotia trebuie pedepsita oricum. Sau ai alta parere ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Hai ca m-am enervat ! Deceneus, nu uita ca scrii pe un forum unde majoritatea covarsitoare a celor ce posteaza au copii ce sunt sau urmeaza sa intre in sistemul de invatamant romanesc. Copii pe care ne straduim sa-i crestem insuflandu-le niste valori si sfatuindu-ne pe aici cum sa-i educam corect.

Copii pe care-i va lua sub obladuire un sistem de invatamant condus de doi ministri (Pop si Andronescu) care s-au straduit din rasputeri sa acopere furtul lui Ponta. Si care au spus Universitatii Bucuresti (unde Ponta si-a facut doctoratul), ce a avut curajul sa cerceteze lucrarea de doctorat obiectiv, ca este in afara legii si ca nu-i intereseaza concluziile lor. Momentul trebuie exploatat pentru a se incerca o asanare in sistem. In schimb cei doi ministri au facut totul ca sa bage pumnul in gura celor ce-si recunosteau greseala. Bleah!

Desigur, toti hotii trebuie pedepsiti.

Dar aceia care fura in procesul de educatie, aceia care arata zecilor de mii de elevi ca a copia nu este prea grav si ca totul este sa ai o functie care sa-ti permita sa te acoperi, mie imi fac sila. Pentru ca pervertesc oamenii pe termen lung.

Insa, dupa parerea ta este ceva ce trebuie trecut sub tacere, pentru ca sunt hoti mai mari si pentru ca hotia a devenit parte a vietii noastre de zi de zi. Eu nu sunt de acord cu asta.

Pentru ca, discutand cu o cunostinta despre principiile mele de educatie si formare mi-a spus : "Da, este minunat ce faci tu cu copilul tau, dar nu stiu pentru ce societate il pregatesti, oricum nu pentru asta in care furtul si descurcatul sunt la ordinea zilei."
Tu ai renuntat ? Ce ii spui copilului tau care te intreaba sa spunem ca daca primul ministru copiaza el de ce sa n-o faca? De ce el este supravegheat la bac de o camera de luat vederi, cand altii pot copia in fel si chip fara a fi pedepsiti ? Si sa nu crezi ca sunt prea prosti copiii nostri ca sa faca astfel de legaturi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu-i lasa rece, dar nu fac din asta o prioritate nationala, ca sa ascunda alte ilegalitati cu efecte economice devastatoare.





Te lasam pe tine sa faci ierarhia: furturi enorme, mai mari, mai mici, minuscule. Hoti mai mari, mai mici, microscopici.

Unde-l incadrezi pe Ponta, la hoti mai mici ?

Deceneus, umbra ta de impartialitate ti s-a dus pe apa sambetei in momentul in care aperi un hot cu ideea ca sunt si altii mai mari.
Da, sunt si altii, e plina Romania, insa hotia trebuie pedepsita oricum. Sau ai alta parere ?

Am scris inca de la inceput ca sunt de acord sa i se retraga titlul de doctor daca a plagiat, si ca nu-l apar pe Ponta. Sunt de acord ca imaginea Romaniei este afectata de evenimentel din in ultimele 3 luni.

Dar voi sunteti de acord ca imaginea Romanie este afectat mult mai grav de mai bine 7 ani?
Plagiatul lui ponta nu-i penal, dar presedintele este unul penal.
Nu fac eu ierarhizarea, o face legea.

Si daca tot vorbim de educatie, cum educi copii?
Sa nu se incurce cu "gainarii" si sa nu fure singuri, sa o faca in "haita" si la nivel mare, ca sa poata sa-si cumpere protectia?

Sau daca un plagiat este un exemplu rau pentru educatie, un exemplu de om care ajunge presedinte fara pregatire si care afirma ca nu i-a placut scoala, este un exemplu mai bun sau mai putin rau?

Cand tupeul este atat de mare incat din postura de acuzat penal rade de altul care-i acuzat de palgiat, nu-ti dai seama ca valorile sunt cu "fundu-n sus"?

Cum crezi ca un om santajabil poate sa lupte cu coruptia?
Eu vreau sa plece Basescu si apoi ne ocupam si de Ponta.

Mergi la inceput