Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Plagiat sau nu, culmea e ca tocmai asupra presedintelui comisiei care trebuia sa se pronunte asupra plagiatului - Miclea - planeaza o acuzatie similara:

http://www.cotidianul.ro/mircea-miclea-acuzat-el-insusi-de-plagiat-da-verdictul-in-cazul-doctoratului-lui-ponta-187312/

Prin urmare, ce autoritate morala are??? Ca sa nu mai vorbim de faptul ca a fost ministru in guvernul Boc si membru PDL, deci e obiectiv, nu gluma! N-ar fi fost normal sa fie in comisie oameni neutri dpv politic?


Si CTP e impotriva lui Base ....

" Ce sa analizeze? Este suficient un grup de oameni, o gospodina, un elev, un taran, un grup de oameni care stiu sa scrie si sa citeasca pentru a proba aceasta hotie a domnului Ponta."

http://www.evz.ro/detalii/stiri/ctp-despre-plagiatul-lui-ponta-lucrurile-incep-sa-arate-ca-in-germania-dupa-victoria-na-98944.html#ixzz1zAXj21hW

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.realitatea.net/universitatea-oxford-poate-judeca-plagiatul-lui-ponta_957679.html" target="_blank">Universitatea Oxford poate judeca plagiatul lui Ponta

Citat:
Europarlamentarul Petru Luhan îi cere lui Victor Ponta o analiza a lucrarii sale de doctorat de catre un for mai presus de orice banuiala.

„Nu este normal ca subalternii prim-ministrului Ponta sa dea un verdict în cazul lucrarii sale de doctorat. Este o procedura imorala si lipsita de orice urma de credibilitate. Din întreaga tevatura - Uite Consiliul de Atestare! Nu mai e Consiliul de Atestare!- transpare implicarea directa a premierului Victor Ponta în influentarea procesului decizional”, declara europarlamentarul Petru Luhan

„Din câte stiu Oxford are un soft specializat si comisii de experti în acest domeniu. Cred, ca din respect pentru populatie, Victor Ponta ar trebui sa ne prezinte un verdict al unui for mai presus de orice banuiala.”

Asa mi se pare corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Nu e nevoie de Oxford pentru a descoperi plagiatul. De ce nu ar fi academicienii romani capabili sa faca asta? Asta mi se pare o lipsa de consideratie pentru invatamantul romanesc.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu-i vorba de competenta cat de incredere.
Miclea si altii sunt anti PSD.
Daca-i schimba o sa se afirme ca si-a aranjat echipa care sa-l "spele" de rusine.
Cand membrii unei comisii sunt implicati politic nu mai poti avea incredere in ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Chiar iti trebuie comisie sa vezi ca a copiat? PENIBIL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Chiar iti trebuie comisie sa vezi ca a copiat? PENIBIL!

Marina

Eu nu i-am vazut teza si nici nu ma pricep in domeniul lui.
Nu stiu daca a pus trimiteri sau nu la bibliografie.
Ca mine sunt milioane de romani.
Voi aveti incredere in ce va spune Miclea si echipa, dar eu nu am incredere intr-un presupus plagiator, nu stiu daca nu o face din razbunare.
O persoana care se respecta apeleaza la o instanta "mai presus de orice banuiala", si nu baga capul in nisip si "se fac ca ploua".
Eu daca as fi in pielea uni acuzat si as sti ca sunt fara pata, dupa un verdict favorabil as da in judecata pe acuzatori.
Cei care nu fac asta se simt cu "musca pe caciula".

Noi trebuie sa pertindem politicienilor sa nu planeze nici o suspiciune asupra lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Simt nevoia sa ma repet....PENIBIL. O iau ca pe o insulta personala ca am invatat sa citesc la viatza mea si pot sa compar doua texte. Daca lucrarea de pe net nu este a lui trebuia sa dezminta de cand a aparut scndalul nu dupa ce o da pierduta si rescrie alta.

PENIBIL!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

www.realitatea.net/universitatea-oxford-poate-judeca-plagiatul-lui-ponta_957679.html" target="_blank">Universitatea Oxford poate judeca plagiatul lui Ponta

Citat:
Europarlamentarul Petru Luhan îi cere lui Victor Ponta o analiza a lucrarii sale de doctorat de catre un for mai presus de orice banuiala.

„Nu este normal ca subalternii prim-ministrului Ponta sa dea un verdict în cazul lucrarii sale de doctorat. Este o procedura imorala si lipsita de orice urma de credibilitate. Din întreaga tevatura - Uite Consiliul de Atestare! Nu mai e Consiliul de Atestare!- transpare implicarea directa a premierului Victor Ponta în influentarea procesului decizional”, declara europarlamentarul Petru Luhan

„Din câte stiu Oxford are un soft specializat si comisii de experti în acest domeniu. Cred, ca din respect pentru populatie, Victor Ponta ar trebui sa ne prezinte un verdict al unui for mai presus de orice banuiala.”

Asa mi se pare corect.


Bine ai venit in gashca DC Deceneus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai sa fim onesti. Ok? Daca discutam de proceduri desigur se vor face si procedurile ca atare. Este doar o chestiune de timp. Exact ca la Nastase. Dar atunci nu discutam de plagiatul in sine ci de indeplinirea unor proceduri.
Daca insa discutam de fond(continut) si nu de forma(proceduri) este destul de clar ca existenta a 85 de pagini din care 40 reproduse absolut identic "cop&paste" nu pot sa lase loc la nici o interpretare.
A face asa:

"Eu nu i-am vazut teza si nici nu ma pricep in domeniul lui.
Nu stiu daca a pus trimiteri sau nu la bibliografie.
Ca mine sunt milioane de romani.
Voi aveti incredere in ce va spune Miclea si echipa, dar eu nu am incredere intr-un presupus plagiator, nu stiu daca nu o face din razbunare.
O persoana care se respecta apeleaza la o instanta "mai presus de orice banuiala", si nu baga capul in nisip si "se fac ca ploua".
Eu daca as fi in pielea uni acuzat si as sti ca sunt fara pata, dupa un verdict favorabil as da in judecata pe acuzatori.
Cei care nu fac asta se simt cu "musca pe caciula"."

si a pune textul meu marcat cu rosu fata in fata cu textul de mai sus nu este o chestiune de procedura insa este un plagiat grosolan de tip copy&paste ceea ce a fost constatat. Acesta este fondul si fiind un fond nu suporta interpretari, analogii, trimiteri si ca orice fond este stabil si va duce la decizii tot de fond chiar daca va presupune si indeplinirea aspectelor de forma(procedurale).
Mai este un aspect deloc neglijabil si de care nu se vorbeste suficient. Se numeste "imaginea Romaniei". Sa nu uitam ca si Ponta este in pozitia de a fi o imagine internationala iar furtul intelectual este in esenta aspru sanctionat de lumea internationala, si aceasta lume nu se uita si nu o intereseaza discursurile fanfaroniste de procedura si nici discutiile media a diferitelor posturi nationale ci transeaza sec si irevocabil si din pacate totul in spatele unui zambet absolut politicos.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Simt nevoia sa ma repet....PENIBIL. O iau ca pe o insulta personala ca am invatat sa citesc la viatza mea si pot sa compar doua texte. Daca lucrarea de pe net nu este a lui trebuia sa dezminta de cand a aparut scndalul nu dupa ce o da pierduta si rescrie alta.

PENIBIL!!!!!!

Marina

Nu toti romanii au capacitea sa aprecieze ce inseamna un plagiat.
Ar insemna sa creada ce le spun televiziunile si nu prea mai au incredere in televiziuni.
Modul cum a fost organizata evaluarea este si mai penibil.
www.cotidianul.ro/raportul-andruh-lovit-de-trei-ori-de-nulitate-187361/" target="_blank">Raportul "Andruh", lovit de trei ori de nulitate
Citat:
Raportul CNATDCU a fost facut public de catre profesorul Marius Andruh si este declarat de Liviu Pop ca fiind lovit de nulitate din cauza neînregistrarii cvorumului de lucru. „CNATDCU este compus din 21 de membri, iar deciziile se iau cu 14 voturi. La lucrari au fost prezenti 13 membri”, a conchis Pop. Lucrurile nu au stat nici macar asa. Chiar Marius Andruh a afirmat ca unii membri au trimis prin e-mail consideratiile lor, fara sa precizeze numarul acestora. Din acest punct de vedere, Liviu Pop are dreptate.

Mai sunt însa si alte doua situatii care conduc spre nulitatea raportului: legislatia în vigoare nu mai abiliteaza CNATDCU sa analizeze lucrarile suspectate de plagiat; prin ordinul de ministru, vineri dimineata, CNATDCU s-a reorganizat vineri dimineata, iar formula veche de organizare, decisa prin ordin al ministrului Funeriu, a fost abrogata.

Andruh s-a antepronuntat

Doua aspecte au scapat din vederea mediei din România. Oficial, Marius Andruh este cel care a declarat revistei „Nature” ca lucrarile lui Ponta sunt plagiate. Deci ne aflam în fata unei antepronuntari fara drept de apel. #350;i daca CNATDCU ar fi fost abilitata sa verifice lucrarea de doctorat a lui Ponta, Andruh trebuia sa se autorecuze. Tot despre autopronuntare se poate vorbi si în cazul lui Mircea Miclea, care declarase presei cu trei zile în urma ca Ponta a plagiat.

Al doilea aspect tine de viteza extraordinara cu care s-a actionat. Joi, 28 iunie, nimeni nu stia nimic de întrunirea CNATDCU. Întreaga media a aflat abia vineri dimineata ca CNATDCU lucreaza.

Si hotararea guvernului asisderea.

Mergi la inceput