Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cateva noutati :

O noua sesizare de plagiat impotriva prim-ministrului Victor Ponta a fost depusa in aceasta dimineata la Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului Educatiei, a declarat pentru HotNews.ro Gabriela Catana, purtator de cuvant al institutiei. Sesizarea se refera la cartile: "Raspunderea in dreptul international umanitar" din 2010 semnata de D. Coman si V. Ponta si la "Curtea penala internationala" din 2004 semnata de Victor Ponta, potrivit unor surse apropiate situatiei.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12861652-noua-sesizare-plagiat-numele-lui-victor-ponta-fost-depusa-consiliul-national-etica.htm

De vazut in cadrul articolului o copie motivata a plangerii. Foarte interesante argumentele.

Si pozitia doamnei ministru Andronescu:

"Cazul s-a incheiat aici", a declarat ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, referindu-se la ancheta in cazul acuzatiilor de plagiat privind teza de doctorat a premierului Victor Ponta.

Ea a precizat ca, in cazul in care sunt sanctiuni, cei vizati sau autorul sesizarii privind plagiatul se pot adresa instantei.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12862204-ecaterina-andronescu-despre-acuzatiile-plagiat-adresa-lui-ponta-cazul-incheiat-aici.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ei, fleacuri!
E politic si asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cre'ca marga-si inghite cu sapte guri spusele :)
"Cum se explica, domnule rector Andrei Marga, faptul ca nume cunoscute ale mediului academic din Romania s-au pretat la plagiat?

Unii dintre ei motiveaza, in situatia in care se constata ca au plagiat, ca de vina este fie tehnoredactarea, fie editura la care au publicat, sub nume personal, ”studiul” tradus integral sau fragmentat, fara niciun citat, in lucrare.
Nu este o dovada de superficialitate, care exclude din capul locului rigoarea si decenta academica, faptul ca un cadru universitar nu isi parcurge obligatoria forma ”bun de tipar” inainte de publicarea propriei carti? Nu este un om superficial tentat de un prestigiu stiintific obtinut superficial?
Andrei Marga: Imprejurarea ca unii universitari recurg la plagiat are o cauza evidenta: sunt oameni care doresc mai mult decat pot sa faca si care socotesc normal plagiatul, sperand sa nu fie descoperiti. Pe de alta parte, Romania nu are o legislatie univoca privind plagiatul si masurile punitive pe care plagiatul le atrage.
Legislatia din tara noastra nu a insusit definitia internationala simpla – plagiat este preluare a unui text de marime anumita din lucrarea altuia, fara citarea nemijlocita a sursei – si, de aceea, atunci cand sunt prinsi ca au plagiat, unii se ascund dupa justificari ieftine:
ca sursa a fost citata in lista bibliografica, ca redactorul a omis trimiterea la sursa, ca s-a tiparit o versiune preliminara a textului, etc. Sa ne intelegem: toate acestea sunt subterfugii. Atunci cand se preia un pasaj dintr-o carte sau un articol al altcuiva, sursa trebuie citata direct, nu doar in lista bibliografica. Nu este permisa nicaieri in lume preluarea de pasaje din cartile altora, mentionandu-i pe acestia doar in lista bibliografica.Daca se intampla ca un redactor a ”uitat” trimiterea bibliografica sau aceasta s-a pierdut dintr-un motiv oarecare, atunci autorul poate decide neintarziat retiparirea lucrarii, in asa fel incat trimiterile sa fie puse in ordine.
Cum considerati ca pot fi eradicate aceste practici care umbresc vizibil prestigiul universitarilor din Romania?
Andrei Marga: Se pot imagina multe masuri pentru eradicarea plagiatului – demascarea publica, retrogradarea profesionala, alte pedepse etc. Inainte de toate, trebuie insa sa fie pusa la punct legislatia. Iar aceasta trebuie sa fie univoca, aidoma legislatiei din alte tari:
plagiat inseamna preluarea unui text de marime determinanta din lucrarea altuia, fara citarea nemijlocita a sursei. Odata lamurit termenul, sunt de stabilit sanctiunile; acestea sunt deja elaborate in diferite legislatii europene, incat nu trebuie inventate.
Aplicarea legii este pentru toti. Altfel, se petrec situatii stranii, din pacate, tot mai frecvente in tara noastra, in ultimii ani. Unii plagiatori se refugiaza in partidele politice aflate la putere, iar cand se spune lucrurilor pe nume si li se arata ca au incalcat reguli, ei se apara insinuand ca ar fi vorba de ”opinii motivate politic”.

bine, asta fu' in 2010: http://www.financiarul.ro/2010/01/22/andrei-marga-sunt-oameni-care-doresc-mai-mult-decat-pot-si-care-socotesc-normal-plagiatul/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Cateva noutati :

O noua sesizare de plagiat impotriva prim-ministrului Victor Ponta a fost depusa in aceasta dimineata la Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului Educatiei, a declarat pentru HotNews.ro Gabriela Catana, purtator de cuvant al institutiei. Sesizarea se refera la cartile: "Raspunderea in dreptul international umanitar" din 2010 semnata de D. Coman si V. Ponta si la "Curtea penala internationala" din 2004 semnata de Victor Ponta, potrivit unor surse apropiate situatiei.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12861652-noua-sesizare-plagiat-numele-lui-victor-ponta-fost-depusa-consiliul-national-etica.htm

De vazut in cadrul articolului o copie motivata a plangerii. Foarte interesante argumentele.

Si pozitia doamnei ministru Andronescu:

"Cazul s-a incheiat aici", a declarat ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, referindu-se la ancheta in cazul acuzatiilor de plagiat privind teza de doctorat a premierului Victor Ponta.

Ea a precizat ca, in cazul in care sunt sanctiuni, cei vizati sau autorul sesizarii privind plagiatul se pot adresa instantei.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12862204-ecaterina-andronescu-despre-acuzatiile-plagiat-adresa-lui-ponta-cazul-incheiat-aici.htm


Tara arde.....si baba se piaptana...euro alearga....(acum imi convine) sa vedem la facturi cum o fi....da` zau ceva util pentru tara nu face nimeni?

Momentan fac spume la gura toti ,incat am ajuns sa ma uit numai la Disney Junior...si daca se intoarce Basescu incepe runda doi de socoteli.....



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Corap, sa fim seriosi, la noi politicienii azi afirma una, maine exact contrariul, daca asa le-o cere momentul, partidul sau interesul.

Mie Marga mi se pare o palida umbra a universitarului de alta data.

Iar lupii astia tineri, plini de masterate, doctorate si carti scrise la norma sunt o palma la adresa sistemului universitar romanesc. Efectul este aruncarea in derizoriu a diplomelor obtinute prin munca normala si alungarea in strainatate a tinerilor care vor sa faca ceva cu capul lor si cu viitorul lor.

Deh, e mai important sa scoatem declaratii din context si sa aruncam cu noroi (vezi subiectele alaturate acestuia) decat sa ne gandim la raul pe care practicile astea la limita legii il fac societatii in general si sa avem aceeasi masura pentru toti. Orice caz la nivel inalt poate fi inca o musamalizare de proportii sau poate fi deschizator de drum in directia unei asanari a zonei respective.

In cazul plagiatului lui Ponta s-a optat pentru inca o spalare in litera legii cu o comisie numita de ei. Astfel ca primul ministru sa nu aiba nici o problema, ca doar are treaba multa cu suspendarea iar cei care ar putea schimba ceva nu trebuiesc deranjati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Lala, degeaba, asta nu pleaca cu una cu doua. Eu ma gandesc la copilul meu, la cat se fraudeaza diverse concursuri/evaluari prin scoli si la neputinta de a face ceva in privinta asta.
Din moment ce la un asemenea nivel s-a copiat, ce sansa mai au eventualele mele contestatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Lala, degeaba, asta nu pleaca cu una cu doua. Eu ma gandesc la copilul meu, la cat se fraudeaza diverse concursuri/evaluari prin scoli si la neputinta de a face ceva in privinta asta.
Din moment ce la un asemenea nivel s-a copiat, ce sansa mai au eventualele mele contestatii?



Lory tu cred ca ma cunosti suficient incat sa ma crezi ca ce ai spus tu ma enerveaza enorm si pe mine. Mai pun si faptul ca am absolvit aceiasi facultate cu acest individ si stiu bine cate nopti nu am dormit ca sa invat sau sa redactez o lucrare. Dar...nu toti suntem in clasa politica sa ne "mearga" lucrurile "usor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Un pic hilar daca nu ar fi ingrijorator, ma intreb daca plagiatul va deveni legal . Lasand ironia la o parte, se pregatesc noi schimbari:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12864312-liviu-pop-usl-corecta-legea-educatiei-nationale-are-resurse-pentru-aceasta.htm?cfnl=&newsalert

Legea educatiei este cea mai modificata lege din ultimi 20 de ani.
Una din legile ce ne afecteaza cel mai mult pe noi ca si parinti deoarece schimbarile se aplica pe spatele copiilor nostri.
Schimbari ANUALE, cum aterizeaza unul pe scaunul ministerului cum vine cu ideii una mai minunata ca alta.
Va fi din nou chinuitor pentru parintii cu copii in ani terminali, pentru parintii de prescolari, aceiasi nesiguranta de ani de zile.

Eu inca sper la acea lege a educatiei care sa ramana neschimbata 12 ani de zile astfel incat un copil si parintele lui sa stie clar parcursul scolarului.
Mai am de asteptat.


Mergi la inceput