Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ar mai fi de spus ca daca acum cand merg pe burta pana la alegeri isi permit atatea mizerii, imi inchipui ce ne asteapta dupa aceea!


stai sa-i vezi pe cei care vor castiga ce spor vor avea, mai ales ca la ei nu se va pune problema catorva luni, vor trebui sa se chiverniseasca bine pe timpul celor 4-5ani sa le ajunga si dupa, in caz ca nu vor mai castiga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Revin si spun ce am spus citeva pagini mai devreme:
Inalta curte de casatie e politica ( Nastase ).
Curtea Constinutionala e politica ( hotarirea Bruxelles ).
Consiliul superior de magistratura ( a aparat judecatorii ).
Comisia de etica e politica ( plagiat ).

Chiar asa totul e politic?
Stati si voi strimb si judecati drept si vedeti mai ales cum s-au desfasurat lucrurile. Daca nu avea Ponta nimic de ascuns nu desfiinta de urgenta Comisia, nu aparea in monitorul oficial brusc la 10.52, ca apoi sa nu mai mearga site-ul MO, ca apoi sa apara fara numar de pagina ... etc ... Nu se ducea ministrul Pop peste ei cu corpul de control, nu le cerea nush ce raport in 3 zile ( si a mintit ca le-a dat o sapt la dispozitie ) samd ...

Si mai ales comparati cele 2 texte. Sint chiar copy/paste.

Oare d'aia am ajuns de risul lumii, de ii cer toate ziarele demisia, de aparem in toate gazetele?

Daca a ajuns problema si in Parlamentul european?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toate acestea se vor reflecta la alegeri. Populatia nu e tampita.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Toate acestea se vor reflecta la alegeri. Populatia nu e tampita.


Adica populatia va vota din nou PDL, nu?
Adica pe Miss Romania, dna Roberta, care, corigenta la matematica fiind, a fost propulsata meteoric pe a 3 a functie in stat.
Sau pe Nutzi Udrea, imbogatita pana peste masura peste noapte care a recunoscut plagiatul (apropo de subiectul zilei) cu gura intreaga in lucrarile stiintifice publicate (si) pe numele ei.
Sau pe generalul Oprea, chilotarul sef al tarii care insteleaza in secret pe trepadusii pupinbasisti.
Sau pe insusi parintele ocrotitor al PDL, carmaciul cu aptitudini mai dihai ca cele ale lui Houdini, de-a facut flota sa dispara fara urma.
Si altii ca ei...
Da, asta e alternativa "sanatoasa" la varianta USL......


(a nu se intelege ca sustin cu orice pret USL / PSD, insa mi s-a "luat" cu totul de PDL, accept ca viabila orice varianta care nu ii include pe portocalii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora


Adica populatia va vota din nou PDL, nu?


Nu. Populatia va taxa probabil USL-ul.
E posibil sa voteze chiar PPDD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui coracora


Adica populatia va vota din nou PDL, nu?


Nu. Populatia va taxa probabil USL-ul.
E posibil sa voteze chiar PPDD.



Aaa... asta-mi aminteste sa modific ce-am scris mai sus: consider viabila orice varianta ne-PDL-ista, cu exceptia psihoticilor politici (deci fara Diaconescu, Vadim si altii ca ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sau alta varianta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui coracora


Adica populatia va vota din nou PDL, nu?


Nu. Populatia va taxa probabil USL-ul.
E posibil sa voteze chiar PPDD.



Aaa... asta-mi aminteste sa modific ce-am scris mai sus: consider viabila orice varianta ne-PDL-ista, cu exceptia psihoticilor politici (deci fara Diaconescu, Vadim si altii ca ei).

Ei, uite pentru astfel de cazuri se construiesc "Albe ca zapada", sau alte partide "satelit", sa colecteze votul negativ si apoi sa se alieze cu cine trebuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Ca sa recapitulam: Ponta si-a luat doctoratul in 2009, cu 9 ani in urma.

Scandalul plagiatului lui Ponta a fost declansat de revista Nature, din cate stiu eu. (corectati-ma daca ma insel). In nr. din 18 iunie, Nature publica articolul asta:

http://www.nature.com/news/romanian-prime-minister-accused-of-plagiarism-1.10845

Romania’s new government, still reeling from a misconduct scandal that forced its research minister to resign last month, has been hit by fresh allegations of plagiarism that strike at the very top.

Prime Minister Victor Ponta has been accused of copying large sections of his 2003 PhD thesis in law from previous publications, without proper reference. If the charges are substantiated, they could spark public pressure for Ponta to resign, say political insiders. The allegations are also raising fresh doubts about the government’s ability to tackle corruption in the higher-education system.

Nature has seen documents compiled by an anonymous whistle-blower indicating that more than half of Ponta’s 432-page, Romanian-language thesis1 on the functioning of the International Criminal Court consists of duplicated text. Moreover, the thesis was republished with very minor amendments as a Romanian-language book in 2004 (ref 2), and also forms the basis of a 2010 book on liability in international humanitarian law3. A former PhD student of Ponta’s, Daniela Coman, is named as co-author of the books.

1. Sursa citata - "an anonymous whistle-blower" (!) Deci lor li s-a servit pe tava documentatia.
2. Se vorbeste pentru prima data de demisia lui Ponta
2. Scrie ca jumatate din lucrarea de 432 de pagini este copiata.
3. Intra in scena Marius Andruh, membru al actualei comisii:

“The evidence of plagiarism is overwhelming,” says Marius Andruh, a chemist at the University of Bucharest and president of the Romanian council for the recognition of university diplomas. If the allegations are borne out, “a serious discussion is needed in Romania and abroad to prevent this in the future,” says Andruh.

Deci un chimist s-a sesizat ca intr-o lucrare de doctorat de acum 9 ani, ce sa vezi, s-au copiat fragmente intregi din alte surse, necitate corespunzator.

4. Nu i se cere un punct de vedere celui acuzat, o incalcare absolut flagranta a eticii jurnalistice!

Deci cum naiba sa fie legitima comisia asta, cand chiar unul dintre membrii ei se afla la originea scandalului? Iar restul sunt membri PDL cu acte in regula, care ai primit si granturi (sa nu zic spagi) de la PDL? Nu e conflict de interese?

Mie, sincer, mi se rupe de plagiatul lui Ponta, sunt chestii infinit mai grave, cum ar fi batjocura din banii publici, economia subterana care a ajuns la cote fabuloase, dezastrul din Sanatate, etc. Mi-e absolut indiferent cine e primul ministru, atata vreme cat vad ca se schimba ceva in bine, nu sunt in niciun partid politic, nici eu, nici familia mea, n-am interese economice, afaceri cu statul sau mai stiu eu ce - si ca mine sunt destui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy
Mie, sincer, mi se rupe de plagiatul lui Ponta, sunt chestii infinit mai grave, cum ar fi batjocura din banii publici, economia subterana care a ajuns la cote fabuloase, dezastrul din Sanatate, etc. Mi-e absolut indiferent cine e primul ministru, atata vreme cat vad ca se schimba ceva in bine, nu sunt in niciun partid politic, nici eu, nici familia mea, n-am interese economice, afaceri cu statul sau mai stiu eu ce - si ca mine sunt destui.



Exact asa gandesc si eu, Candy!

Intrebarea e: ce cataclism politic trebuie sa se intample ca batjocura generalizata sa se termine, economia subterana sa fie eliminata iar cetateanul si banii sai (taxele platite la buget) sa capete respectul cuvenit?

Mergi la inceput