M. Neamtu - sau despre cum a aparut Noua Republica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius,de ce jignesti oamenii simpli?Poate nu au cu ce,de aia asteapta kilu`.....de ulei....poate le e foame,poate au copii care vor si ei o jucarie....

Ok,segmentul astora ca noi,satui de toate minciunile celorlalti e in atentia lor...dar,intrebarea mea e:Cei multi nu conteaza?E un partid care va ignora pe cei multi,care o duc greu,la limita subzistentei?Care va ignora masurile care sa faca pe cei multi sa spere ca va fi mai bine?
Sunt mii,milioane de oameni care o duc greu,care vor locuri de munca,doar atat...vor sa munceasca cinstit....
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Cred ca faci o confuzie intre motivatia momentana de a acorda un vot, perioada de timp la care se refera efectul acordarii unui vot si politica economica (deci si sociala) desfasurata pe perioada in care se afla la guvernare cei care au fost votati.

Daca reduci destinul unei persoane pe perioada a 4 ani de zile la momentul votarii sau a celor 10 zile de consum a unui kilogram de ulei atunci desigur cred ca responsabilitatea unei astfel de mentalitati apartine fiecaruia in parte si consecintele de asemenea.

In mod sigur cei care voteaza si echivaleaza o perioada de 4 ani din viata lor de la acel moment inainte pe un kg de ulei si/sau zahar nu vor face altceva decat acelasi lucru la nesfarsit. Maine vor intreba din nou, peste o saptamna din nou si daca s-ar putea sa primeasca in avans 10 kg de zahar si de ulei ca toata viata lor ulterioara sa o vanda de tot probabil ar face si asta.

Si ca sa iti raspund la un punct numit saracia populatiei, cei care cumpara saracia de azi cu un kg de ulei sau zahar stiu bine ce fac sunt perfect constienti cui se adreseaza si de ce asa si nu altfel iar scopul este doar imbogatirea lor ulterioara nicidecum a celor carora le-a cumparat viata pe un kg de ulei sau zahar.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius,de ce jignesti oamenii simpli?Poate nu au cu ce,de aia asteapta kilu`.....de ulei....poate le e foame,poate au copii care vor si ei o jucarie....

Ok,segmentul astora ca noi,satui de toate minciunile celorlalti e in atentia lor...dar,intrebarea mea e:Cei multi nu conteaza?E un partid care va ignora pe cei multi,care o duc greu,la limita subzistentei?Care va ignora masurile care sa faca pe cei multi sa spere ca va fi mai bine?
Sunt mii,milioane de oameni care o duc greu,care vor locuri de munca,doar atat...vor sa munceasca cinstit....
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu-i vorba de ignorarea unora ca cetateni sau de jignirea lor, eu cel putin nu asta am inteles. Este vorba de strategie electorala, de "public-tinta" ca sa spun asa.

Orice formatiune politica ar trebui sa aiba unele orientari si idei generale, referitoare la problemele cheie ale societatii si apoi, raspunsuri mai detaliate catre electoratul vizat in mod direct. Asta nu inseamna ca-i ignora pe ceilalti.
Dar, ca in vanzari, cand toata lumea se bate pentru a obtine voturi de la un anumit segment este o miscare buna sa te adresezi celor ignorati, niselor. Asta nu inseamna ca o eventuala startegie de guvernare nu va fi pentru toti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,nu fac confuzie,doar ca incerc sa inteleg.Logica mea e urmatoarea,daca gresesc te rog sa ma corectezi.

Acest nou partid intentioneaza sa apara in viata politica ca o alternativa la ce este acum.Segmentul tinta e o anumita clasa,cea care trece de kilul de ulei si zahar si vrea ceva mai bun pentru copii in viitor....viitorul de lunga durata,pentru ca sunt constienta ca in patru ani nu se poate repara totul.

Ok.Din pacate,acest segment nu reprezinta foarte mult din cei cu drept de vot.Majoritatea o constituie cei care o duc greu,cred ca asta e o realitate care nu poate fi negata.

Nedumerirea mea este,dincolo de faptul ca se vor alia cu alte partide(pun pariu) cum vor izbuti sa obtina voturi astfel incat sa poata demonstra ca vor face in realitate sa mearga treaba?
Segmentul tinta nu e kilul,de acord,dar astia sunt cei multi.Din pacate.Poate Dorel are doi copii carora le e foame acum,si nu-l incalzeste ca intelectualii,ma rog ,o anumita clasa,spera sa aiba Dorel de munca peste cinci ani.El vrea acum mancare pentru ei.

Pe astia cum or sa izbuteasca sa-i aduca la urne?
Ca sa nu zic(nu vreau sa lezez pe nimeni si nimic)ca mi se pare oarecum discriminatorie treaba asta.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E clar - faci o confuzie desi am crezut ca sunt destul de explicit si mai mult Lali a scris foarte corect acelasi lucru.
1.Segmentul tinta la votare este una se refera strict la cei care voteaza

si care nu are legatura cu:

2. Politica economica si/sau sociala care este total altceva.


Sunt diferite asa incat daca nu reusesti sa intelegi acest aspect chiar nu stiu cum sa ne intelegem.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Acum am vazut ce a postat Lali.

Cred ca am inteles...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Adevarul este, Marius ca pe acel segment batalia e mare, armele si taberele cunoscute. Eu zic ca e o decizie buna sa nu tinteasca tot acolo. Potentialul este in electoratul plictisit de majoritatea optiunilor, care nu merge la vot pentru a si-l vinde si nu-si gaseste motivatie.

E de urmarit acest partid.



Eu sint de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Din ce am inteles eu Neamtu are partidul lui - Noua republica.
Iar MRU vrea sa faca un ONG, cu scopul coagularii Dreptei.

Initiativa Civica de Centru Dreapta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Depinde la votare si catre cine se indreapta tinta!
Daca mergem pe adevarata problema a majoritatii romanilor nemultumiti, atunci propaganda electorala ar trebui sa se canalizeze pe propuneri pt. a se asigura mai multe locuri de munca.
Daca se merge pe [b]o majoritate nu neaparat doritoare de locuri de munca
, alegerea lor se rezolva prin mite electorale pt. ca acesti alegatori au o memoria scurta si de intensitate proportionala cu mita.
Cu alte cuvinte, CV-ul lui MRU face cat o ceapa degerata in marea masa a electoratului!Nu va castiga never decat poate prin frauda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Depinde la votare si catre cine se indreapta tinta!
Daca mergem pe adevarata problema a majoritatii romanilor nemultumiti, atunci propaganda electorala ar trebui sa se canalizeze pe propuneri pt. a se asigura mai multe locuri de munca.
Daca se merge pe o majoritate nu neaparat doritoare de locuri de munca, alegerea lor se rezolva prin mite electorale pt. ca acesti alegatori au o memoria scurta si de intensitate proportionala cu mita.
Cu alte cuvinte, CV-ul lui MRU face cat o ceapa degerata in marea masa a electoratului!Nu va castiga never decat poate prin frauda.


b.nica, dar de unde stii ca adevarata problema a majoritatii romanilor nemultumiti este lipsa locurilor de munca? Exista un studiu care spune asta?

Si apoi confunzi stratificarea sociala cu participarea efectiva la vot. Marea masa a electoratului nu se prezinta de ani buni la vot in totalitatea ei. De exemplu la alegerile prezidentiale din 2009 participarea la vot a fost de 56.99%. Situatia s-a repetat si la localele din anul asta: participarea la vot a fost de 56.39%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Banuiesc ca ai fi socata ca "marea masa electorala" a fost cea care s-a prezentat la vot,cei plictisiti nu au venit.Si o spun din punctul de vedere al unuia care a participat efectiv la organizarea,supravegherea si inregistrarea persoanelor care au votat .Cei plictisiti,majoritatea tineri,cu situatie materiala relativ ok(stiu asta dupa zonele in care locuiau)au fost in numar foarte mic.Au venit cam 7-8% (repet procentul e calculat in functie de numarul de case si persoanle care s-au prezentat)seara,dupa ce s-au intors de la iesiri la iarba verde.

Majoritatea aia cu kilu` au venit incepand de la 7 si au fost cei mai multi.Si permanent am tinut legatura cu celelalte sectii.
La un moment dat ma temeam de anumite lucruri vazand care e prezenta,dar se pare ca pana la urma lumea a judecat normal.

De asta zic,depinde si de zona si de structura zonei.Pe la tara a fost ceva de speriat......


De aia zic ca singuri,astia cu Noua Republica si cu timpul scurt pentru solidificarea ideilor si a platformei program.....nu vor face mai nimic.Nu au timpul necesar sa-si faca un program,sa prezinte o strategie....ei vorbesc de stramosi....E iulie....mai sunt aprox.4 luni pana la alegeri.....si daca nu se aduna repede vor fi prea imprastiati ca sa castige ceva.

Opinia mea,dincolo de alte aspecte.

Si cam gata,m-am cam plictisit de discutiile despre....politica,nu prea mai aduc nimic constructiv din punctul meu de vedere,ca nu-s de acord cu majoritatea si nici chef sa ma faca grea de cap altii nu mai am.


BAFTA NOULUI PARTID....

Mergi la inceput