Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

neatza fetele
felicitari celor care au schimbat saptamana
frumoase reduceri aveti voi pe acolo ma tenta si pe mine la un moment dat sa o trimit pe mama mea sa imi ia cate ceva , dar m-am razgandit si caut reducerile de aici, oricum sapt asta luam si noi caruciorul si patutul, cosuletul deja l-am comandat cu cateva paturici dragutze de bumbac, abia astept coletul
week-end placut tuturor


27+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Eu mai am o luna de mers la serviciu. Ce bine de voi ca intrati de acum. De fapt, as putea sa intru si eu de acum, dar din considerente financiare mai merg o luna.

Nu stiu daca voi stiti despre o chestie legata de concediul de odihna (CO). Si eu am aflat saptamana asta.
De la HR mi-au spus ca imi pot lua CO aferent perioadei lucrate. De exemplu, eu am 24 zile/an si daca nu mai vin de pe 1 august, am lucrat doar 7 luni si beneficiez de 14 zile de CO.

Insa, am aflat de la fetele din odiseea de august ca exista o directiva europeana din 2009 care zice ca se acorda CO si pentru zilele de concediu medical. Si cum pre/postnatalul sunt concedii medicale, inseamna ca si pentru cele 126 de zile beneficiem de CO. O sa va copiez mai jos ce am luat de pe odiseea cealalta.
Am aratat acest text celor de la HR, nu au stiu despre ce e vorba, dar au studiat, au cerut sfatul celor de la Rentrop & Straton si aceia le-au spus ca asa este cum am zis eu.

Deci voi putea sa-mi iau toate cele 24 zile de concediu pe anul acesta, nu doar pentru perioada cat vin la lucru. Ceea ce este super, ca am castigat 10 zile lucratoare (2 saptamani), pe care altfel le pierdeam. Si de ce sa le pierd daca este dreptul meu? Vorba reclamei: stii cine sunt eu? sunt cetatean european!
Pentru ca indiferent ce prevede contractul de munca sau codul muncii, directiva europeana este peste toate si trebuie respectata.
Din pacate nu multe stiu asta si pierd dreptul lor. La noi in firma de exemplu nu se stia si din 2009 am avut cateva gravide, care nestiind, nu au beneficiat de acele zile.

Urmeaza ce am copiat de pe cealalta odisee. Tineti cont ca e luat cu copy-paste. Eu sincer nu am avut rabdare sa citesc tot, dar mi-a fost util sa dau tot textul celor de la HR

Este adevarat ca potrivit Codului munciii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala trebuie reanalizata, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpretand dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88, a declarat urmatoarele:

1) Articolul 7 alineatul (1) din Directiva 2003/88/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 4 noiembrie 2003 privind anumite aspecte ale organizarii timpului de lucru trebuie interpretat in sensul ca nu se opune unor dispozitii sau unor practici nationale potrivit carora un lucrator aflat in concediu medical nu are dreptul la un concediu anual platit efectuat intr o perioada de concediu medical.

2) Articolul 7 alineatul (1) din Directiva 2003/88 trebuie interpretat in sensul ca se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca dreptul la concediul anual platit se stinge la expirarea perioadei de referinta si/sau a unei perioade de report stabilite de dreptul national chiar si in cazul in care lucratorul s a aflat in concediu medical in toata perioada de referinta sau intr o parte din aceasta si incapacitatea sa de munca a continuat pana la incetarea raportului sau de munca, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit.

3) Articolul 7 alineatul (2) din Directiva 2003/88 trebuie interpretat in sensul ca se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca, la incetarea raportului de munca, nu se acorda nicio indemnizatie pentru concediul anual platit neefectuat lucratorului care s a aflat in concediu medical in toata perioada de referinta sau intr o parte din aceasta si/sau in toata perioada de report sau intr o parte din aceasta, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit. Pentru calculul indemnizatiei mentionate, remuneratia obisnuita a lucratorului, care este cea care trebuie mentinuta in perioada de repaus ce corespunde concediului anual platit, este de asemenea determinanta.

De ce este obligatorie hotararea a Curtii Europene de Justitie?

In baza art. 148 alin. (2) din Constitutia Romaniei, se aplica prevederile directivei.

Curtea Europeana de Justitie este o jurisdictie careia ii incumba misiunea de a asigura respectul dreptului comunitar in interpretarea si aplicarea tratatelor.

Potrivit art. 234 (fost 177) din Tratatul instituind Comunitatea Europeana, daca in fata unei instante dintr-un stat membru se ridica o chestiune legata de interpretarea dreptului comunitar, acea instanta poate (iar daca este vorba de o instanta suprema, a carei hotarare nu mai poate fi atacata potrivit procedurii nationale, este obligata) sa ceara Curtii Europene de Justitie sa se pronunte printr-o hotarare de interpretare asupra normei comunitare.

CEJ, printr-o alta hotarare devenita celebra (Costa vs. Enel din 15.7.1964) a consacrat principiul suprematiei dreptului comunitar asupra dreptului intern al statelor membre. S-a decis astfel ca, decurgand din natura proprie a Comunitatii, suprematia dreptului comunitar asupra celui national este o conditie sine qua non a integrarii. De aceea, NORMELE COMUNITARE PRIMEAZA ASUPRA TUTUROR NORMELOR NATIONALE, CHIAR ULTERIOARE SI - ASPECT DEOSEBIT DE IMPORTANT #65533; , INDIFERENT DE NATURA SAU RANGUL TEXTULUI NATIONAL IN CAUZA (CONSTITUTIE, LEGE, DECRET, HOTARARE) ORI ALE TEXTULUI COMUNITAR (TRATAT, REGULAMENT, DIRECTIVA, DECIZIE).

Astfel, Curtea Europeana de Justitie, preocupata de a asigura aplicarea imediata si superioritatea dreptului comunitar, nu lasa deloc alegere sistemelor juridice nationale.

Potrivit jurisprudentei Curtii, aplicarea regulii comunitare cu efect direct nu este conditionata de abrogarea formala a regulii nationale contrare.
Prin urmare, desi art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat nu a fost modificat, durata concediului de odihna nu mai este afectata de concediul medical.

Astfel, hotararea Curtii Europene de Justitie este obligatorie si pentru instantele din Romania, fapt pentru care, dispozitiile art. 145 alin. (2) din Codul muncii potrivit carora concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat nu mai sunt aplicabile pentru situatiile in care salariatii au fost in concediu medical.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Felicitari fetelor care au schimbat saptamana. Astazi si noi am facut 29 de saptamani.
Mada eu ieri dimineata am dus medicului de familie (asa cum imi ceruse) un dosar cu: adeverinta de la medicul ginecolog in care sa scrie ``sarcina in evolutie, 28 de saptamani`` , adeverinta de salariat si copie dupa CI. Medicul de fam tot ieri l-a dus la casa de asigurari si azi dimineata am fost la ea si mi-a dat prenatalul incepand cu luni 2 iulie ( pe 2 iulie o sa am deci 29 sapt si 2 zile)pentru 31 de zile, urmand sa ne vedem pe 1 august ptr prelungire. Ginecologul iti da doar o adeverinta in care specifica varsta sarcinii, nicidecum prenatalul. Imi pare asa rau ca va loviti de asa oamneni. Eu nici nu am intrebat de prenatal,ma dusesem sa iau trimitere ptr hematolog si med de fam mi-a spus sa aduc dosarul ptr prenatal,eu stiam de la voi ca fac figuri si pana in saptamana 32 nici nu as fi indraznit sa cer.

29+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

.Salutare,

La multi ani daca aveti sarbatoriti Petru si Pavel! Daca nu ma insel prea tare si pt Paul/Paula tot azi e zi de sarbatoare!

Saru'mana fetelor pt ponturile cu reduceri Carrefour si Kiabi! La Carr. au o marca f buna la copii TEX,v-am mai zis cred. As adauga doar un sfat , sa incercati sa luati body-uri sau costumase inchise in fata cu capse sunt cele mai utile, adica usor de imbracat si repede.. Hainutele care se baga pe cap sunt insotite de proteste cel putin pana la 6 luni iar cele inchise la spate , sunt aiurea ca bebe doarme mult pe spate si ii deranjeaza, parerea mea.La Kiabi am vazut si eu un costum de iarna , cu maneci si gluga iar partea de jos era ca un saculet, era chiar fain, doar ca pe bleu .
As adauga ca mai sunt reduceri la magazinul Z , tot 50 % , au bodyuri super. Reduse sunt 8/9 ron.

Olivette
: mersi de pontul cu zilele de CO!
Pt cine schimba azi , maine semnatura si
Noi maine facem fix 25 saptamani

va pup
zi frumoasa , racorita de AC si mai ales cu spor la cumparaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !

Multumim de ponturile cu Kiabi si Carrefour, am sa merg si eu maine la ambele, in Orhideea. Eu nu vreau sa cumpar multe hainute, ca alea sigur le mai primesc, o sa ma axez pe "consumabile" : bavetici, prosopele, poate sac de dormit.

Veroboroda, parca tu ziceai ca vrei sa mergi duminica la Carrefour. Te duci degeaba, duminica va fi 1 iulie si promotia dureaza pana sambata, inclusiv, eu asa am citit pe pliant.

Stela, ne tinem de manute iar Azi e ultima zi la lucru si pentru mine, cu diferenta ca-mi mut biroul pana pe 10 iulie acasa. Pe 10 merg la med fam sa-mi iau actele si abia atunci sunt in prenatal.

Eu sunt cam sucarita. Cred ca bb s-a intors (era bine pozitionat, cu capsorul in jos). Problema e ca, de cand zic eu ca s-a sucit, nu-l mai simt asa bine. Il simt de parca e in mlastina, abia se misca, rar si subtil. Imi da semne ca sigur e acolo, mai bocane asa, fleoscait. Ma bucur ca luni mergem la doc si avem si eco, abia astept sa vad cum sade pezevenghiul, ca parca e undeva ferit de mine.

Asaaa, si drama lunii iulie pentru noi e ca sotul pleaca in delegatie 3 saptamani. Deja hiperventilez cand ma gandesc cum o sa stam noi fara el (din 2006 noi nu am fost NICIODATA despartiti decat vreo 4 zile prin 2007, cand s-a dus pe munte cu baietii), dar ma consolez cu gandul ca eu ii am pe beib mic si pe motonel . O sa-i dau sotului poze cu noi si-o sa-l capiez cu telefoanele, sa nu ne uite
Iar asta insemna ca amanam cumparaturile si amenajatul pentru luna august. Rateaza si aniversarea noastra de pe 12 iulie...oooffffff, ma ia jalea iar.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Legat de dormitul cu bebe in camera, noi am zis ca momentan, cat va fi mica, sa doarma cu noi in camera, dar nu in pat! De fapt, am zis ca mai bine sa ne mutam noi la ea in camera. Mi-e ca daca ii aducem patutul la noi, dupa cateva luni cand vom vrea sa o mutam la ea in camera, sa nu planga, nefiind obisnuita cu locul.

Asa ca mai bine ne mutam noi la ea si cand o fi sa o lasam singura, macar ea ramane in mediul ei. O sa fie de ajuns ca ramane singura,n-as vrea sa i se para si locul strain. Cam asta este teoria. Mai vorbim la anul pe vremea asta sa vedem daca a functionat si in practica.

Cosulet nu as lua. Vorba cuiva (scuze ca nu mai stiu cine a zis), pot folosi landoul pe post de cosulet. Mie in schimb mi-au ramas gandurile la niste leagane pentru bebei. Asa de dragute sunt si ma si vad cu iubita mea langa mine prin casa, in leagan. Dar probabil ca n-o sa iau nici din asta, ca o sa avem landoul.

Doamne, abia astept sa o vad, sa o tin in brate si sa o pup si dezmierd toata ziua. Cred ca toti zicem ca nu o sa ne rasfatam copiii, sa nu fie niste razgaiati, dar eu acum ma gandesc ca as rasfata-o non-stop. Dar sa stea cumintica acolo pana la termen, sa nu vina mai devreme!
Daca hainutele imi sunt asa dragi si m-as uita toata ziua la ele, d-apoi de ea n-o sa ma mai satur sa o privesc si dragalesc intr-una.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

Hello, bulinici !

Multumim de ponturile cu Kiabi si Carrefour, am sa merg si eu maine la ambele, in Orhideea. Eu nu vreau sa cumpar multe hainute, ca alea sigur le mai primesc, o sa ma axez pe "consumabile" : bavetici, prosopele, poate sac de dormit.

Veroboroda, parca tu ziceai ca vrei sa mergi duminica la Carrefour. Te duci degeaba, duminica va fi 1 iulie si promotia dureaza pana sambata, inclusiv, eu asa am citit pe pliant.

Stela, ne tinem de manute iar Azi e ultima zi la lucru si pentru mine, cu diferenta ca-mi mut biroul pana pe 10 iulie acasa. Pe 10 merg la med fam sa-mi iau actele si abia atunci sunt in prenatal.

Eu sunt cam sucarita. Cred ca bb s-a intors (era bine pozitionat, cu capsorul in jos). Problema e ca, de cand zic eu ca s-a sucit, nu-l mai simt asa bine. Il simt de parca e in mlastina, abia se misca, rar si subtil. Imi da semne ca sigur e acolo, mai bocane asa, fleoscait. Ma bucur ca luni mergem la doc si avem si eco, abia astept sa vad cum sade pezevenghiul, ca parca e undeva ferit de mine.

Asaaa, si drama lunii iulie pentru noi e ca sotul pleaca in delegatie 3 saptamani. Deja hiperventilez cand ma gandesc cum o sa stam noi fara el (din 2006 noi nu am fost NICIODATA despartiti decat vreo 4 zile prin 2007, cand s-a dus pe munte cu baietii), dar ma consolez cu gandul ca eu ii am pe beib mic si pe motonel . O sa-i dau sotului poze cu noi si-o sa-l capiez cu telefoanele, sa nu ne uite
Iar asta insemna ca amanam cumparaturile si amenajatul pentru luna august. Rateaza si aniversarea noastra de pe 12 iulie...oooffffff, ma ia jalea iar.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !


Dca iei saculet de dormit , sa fie f subtire , bb se incalzeste f tare in cele mai groase , plusate sau dintr-un material ca o catifea mai groasa (90% asa am vazut). In plus in casa sigur o sa aveti in jur de 22/23 grade iarna si e suficient , nu tb nici invelit. Noi am avut 2 saculeti inainte sa se nasca Ilinca asa ca stiu ce zic.
Nu te necaji cu plecarea lui tati, sotele meu merge in septembrie o saptamana , o sa am 35 sapt, sa vezi jale pe mine atunci .

Olivette: despre rasfat , citeste aici ce scrie un tatic:
http://ta-su.blogspot.ro/2012/06/alint.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Bob_Pixel, merci de atentionare, in cazul asta o sa merg maine la Crrefour. Oricum nu vreau sa cumpar prea multe, ca deja am. Dar am zis ca un costumas si cateva body-uri sa fiu eu multumita ca are si lucrusoare noi, rebuie sa cumpar.
Olivette, multumim pentru pontul cu Directiva si cu Co.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Multumim pt ponturi
Azi merg si eu la carrefour sa vedem ce mai cumparam

lalu85 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob Pixel, hai nu mai plange, ca trec repede cele 3 saptamani. Eu te incurajez aici, dar si mie mi-ar fi la fel de greu! Gandeste-te la partile "bune": ai mai mult loc in pat, nu mai trebuie sa-i faci de mancare si...nu mai stiu ce sa-ti zic

Ilinca, super linkul. Mi-a placut la nebunie!

28+

Mergi la inceput