Prietene la bine si la greu - 166

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ramonica tinem pumnii sa fie totul bine. Daca nu mai ai rabdare pana saptamana viitoare fa analiza de sange si daca iese bine inseamna ca bebe e bine sanatos si il vei auzi la viitoarea ecografie. Iti tinem pumnii sa vii cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ramonika-, te imbratisez strans. Fii optimista. Nu mai gandi asa. Stiu mamica careia i se spusese ca i s-a oprit in evolutie sarcina si ca gata, s-a terminat, dar a avut un ginecolog fain care i-a spus sa nu faca nimic si sa astepte ca se va elimina sarcina singura. A mers acasa si a stat .... nu vrei sa stii prin ce a trecut asteptand... si dupa cateva zile ( cred 2 sapt) s-a intors la medic descurajata ca nu s-a intamplat nimic. Ei bine.... in loc de chiuretaj s-a ales cu o stire noua: sarcina ei era perfect viabila. acum e o burtica fericita si maricica deja!
Nu stiu ce e sau va fi la voi... ideea e sa nu mai atragi energiile negative..... putin optimism!!!
Offf! Va imbratisez strans si astept vesti bune!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata
multumesc tuturor pt. incurajari, insa nu vreau sa imi fac sperante. oricum cred ca e oprita din evolutie. azi mi-am facut BHCG-ul, o sa repet probabil luni, ca 48 ore cade duminica. sau pot repeta maine? ce parere aveti? ma gandesc ca daca maine imi iese valoarea mai mica decat azi inseamna ca e oprita, nu? sau sa astept pana luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Licu imi pare rau ca "m-am bagat in fatza" cu problema mea.
ref. la mancat, ce sa zic, stiu ca oricum te stresezi, insa pana la urma tot va manca, mai devreme sau mai tarziu. daca zici ca e grasunel, e de bine.
daca te induri sa il intepi, ai putea sa-i faci analize si daca are lipsa de ceva, sa-i dai picaturi cu vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Neatza, limonada pt toata lumea

si in special pe MIANY impreuna cu o tarta mare de fructe, a fost ziua ei pe 29 si am ratat-o si ma simt asa de prost acum. Draga mea iti doresc La Multi Ani fericiti, sa fii sanatoasa si fericita si sa nu fii suparata pe noi, un brat mare de flori si imbratisari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Ramonik si eu zic sa stai linistita, cat se poate, poti face si maine bhcg, ma bucur ca impartasesti cu noi si ca te putem sustine

Licu nu te mai stresa cu mancare si nu mai forta nimic, sa manance atat cat vrea si ce vrea, si e ca Ionela merg pe autodiversificare, inca studiaza textura alimentelor cu mana cu limba mai putin

Dana, ati ajuns ? cum e Lucas?

un special pt burtici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ionela zici ca dr. ala a recomandat sa astepte sa se elimine singura sarcina?
ca am auzit tot felul de variante... dr. de la Arcadia mi-a zis ieri ca daca e oprita din evol. mai bine se face chiuretaj, dar ei stii ca sunt setati si pe castig, asa ca nu sunt sigura ca mi-a zis varianta cea mai buna.
daca aflu ca s-a oprit, iar trebuie sa iau o decizie grea, ce sa fac.
am citit pe forum ca unele femei au stat si 3 sapt. si nu s-a eliminat sarcina si era pericol de septicemie, deci tot la chiuretaj au ajuns. la altele s-a eliminat singura, la altele s-a eliminat partial si tot a fost nevoie de curatare, offfff.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ramonika imi pare rau ca esti asa necajita .

Uite aici la comentarii ce zicea o tipa:

Eu am avut patru sarcini pierdute aici in Canada, si mi s-a facut chiuretaj doar la ultima, asta pentru ca am suferit ca un caine timp de cateva zile fara rezultate, era clar ca sarcina era complet pierduta, si intrasem in al doilea trimestru. In rest, doctorii aici au lasat natura sa-si faca treaba, urmarind de pe margine din umbra sa decurga totul conform "planului".

Cu siguranta doctorii vb despre chiuretaj numai cu gandul la bani, pt ca nu e o procedura obligatorie, cel mai adesea este doar inutila si traumatizanta.

Eu sper sa fie buna sarcina - si te rog sa incerci sa nu te stresezi ca daca e totul bine?!, iar daca nu, sa se elimine natural.




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

monis multumesc pt. mesaj.
si eu as inclina pe varianta eliminare naturala, insa e greu pt. psihic sa stii ca ai ceva "mort" in corp.

pana una-alta, mi-au venit rezultatele la analize. scrie asa

28160 mUI/mL
valori normale:
- sarcina 6 saptamani: 158-31795 mUI/mL (mediana: 3339 mUI/mL)
- sarcina 7 saptamani: 3697-163563 mUI/mL (mediana: 39759 mUI/mL)
eu am 6 sapt. si 2 zile

nu stiu ce sa cred. pot sa-mi dau seama doar din aceasta analiza sau e musai sa mai fac una?
si daca e oprita din evol. nu stiu cat de repede scade valoarea asta, astfel incat sa imi dau seama de evolutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

monis multumesc pt. mesaj.
si eu as inclina pe varianta eliminare naturala, insa e greu pt. psihic sa stii ca ai ceva "mort" in corp.

pana una-alta, mi-au venit rezultatele la analize. scrie asa

28160 mUI/mL
valori normale:
- sarcina 6 saptamani: 158-31795 mUI/mL (mediana: 3339 mUI/mL)
- sarcina 7 saptamani: 3697-163563 mUI/mL (mediana: 39759 mUI/mL)
eu am 6 sapt. si 2 zile

nu stiu ce sa cred. pot sa-mi dau seama doar din aceasta analiza sau e musai sa mai fac una?
si daca e oprita din evol. nu stiu cat de repede scade valoarea asta, astfel incat sa imi dau seama de evolutie.




la 7 sapt avem tot cam asa 28.000
deci , te rog mult lasa gandurile negre, mai repeta maine dimi ca sa te asiguri tu ca valoarea creste si incearca sa te linistesti !
Ganduri bune si pt tine si puiul mic!


Ionela, Raluci: si eu vrau sa incerc autodiversificarea de data astama incurajeaza sa stiu ca la bb2 si alte mamici au ales asta!
Laura: grasunul tau va papa la un moment dat si cat/ce vrei tu dar pana atunci lasa-l sa se bucure de titi !

pt toate
Amalia ce mai face ? cum mai interactioneaza cu fratiorul ei ?

Mergi la inceput