buburuze de primavara(mart-apr2013)!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Mihaela felicitari !
Sarcina usoara si un bebe sanatos !
pt clexane gratuit de fapt 90% este compensat la gravide trebuie sa -ti faca dr hematolog scrisoare medicala cu care mergi la dr de familie si iti face reteta conpensata ,eu asa am procedat cand am facut FIV -ul ,dar acum eu nu mai iau mi-a dat numai aspenter .

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
6+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Aruam dar de ce nu ti-a mai dat doctorul clexane?
Te simti bine asa, ai incredere ca o sa fie bine?
Fetelor voi ati fost la doctorul de familie sa va dea reteta gratuita pentru arefam sau compensata pentru utrogestan?
Ce doza de progesteron puneti voi?
Felicitari tuturor gravidutelor din aceasta odisee si sper sa fie cea mai frumoasa odisee pentru noi, sa ajungem cu bine la finele ei si sa ne tinem copii in brate.
Kmy datele mele sunt urmatoarele UM 27.06.2012
Data nasterii dupa calculatorul de pe site 03.04.2013




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Mihaela, bine ai venit
Sa ai o sarcina la termen si un copilas sanatos si voios!!!!!

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

treb sa asteptam sa se faca 20 d epagine ca sa pot face propiri zis odiseea, am fost sfatuite sa continuam sa scriem aici si la finalul celor 20 de pag pormim odiseea cuprima pagina cu tot!!!
pana atunci notez toate datele si asteptam cat mai multe buburuze!!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Felicitari noilor gravidute! Mihaela eu am mai citit despre tine la aspirante, ma bucur ca ai in sfarsit testul pozitiv!

Fetelor ce sfat pot sa va dau eu este sa incercati sa fiti cat se poate de calme si linistite pe perioada sarcinii. Indiferent ca este este vorba de o analiza care nu a iesit bine, sau ceva la ecograf, sau pur si simpul vi se pare ca intr o anumita zi bebele nu a miscat la fel de mutl nu intrati in panica pt orice. este normal sa va puneti intrebari daca este totul bine, dar nu sariti repede la urgente sau la ecografie. Daca nu sunt motive intemeiate de ingrijoare incercati sa ramaneti linistite.
Pe perioada sarcinii intr o zi parca misca prea mult in alta mai putin dar cel mai grav a fost cand doctorul mi-a zis in urma unor analize si anume virus herpetic pozitiv, ca este posibil 25% copilul sa aiba malformatii,probleme de auz sau de vedere, insa tot el m-a incurajat ca la fel de bine se poate sa nu fie nimic. Mai erau vreo 4 luni pana la nastere, m-am dus acasa un pic bulversata i-am zis si sotului si dupa aceea nu ne am mai gandit la asta, nu am plans nu m am dat cu capul de pereti, pt ca oricum nu mai aveam ce sa fac, tratament nu prea se da in sarcina. Am avut ca un ghimpe pe inima dar in acelasi timp eram convinsa ca o sa nasc o fetita sanatoasa. Si asa a fost. Nu are nimic. Perioada sarcinii a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, nu am vrut sa o tulbur cu nimic, poate nu o sa mai fiu niciodata insarcinata, de ce sa stric totul.
Sa dormiti noaptea bine
Eu am o fetita ffff linistita doarme toata noaptea de la 3 saptamani si poate in mare se datoreaza si atitudinii pozitive pe care am avut-o si a faptului ca nu m-am stresat si am fost fericita si pe perioada sarcinii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Kovacs multumim pentru sfaturile bune, si eu te stiu pe tine de pe forum.
Ma bucur ca ai o fetita sanatoasa si ca totul este bine.
sa mai intri pe la noi sa ne dai si alte sfaturi atunci cand avem nevoie.
Eu de dormit deocamdata dorm bine, chiar adorm seara mult mai devreme ca inainte si sotul radea ca nu il mai astept pe el pana vine in pat, de acum am motiv sa dorm sa ma odihnesc ca suntem 2 persoane.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Buna tuturor
Sarcini usoare si copilasi sanatosi va doresc!
Ne alaturam si noi la buburuze, DPN il avem pe 1.03.2013.

Ioana gata am reusit

Mihaela, felicitari!!! te stiu de pe alt forum bravooo ma bucur ptr tine!
Speram sa impartasim din experiente si mai ales sa invatam de la mamicile trecute pe aici

seara faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Cu muuulta placere Mihaela!
Eu am avut arsuri toata sarcina in fiecare zi, fara nici o exceptie si m au ajutat merele si mai luam din cand in cand dicarbocalm. Nu am avut greturi din fericire insa am mai avut o senzatie de nervi in picioare daca stiti cum este cica se numeste sindromul picioarelor nelinistite, eu i am zis doctorului dar el a trecut peste , m-a intrebat doar dc sunt stresata, ei bine nu eram deloc, nu aveam nici o problema in familie sau asa ceva. Nu puteam sta in pat la un film de exemplu pt ca aveam si arsuri si nu puteam pur si simplu sa stau intr un loc, mai rezistam cumva pe scaun dar in rest ma mai plimbam. Bine ca mi au trecut toate dupa nastere insa au aparut altele. Imi cade f rau parul, nu mai ies cu scaunul zilnic ca inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Mihaelafalt, bine ai venit, sarcina usoara si la termen

Jaguar, ma bucur mult ca ai reusit sa te inscrii, bine ai venit. Cum te simti, ce face bebele?

Multumim mamicilor care mai intra pe forum, ne mai incurajeaza, ne ajuta cu un sfat. Conteaza f. mult

7+
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Fetele, eu aseara am mers la prima eco si mi-am vazut minunea si m-am indragostit iremediabil
Si dr. mi-a schimbat DPN-ul, mi-a scris 1 martie , cred ca asta inseamna ca bebe e un pic mai mare (eu calculasem DPN 06.03)


7+
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput