Bobocei de sept-oct 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza gravidutelor!

Tocmai am luat si eu micul dejun Daca va zic ca eu am dormit de pe la 12 pana la 9 jumate fara drumuri la baie:)) Ideea e ca eram extenuata si tot simteam ca m-as duce la baie,dar eram prea obosita si am dormit de parca eram lipita de pat. Dar partea naspa e ca de cand m-am trezit sunt ametita, nu vad prea bine, sunt moale... presupun ca e de la caldura, deci azi stau in casa si cam atat. Daca aveti un film bun sa-mi recomandati

Anidaz, eu mi-am facut programare de eco cu morfologie fetala la 32 de saptamani si mai am una la fel la 36 de sapt. In ele o sa-l masoare pe bebe, colul, lichidul amniotic si placenta si o sa se vada in principiu daca pot naste natural fara probleme. Dupa care am inteles ca o sa fac 3d-uri din sapt in sapt, sa se monitorizeze bebe pana cand nasc. Cica tot in jur de 36 de sapt fac ultimele analize de sange.

Iar pentru inainte de nastere, cam prin luna a 8a o sa ma vad cu neonatologul sa-mi faca un istoric mie si lui bebe, ca sa vada cum trebuie sa aiba grija de bebe dupa. Deci o sa aiba un dosarel neonatologul despre noi cand o sa vin sa nasc. Anidaz, cred ca acum la consultatia de 28 sapt o sa-ti zica ce si cum

In rest, pt ca nu mai rezist pana la 32 de sapt, mi-am programat o eco sapt viitoare, daca ieri n-am reusit sa facem

La mine e mai problematic cu caruciorul. La mine usa de la intrarea in bloc e sus si trebuie urcate trepte pana la ea. Deci nu ma ajuta sa las caruciorul in vreo camaruta la parter Tre sa gasim o alta solutie.

Va , s-aveti un weekend odihnitor si pe cat de racoros se poate!



fericita 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Daniela, si eu am arsuri in timpul noptii, ziua nu. Pe mine ma ajuta sa beau apa cand ma trezesc din cauza arsurilor si sa ma culc pe o parte. Daca dorm pe spate se accentueaza. Dar am mai observat ca dormitul pe spate m-a scapat de durerile de spate si de solduri. Deci mai alternez pozitiile de somn. In rest ti-as recomanda sa nu mananci chestii grele inainte de somn. Eu beau un pahar de lapte inainte de somn si ma mai ajuta. Nici cu stomacul gol nu e bine sa ma culc, ca iarasi apar arsuri.

fericita 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

buna dimineata burticutze !!! ne-am trezit de ceva timp , dar am intarziat din cauza foamei !!! la prima ora ne trezim ca ne este foame si nu pentru ca am fi nevoite sa vizitam buda !!!

eu care eram terorizata de preturile de aici ( intre 500-800 euro cele ieftine) - la carut ma refer- acum am 2 landouri ... unul este albastru si enorm ( si carutul si suportul -cu roti mari ) -asta l-am primit ... si celalalt l-am gasit pe ebay 3 in 1 : adica landou , scoica si carut normal ce se intinde la orizontala - de la chicco ... folosit , dar mai mult nou - la 100 euro ; rosu ; l-am cumparat fara sa ma gandesc de doua ori ... aici strazile sunt super ok si lumea e destul de civilizata asa ca mentin f bine lucrusoarele ... cei de aici nu vand ca sa faca o afacere ci doar pentru a nu le arunca ... multi dintre ei le doneaza si cred ca asa am sa fac si eu daca voi reusi sa le mentin ...
carutul are 2 manere dar faptul ca e fff usor am vazut ca se manevreaza super ok ...rotile sunt mici ... saraca femeie care mi l-a vandut spalase totul ... toate partile de material se detaseaza si ea s-a gandit ca ar fi ok sa spele tot si sa-l dezinfecteze ... ce-mi place in mod deosebit e ca are chestiute imptriva ploii la toate trei formele si aici e cu adevarat nevoie ( pleci de acasa in sandale si te intorci cu cizme de guma )!!!

eu locuiesc intr-un mini bloc cu trei etaje ... fiecare etaj are un apartament ( deci suntem patru familii ) ... singura mea varianta este sa las carutul jos zilnic ... unu : scara e in forma de scoica si e f ingusta - nu as fi in veci atat de tare incat sa-l urc si sa-l cobor zilnic ... iar doi : aici nu se fura ... cred ca asta e unul din motivele pe care il aveti sa nu-l lasati zilnic la parter ... dar varianta cu uscatorul ar trebui sa fie super ok ...
si la noi se facea asa cand eram acasa ...

pup

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Hello gagici !

Arsuri am si eu.Nu tot timpul.Depinde de ce mananc.Aveti grija la prajeli,sos de rosii,ciocolata,ceapa...sunt cateva alimente care provoaca arsuri.Eu le domolesc cu inghitituri mici de apa.Lamine merg.Dorm cu sticla la cap.

Lista am sa o punmaine,cred.

La carutmie imi place tare mult asta http://www.caruciorbebe.ro/detalii.php?id=118 , iar sotul meu vrea unul de la quinny...vtrea sa faca comanda de el,dar e foarte scump.Euy cam carai.

Si eu merg des la baie si buna asta cu dormitul pe wc.Asa o sa sfarsesc si eu

ANDREEA 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

Virginia_86 felicitari pentru caruciorul roz !!!

danielabejan si eu am arsuri si chiar urate de tot ...acasa ar fi fost dicarbocalmul -care nu e f recomandat in sarcina , dar de urgenta poate fi luat - ...eu apelez la apa ... trebuie sa fie carbogazoasa ca sa scot mici sunete de purcicuta si chiar are efect ...mici ingitituri de apa domolesc pe moment arsurile ... eu am chiar impresia ca mi se desprinde un strat de carne de pe esofag ...

fug sa fac vreo doua "cumparaturi " ... ne vedem pe seara , pup



27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Trimestrul 3 incepe in saptamana 28 si abia atunci e important lichidul amniotic, dpdv cantitativ. Tu esti la limita, nu te impacienta, mai asteapta sa vezi cum evolueaza, ca abia ai inceput trimestrul.

Pentru a va recunoaste la curs la Filantropia, dati-va niste indicii, fie cu ce sunteti imbracate, fie altceva usor de remarcat, ca va fi multa lume si puteti sa va confundati fara probleme. Da, cursul e gratuit, doar la final platiti o suma mica (10 RON a fost acum 2 ani) pt diploma de participare. Cel putin asa a fost atunci, nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp.

Pentru masajul bebelusilor am folosit la inceput ulei de masline fiert la bain marie (sau cum s-o scrie). E foarte sanatos. Din cand in cand crema Klorane, pe care am primit-o si nu imi venea sa o arunc, dar nu ca as fi fost cine stie ce incantata. Eu zic ca e usor si fiecare mama va sti ce are de facut, dar depinde si de felul mamei. Eu am fost rela xata si toate au mers struna. Nu mi-a aratat nimeni cum sa o imbrac, dar parca imbracam copii de cand ma stiam. Sotul zicea "mai incet, ca e copil, nu papusa", "are picioare, nu sticks-uri". Capul si l-a tinut insa bine de la inceput, nu era ca de guma, cum au unii copii, asa ca a fost mai usor. La spital ne arata o tipa cum sa ii facem baie si dupa ce ne-a aratat o zi, a doua zi i-am spus ca vreau sa ii facem noi baie, ca nu ne ajuta mult sa ii faca tot ea, ca acasa nu o mai avem cu noi si va trebui sa ne descurcam singuri. Si a luat-o sotul pe Iulia, iar doamna il ghida. A fost si ea incantata, spunea ca suntem primul cuplu care a avut aceasta dorinta.

Sanii nu curg la oricine, dar nu are legatura cu laptele. Si la odiseea anterioara erau fete cu scurgeri cu mult inainte de nastere, iar eu nu aveam decat acele mici cruste pe sfarc, in mijloc, iar inainte de nastere, pentru ca am lasat corpul sa reactioneze complet natural, fara medicamente care sa grabeasca nasterea, inainte sa nasc deja aveam colostru mult. Dar conteaza si mana celui care verifica, atunci cand verificau medicii, sarea colostrul prin mai multe canale, ca printr-o stropitoare, iar cand incercam eu, abia daca iesea ceva. Ele stiu cum sa apese, unde etc...

Va pup si va urez un sfarsit de saptamana minunat!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Am revenit!
Virginia felicitari pentru printesa!
Andreea caruciorul pe care il vrei tu este ca al meu doar landoul difera,vei fi multumita de tot ceea ce contine si este usor de manevrat,eu l-am scos si in curte si sunt super incantata de el.Doar ca este rosu cu gri.Aaaa acum am vazut ca asta este cu 3 roti al meu este cu 4 si marimea lor este identica fata -spate,mari ca cele din fata modelului tau.
Despre depozitat caruciorul am norocul sa stau la parter si desi sunt scari la intrare nenorocul unui vecin cu picioarele amputate a facut sa fie construita si o rampa de urcare pe care o voi folosi si eu.
Nu vreti sa stiti ce arsuri am avut eu azi noapte dupa ce intoarsa dintr-o vizita de tocmit nasi la ora 12 am mancat 2 ardei umpluti,am crezut ca-mi ia foc gatlejul,dar si eu tot cu apa rezolv problema.Cica is indicati biscuiti simpli dar mie mi se opresc in gat.

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Cred ca din cauza placentei jos inserate si la mine apasa rau pe vezica bebe si imi vine sa stau tot pe wc.Iar noaptea aceleasi ore 12,30/2/4 si 6 de is chiauna cand merg la baie.

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Mersi Stella,posibil atunci sa discutam luni despre urmatoarele eco.Ah abia astept sa merg.

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Cu placere Anidaz Sincera sa fiu mie mi se par asa multe ecografii in ultimul trimestru. Si cand ma gandesc ca in urma cu doar 10-15 ani in urma nici nu se pomenea de ecografii la noi. Oare cum se descurcau atunci viitoarele mamici sa nu stie mai nimic despre bebele din burtica? Atunci doctorul te masa pe deasupra, te punea nitel pe masa de ginecologie si zicea ca e totul bine, iar mamicile nu-si mai facea nicio grija. Incerc sa gandesc in continuare simplu si sa nu ma panichez daca mi-o iesi vreo masuratoare mai nu stiu cum. Noroc ca am abonament si nu tre sa platesc tooooate ecografiile astea, ca ramaneam fara bani pt bebe, dupa ce s-o naste

Apropo, daca aveti cumva probleme cu constipatia sa stiti ca pe mine m-a ajutat enorm sa beau cate un activia cu fibre pe zi. Eu aveam niste probleme destul de grave, nu intru in detalii, iar acu ma minunez ca e ca inainte de sarcina, totul e perfect normal. Asa ca va recomand iaurtelul pt astfel de situatii Si oricum faceti combinatii d-astea nepermise in mod normal, gen fructe si iaurt :))

fericita 28+ cu

Mergi la inceput