Fibrom uterin (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Prettycum te mai simti? Mi-am dat seama ca ai aflat despre sarcina de ziua baiatului. vazusem la tv ca la femeile mai coapte ca noi apar probleme cu alimentarea cu sange a copilului si ca aceste vase de sange se pot rupe si in consecinta sarcina sa fie compromisa.
Dana, fibromul tau e simptomatic daca pierzi atat sange iar CM tine 10 zile. Poate ai si anemie. Intr-adevar trebuie sa te vada un medic sau mai multi ca sa-ti spuna ce se poate face. Oricum trebuie corectata anemia inainte de operatie(asa mi s-a spus cand mi s-a propus si mie). Pentru sangerari poti sa bei traista ciobanului cu 7-10 zile inainte de CM(l-am testat pe mine si functioneaza), sau sa iei produsul de la Fares pentru fibroame.
Mi-a venit CM azi dimineata, in sfarsit, dupa 34 de zile. Incepusem sa-mi fac griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio ai sacpat ! a aparut zana , lasa ca va intre totul in normal , si eu am inceput de ieri sa fac teste de ovulatie , mi-a spus doctorita sa la fac incepand cu ziua 8 sa vedem daca si luna aceasta va fi decalat ciclul sau nu va fi ovulatie...voi vedea.

petty cum te simti , spre ca esti bine

dana ,ninia

fetelor mai stiti ceva de arwen ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna fetele,fizic ma simt bine,insa in rest ma simt groaznic.Nu vad cum o sa mai am curaj sa raman iar insarcinata.Nu se stie de la ce s-a oprit,doctorita zicea ca cel mai probabil a fost un ovul de proasta calitate,avand in vedere varsta mea.Analize de trombofilie nu am facut niciodata,abia acum mi-a zis ginecoloaga de aici din Romania ca ar trebui sa fac,insa trebuie asteptat trei luni ca sa iasa organismul din starea de graviditate,deci nu le pot face in Romania,sper sa fie de acord ginecoloaga mea din Belgia sa le fac.Am voie sa incerc din nou peste trei luni,dar oare o sa mai am curaj?Am citit pe net ca o alta cauza poate fi o infectie si mie la analiza de sange mi-a iesit ca ar fi o usoara infectie in organism sau poate fi si de la hipertiroidie si tiroida mea functiona putintel cam mult,dar mi-au zis ca uneori se intampla in timpul sarcinii.
Sa va mai spun ca n-am nici cu ce ma imbraca,fiindca nu am luat decat haine de gravida cu mine aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

pretty imi imaginez cum te simti , dar nu te lasa invinsa , eu zic ar fi bine sa faci analizele de trombofilie , nu cred ca la voi ar avea de ca sa nu fie de acord doctorita sa-ti dea trimitere spre laborator. In definitiv sunt destul de importante mutatiile , si in cazul meu mutatiile au fost vinovate de pierderea sarcinii , acum stiu si incerc sa contracarez medicamentos efectele lor , sper sa se prinda ceva....
depinde de mutatii , sunt unele care nu prea permit nidarea si daca se intampla intervin altele care duc la deficienta de vascularizare la nivelul placentei si binenteles in consecinta , moarte embrionara, altele determina formarea de mici cheaguri pe vene de neoformatie si se stopeaza alimentarea fatului...deci iar survine oprirea din evolutie , iar la sarcini asa de mici nu prea se vede la analiza daca intredevar mutatiile sunt vinovate.

, stiu ca itit este greu




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Pretty O sa treaca starea asta.
Eu am fost foarte ocupata dupa pierdere. Eram pusa in tema si eram pregatita ,cat de cat, sufleteste de orice. Nu am plans decat foarte putin si poate nu am facut bine.
Dar sunt incapatanata din fire si mai incerc, atat timp cat am cu ce.
Daca as avea bani,as incepe demersurile pentru adoptie.
Intre timp incerc sa fiu cat mai sanatoasa, mai pregatita.
Un weekend placut si racoros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Ce liniste! Ne-a molesit caldura.
Eu n-am chef de lucruri serioase. M-am apucat de regim. Am observat ca mananc putine proteine dar mananc multi carbohidrati. Beau putina apa.
Citisem undeva, ani in urma, ca fainoasele si dulciurile favorizeaza fibroamele. Si obezitatea este un factor de risc pentru fibrom. Nu-s obeza, dar in cativa ani o sa fiu daca nu ma opresc din mancat.
Ciclul meu a tinut 2-3 zile. E mai scurt, imi convine ,dar nu cred ca va ramane asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio e liniste mare , vad ca se imputineaza fetele de pe aici....si la noi este o caldura infioratoare , nu ai aer sa respiri...iar cu kg ce sa mai zic , in loc sa-mi scada pofta de mancare pentru ca e cald , sunt o pofticioasa fara masura.

eu am inceput din nou sa fac teste de ovulatie sa vedem cum sta situatia luna aceasta , sper ca se mai fi linistit apele.






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

am testul de ovulatie pozitiv , e ok fiind ziua 13 deci maine fac out , vad ca m-a ajutat tratamentul doctoritei.





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp, mult succes luna asta.
Ddana, mai fugaresti medici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio multumesc , acum mai trebuie sa se si prinda ! sa nu uitam ca eu am trombofilie ...., ma rog la DD sa fie bine.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput