Fibrom uterin (30)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor !

dana sfatul meu este sa faci operatia cat mai repede posibil , ai sa ai timp sa te refaci , uite si eu am deja 4 luni de la operatie si sunt ok , tu decizi.

restul fetelor




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Peste 2 saptamani ajung la dr. Ion.
Trebuie sa fac miomectomie abdominala, e singura varianta care se preteaza, dar fiind fibrom intramural (cu dezvoltare submucoasa), va trebui sa taie peretele uterului. Si la gandul asta mi se taie filmul complet, ma napadesc ingrijorarile, dilemele, intrebarile, samd. Am devenit din ce in ce mai fricoasa, parca in tinerete eram mai curajoasa.
Cat despre recuperare...am timp sa ma recuperez, ca nu m-asteapta niciun barbat acasa, dar tocmai asta e problema, ca nu stiu cat de repede pot aparea alte fibroame dupa operatie. Caz in care, ce fac? Ma tai din nou? Si nimeni nu poate spune cand si cate si daca vor aparea, ca doar fiecare organism e cu ale sale.
Anyway, o sa va povestesc ce am discutat cu doctorul. Sper sa nu-mi spuna teorie, ca de 4 ani tot citesc si sunt toba. As vrea parerea lui, din experienta practica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana sper din tot sufletul ca dr Ion sa fie salvarea ta ...fizica ma refer , cat despre fibroame nu stiu cat de repede se pot reface ...si eu mai am unul de 1/1,2 cm nu am mai fost sa ved ce face...sper ca nu a crescut .

si eu am prietene care sunt trecute de 30 si nu sunt casatorite , ies in fiecare Weekwnd in cluburi si pe la terase ..pana la urma una cate una si-au gasit pereche....incerca si tu , Bucurestiul e mare...

stiu ca e usor de vorbit cand nu esti in situatia ta , fiind casatorita dar cred ca pentru ficare "ce e al tau e pus deoparte ".

sa ne spui ce iti va zice doctorul...

pretty
cum mai esti ? sper ca esti mai bine...

vio

ninia ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Dana fii mai optimista! Nu chema ghinionul. Nu stii ce te asteapta in viitor. Oricum, fiecare pacient e altfel.Sper sa ai noroc de doctor bun.
La maturitate mi-am dat seama ca daca vrei ceva , trebuie sa lupti, sa nu amani. Eu am tot amanat, de parca traiesc vesnic. Nu-ti refuza din placerile vietii.
Vezi ce spune doctorul, opereaza-te si cauta-ti un partener. Si procesul de cautare poate fi placut. Lasa celelalte probleme si traieste pentru tine.
Olimp sper sa iasa doua liniute cat mai curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio multumesc vio de urari , si eu imi doresc dar trebuie sa fiu realista si sa recunosc ca sansele sunt mici ...

si tie iti doresc la fel, acum astept vacanta pe 19 august plecam...abia astept

tu de cand ai vioe sa incerci din nou ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

salut
M-am capatat cu o infectie in gat. Am tusit cat pentru un an.
Maine merg la Bucuresti la un interviu. Mi-am pus mari sperante in el. Tineti-mi pumnii.
Cat despre cand am voie sa incerc.... Teoretic dupa vizita la ecograf din septembrie. As vrea totusi sa-mi gasesc de munca. Nu mai am venituri de luna trecuta. Nici somaj nu pot sa iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio sanatate multa !

si bafta la interviu, sa ai parte de noroc si sa gasesti locul potrivit

eu astept acum vacanta , duminica plecam , o saptamana binemeritata.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna fetelor!
Numele meu este Iarina, am 28 ani si sunt din Iasi. Va citesc de mult timp, insa am evitat sa scriu nici eu nu stiu din ce motive. In februarie 2011 am fost gasita si eu un fibrom uterin subseros fundic de 5 cm, fara a avea semne, doar lipsa sarcinii. Dupa duphaston si alte tratamente naturiste am hotarat sa fac miomectomie. In prezent mai am de facut ultima injectie de Diphereline dupa care ma prezint la dr. Emobolizarea nu va da roade la acest fibrom de asta am decis sa fac miomectomie. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dragalasa

bine ai venit pe la noi !
imi pare bine ca ai luat decizia de al opera avand in vedere ca e subseros , e cea mai buna metoda si eu stiu pe pielea mea fiind operata la randul meu si embolizata anterior.

succes la operatia si sa vina bebe cat mai repede , sa ne scrii sa ne spui cum a trecut totul.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Multumesc de primire Olipm
Adevarul este ca imi este frica de mor. Anul acesta am mai suferit o operatie la mana dupa ce am cazut cu rolele, acum iar. Imi este frica sa nu atinga uterul si sa am alte probleme, Of Doamne atatea ganduri atatea necazuri, sper ca acest dr sa nu ma dezamageasca. Vroiam sa va intreb daca stiti dupa cate zile de la ultima injectie de dipherelin se poate opera fibromul. Am citit tot pe acest forum ca intai trebuie sa apara o menstruatie adia dupa vreo 50 zile si apoi operatia, altele zic ca imediat dupa ultima injectie cat fibromul este mic, de fapt asta e rolul acestor injectii.
Va pup pe toate, acuma sunt la munca, am sa-mi iau alta data ziua libera.

Mergi la inceput