Oportunitati de munca la domiciliu (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Nadaflorilor, tu vorbesti de proiectele deschise, la care banii sunt preplatiti si se vad licitatorii si ce urca ei ca si rezultate. Genul de consursuri daca inteleg bine?, ca sunt si din astea.

La amazon cu review-urile nu stiu exact ce sa spun, eu am lucrat ceva cu ebay-ul. Probabil ca linkul sau o fi vreo optiune de download daca ai cont sau iti da ala niste date de cont cu care te poti loga...

Oricum, se lamuresc toate. Il intrebi pe el.. ne mai ceri noua parerea... Atatea minti tre sa gaseasca solutia.

Eu azi n=am mai avut timp sa ma uit pe noutati.. lucrez la bonusul meu si am primit mesaj de la ala cu 600 de pagini de excel pe care nu-l vedeati voi... cu un sample de pagina sa vedem daca ar merge. E un scris de mana completat pe un formular tipizat dar merge, e lizibil... de elev de scoala, ordonat...

Poate-l prind... io i-am zis ca-mi mentin bidul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Nadaflorilor, tu vorbesti de proiectele deschise, la care banii sunt preplatiti si se vad licitatorii si ce urca ei ca si rezultate. Genul de consursuri daca inteleg bine?, ca sunt si din astea.

La amazon cu review-urile nu stiu exact ce sa spun, eu am lucrat ceva cu ebay-ul. Probabil ca linkul sau o fi vreo optiune de download daca ai cont sau iti da ala niste date de cont cu care te poti loga...

Oricum, se lamuresc toate. Il intrebi pe el.. ne mai ceri noua parerea... Atatea minti tre sa gaseasca solutia.

Eu azi n=am mai avut timp sa ma uit pe noutati.. lucrez la bonusul meu si am primit mesaj de la ala cu 600 de pagini de excel pe care nu-l vedeati voi... cu un sample de pagina sa vedem daca ar merge. E un scris de mana completat pe un formular tipizat dar merge, e lizibil... de elev de scoala, ordonat...

Poate-l prind... io i-am zis ca-mi mentin bidul.


mda dar la ala cu amazonul e teapa, vrea in zile (parca) si cere cam multe... iar de platit plateste cel mult 42dolari...
vrea pigulite 50 de produse, cautate de reviwuri, il intereseaza cele cu peste un anume nr de reviewuri (am uitat cate), trebuie sa verifici manual (sau robotizat..or fi si din astia) fiecare user care a facut comenturi, scos apoi info despre fiecare user cu mai mult de 10 comenturi la activ...am luat cateva la puricat...sunt produse cu sute de comenturi...imbatranesti pana le citesti pe toate, faci topuri de cei mai activi comentatori etc. si trebuie sa completezi tabelele alea (care nu sunt excel sunt format text cu separator de camp, da el detalii de cum vrea)... eu as zice ca munca de mai mult de 3 zile...sau de trei zile, muncit zi lumina...or pentru 42dolari zau daca merita

or fi unii mai specializati, or avea softuri cu care pot face treburi din astea robotizat...sa le faca ei :))

concursul ala are premiu fixat...dar m-am uitat pe tabela cu concurenti, din o mare de invitati si inscrisi sunt activi vreo 12, unul dintre ei sunt eu...eu sunt a treia in lista, cei din fata mea au inceput negocieri cu ofertantul...ca imaginea tremura..ca bla bla...ca fac treaba dar sa creasca premiul la 25dolari...de la 9(cu tot cu taxa...)...plus, au cerut timp de lucru mai lung (termenul era 8 august, dar eu am interpretat termenul asta ca fiind data limita la care el trebuie sa aibe un executant)...eu m-am inscris azi noapte si azi l-am facut si trimis...acu daca or face aia opere de arta sa le fie de bine :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Si eu am avut 2 de genul asta, dar completate de sot ca erau tot asa, modificari de imagini salvate vectorial si nu mai stiu ce altceva, tot in genul asta. Eu nu ma pricep.Noi le-am castigat pentru ca programatorul meu stie ce vorbeste si se pricepea sa le spuna, mai tu vrei imaginea .nustiu cum, dar ca sa mentina calitatea si dimensiunea, etc, nu merge decat .jpg... Incarca un .nustiuce si un .jpg... altii incarcau .nustiuce de proasta calitate... Si uite-asa am castigat noi unul, cu jpegul in loc de ce voia omu initial :D

Si tu poti solicita marirea premiului si nu te limiteaza nimic la o singura intrare. E genul pe care poti sa urci oricate variante... Se foloseste la logo-uri sau asa...fac 10 cate 2 - 3 variante si ala alege una.


Si da, sunt softuri de extragere date dintr-un site automat conform unor criterii, dar pentru cine stie sa le foloseasca... mai exista (abia acu am aflat) un fel de web-spideri care iti scot siturile dupa anumite criterii... De aia unii au maxim acceptat mai mic, nu se asteapta sa vina nebunu sa faca treaba manual.

Era unu la un moment dat care voia sa i se repete niste capuri in excel, din 4 in 4... adica sa spunem ca ai nr crt. 1, 2, 3, 4 si apoi s-o ia iar 1, 2, 3, 4.... Omu cauta un soft care sa faca asta,,,, eu i-am propus sa i le fac manual... Cred ca l-am amuzat a dracu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ma bucur ca ati trecut la treburi mai serioase, siteurile de joburi sunt un inceput real si cu care chiar se pot face venituri suplimentare ok

xxxwoman ca iti iei din timp sa ajuti si sa explici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

O fac cu placere.

Oricum, am devenit un popor de suspiciosi.. toata lumea ma intreaba eu ce castig din asta?! Da' de ce tre sa ne iasa mereu ceva? Nu mai stim sa facem fapte bune?

Cei care s-au inscris pe site si au inceput sa liciteze la joburi probabil realizeaza ca de-aici incolo sunt pe cont propriu, fiecare cu treaba lui, independent de contul meu ... Fiecare e pe bucatica lui, eu doar am dat sursa de castig, real, verificat, ca de asta am stat pe tusa 2 luni, sa experimentez pe mine mai intai si sa nu vorbesc de pe campiii despre puncte, biduri,,, etc.

Una e sa ajuti cu informatii si detalii, alta sa inscrii oameni sub tine - cu umatati de explicatii inainte, si altele mai putin placute dupa ...ca si la zeek parca asa a fost - se scot super -bani, bagi doar 10 dolari, dupa ce te inscriai vedeai ca de fapt bagi 10 pe luna.. da lasa, ca ii recuperezi daca trec cele 30 de zile, sau 60... Numai ca s-au cam taraganat lucrurile, nu?

Io propun sa faceti voi bani pe vworker si daca vreti, bagati-i in biduri pe zeek apoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Si eu am avut 2 de genul asta, dar completate de sot ca erau tot asa, modificari de imagini salvate vectorial si nu mai stiu ce altceva, tot in genul asta. .....


nu, asta nu are nicio legatura cu programarea, e un video clip, iar imaginea care trebuia inserata e o poza jpg... angajatorul a dat coordonatele une sa fie introdusa poza jpg si de la ce secunda la ce secunda ce sa se taie si cum ar vrea sa fie "acoperita" o portiune de film astfel incat sa nu se vada un "scris"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litora spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Se rezolva cu excelul la nevoie, impartasesc din nestiinta mea.

Invitatiile la proiect vin daca ai selectat niste domenii de interes si angajatorii aleg sa invite prin intermediul optiunilor pe care le au pe unii workeri in special sau pe toti cei care au data-entry sa spunem la domeniu de interes.

Ei practic te invita sa licitezi, nu ai tratament preferential daca esti la un loc cu alti 100 invitati, unii raspund invitatiei si liciteaza, altii nu... Te ajuta pe tine sa afli ca e un proiect nou pe domeniul respectiv.

Proiectele sunt verificate inainte de postare de catre cei de la site. Un proiect neverificat nu apare, sau apare doar ca titlu, urmand sa poti citi detaliile abia dupa verificare. In momentul in care ei detecteaza un proiect lacunar, iti pun in vedere ca e ambiguu proiectul si ca ar fi ok sa soliciti detalii suplimentare inainte de a licita.

Daca licitezi si ti se accepta oferta banii oricum pleaca din contul aluia in contul sitului care intermediaza, insa in caz de divergente la plata probabil ca nu mai e atat de safe. Cei de la vworker care arbitreaza discutiile sunt si eu oameni, trebuie sa aiba o baza pe care sa verifice daca tu ai facut munca solicitata.

De asemenea, o sa vedeti ca daca discutati pe chat cu angajatorul, o sa primiti un mesaj la un moment dat (ma refer la discutii mai lungi, legate de detalii cu privire la proiect) de la cei de la vworker sa le trimiteti si lor un mesaj cu un rezumat al discutiei, tot asa, pentru situatia in care se ajunge la arbitru. Ei probabil ca pot vedea schimbul de mesaje prin intermediul sitului, dar nu si chatul acela cu angajatorul.

Oricum, de preferat e sa folositi mesajele pe site si nu chatul acolo...







da, m-am gandit si eu ca nu ma invita ei pe mine doar ca le place numele meu, dar oricum te ajuta invitatia aia ca nu mai cauti tu prin pagini de proiecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihadum spune:

Buna ziua, ca si voi sunt interesata de obtinere unor venituri suplimentare. M-am uita la site-ul propus, vWorker si sunt interesata de realizarea unor proiecte - multumesc xxxwoman. Stapanesc bine excel, word,pdf.... Mi-am facut cont pe site, dar am si eu o intrebare legata de modalitatea de plata. Care metota e mai avantajoasa si mai sigura? Cum fac un cont paypal? Daca aleg la inceput o metoda de plata o pot schimba ulterior?
Multumesc, probabil mai revin cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Hm.... Metodele de plata se pot schimba oricand din contul tau - my financial - change my payment option.Aici alegi sau schimbi modalitatea de plata, urmatorul pas ducandu-te la selectia datelor de plata, 10, 20 si ultima zi a lunii - alegi ce vrei, schimbi cand vrei mai putin in zilele de plati cand nu accepta ei modificari in sistem.

Am reintrat acum sa verific care sunt optiunile. Ar fi asa: paypal, moneybookers, Western Union si 2 de care eu n-am auzit - Payoneer si Snail Mail Check. Toate optiunile au detalii, probabil ca analizand fiecare din ele te poti lamuri daca e ceva mai avantajos.

Noi am mers pe Paypal pentru ca aveam contul deja facut. Nu stiu daca celelalte sunt sau nu mai avantajoase, aici, am zis si repet, comisionul la fiecare retragere (din contul vworker in contul nostru de paypal) a fost de 2 dolari, indiferent de suma.

Eu nu m-am implicat atat de tare in faza asta cu paypalul si nu stiu exact care au fost pasii pentru a face contul (aici probabil fetele care si-au facut singure te pot lamuri mai bine). Zice sotul ca pe situl paypal gasesti toate instructiunile. In principiu iti faci cont acolo, legi de el un card (atentie aici ca nu toate merg si stiu sigur ca atunci cand am facut noi contul am ales Raiffeisen pentru ca doar ei si ING acceptau genul asta de tranzactii, noi am facut atunci un card separat doar pentru Paypal). Apoi cei de la Paypal fac o tranzactie pe care tu o poti vedea online sau care apare pe un extras ce trebuie solicitat la banca, pentru a verifica contul (e vorba de o taxa de 1 - 3 euro, ceva de genul asta), generandu-ti apoi un cod unic ... Si pe-aici m-am pierdut pe drum in explicatiile lui. (nu stiu sigur cat dureaza, la noi atunci banca a emis initial un card ce nu era valabil pentru paypal, a trebuit sa refacem cardul si a durat ceva, cred ca vreo 2 saptamani).

Ce pot sa mai spun e ca in afara de faptul ca vworker spun ca trimit banii in 7 zile de la data retragerii (adica retrasi pe 10, in maxim 17 ale lunii banii ar trebui sa fie in paypalul tau), noua de pe 10 ne-au intrat pe 12, de pe 20 pe 22, exceptional 23 daca am prins week-end. Odata ajunsi in paypal ii poti retrage pe card (in lei, la cursul de schimb al bancii emitente a cardului, indiferent de moneda in care banii sunt in paypal - euro sau USD). Retragerea pe card dureaza in general 2 - 3 zile, ultima data ai nostri au intrat in 4 zile...(luni noapte i-am avut in paypal si am solicitat retragere pe card, pe card au ajuns joi dupa-amiaza).


Scuze, sper sa nu fi dezinformat pe undeva. Cert e ca-s a little a-tehnica...De cand cu astia micii nu reusesc sa-mi incarc memoria cu adiacente si daca asta cu paypalul a fost rezolvata de sot nu m-am chinuit sa inteleg foarte bine procedurile.

Ceva nou pe la proiecte? Merg biurile? Eu mai am 2 zile la bonus, a mers mai greu ca a trebuit sa urce respectivul un supliment la proiect... se terminase treaba inainte de termen :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihadum spune:

Multumesc, m-am uitat si eu pe net si am deschis un cont pe paypal. Trebuie sa-mi fac un card nou, probabil la ING, parca nu as da cardul de salarii...Am emotii , engleza mea e la un nivel mediu...

Mergi la inceput