Oportunitati de munca la domiciliu (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Vedeti ca e in primele pagini pe undeva unul cu 600 de entry-uri in excel x cca 10 coloane cu retype probabil de carti de vizita - nume, adrese, telefoane... Maximul acceptat la licitat 85 de dolari, deadline 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mousel spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Vedeti ca e in primele pagini pe undeva unul cu 600 de entry-uri in excel x cca 10 coloane cu retype probabil de carti de vizita - nume, adrese, telefoane... Maximul acceptat la licitat 85 de dolari, deadline 5 zile.



pai unde scrie toate datele astea? ca mi nu imi arata
unde licitez si eu , in casuta de dialog care imi apare " Post first message"? ce selectez acolo, si cam ce trebuie sa contina mesajul?
sunt total in aer ...da vreau si eu un venit suplimentar

scrie undeva cum vrea sa fie asezate in excel?in 10 coloane - adica cate 60 pe coloana
da acolo mai scrie ca trimite si niste poze , alea unde se mai adauga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Jobul ala e limited by ranking Adica nu e pentru cine nu a dus niciun proiect la bun sfarsit inca. Eu aveam cont pe virtual worker de mult ca am si uitat, am intrat ieri sa-mi fac si cand colo am si cv-ul pus si poza. O sa incep si eu sa licitez mai cu spor poate iese ceva.
Si eu sunt de acord sa ne mutam intr-un subiect separat. Multumesc, xxxwoman pentru toate informatiile atat de utile pe care le-ai scris aici.

As vrea sa te intreb ceva: tu vezi lista cu cat s-a licitat? Ca mie nu-mi apare niciun pret, ci doar un numar de oferte depuse deja.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

A, scuze, n-am stiut ca e limitat de raiting, eu il vedeam fara probleme.

Nu, spre deosebire de freelancer de exemplu, aici vezi doar cati au aplicat, nu si sumele licitate de ei. Dar eu am avut mirarea sa fiu aleasa si la joburi cu 50 - 60 de aplicanti, asa ca nu va descurajati. Nici pe mine nu ma recomanda nimic la inceput, nu aveam raiting, poate doar licitam sume mai mici la primele proiecte.

Pe pagina de proiect ai:
send a message - in cazul in care ai neclaritati cu privire la proiect si nu stii daca sa te bagi sau nu.... ceri informatii suplimentare inainte de a licita
- place a bid and send a message - recomandat pentru cand vrei sa licitezi sa si completezi cu un mesaj personalizat licitatia - EU MEREU AM MERS PE VARIANTA ASTA
- place a bid simplu, fara mesaj aditional spre angajator

Apoi mai e o casuta de bifat cu "This employer chose the option to require all bidders to fully read (and take the time to understand) this project before responding" in care rezumi cu cuvintele tale ce=ai inteles ca ar trebui facut la proiectul respectiv, sa-i demonstrezi aluia ca ai habar de ce vrea sa obtina in final plecand de la datele furnizate.

Dupa asta ajungi intr-o pagina de agree cu termenele si contidiile sitului, mai dai o bifa si asta-i tot.

Sunt intr-adevar unele proiecte limitate de zona, raiting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui mousel

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Vedeti ca e in primele pagini pe undeva unul cu 600 de entry-uri in excel x cca 10 coloane cu retype probabil de carti de vizita - nume, adrese, telefoane... Maximul acceptat la licitat 85 de dolari, deadline 5 zile.



pai unde scrie toate datele astea? ca mi nu imi arata
unde licitez si eu , in casuta de dialog care imi apare " Post first message"? ce selectez acolo, si cam ce trebuie sa contina mesajul?
sunt total in aer ...da vreau si eu un venit suplimentar

scrie undeva cum vrea sa fie asezate in excel?in 10 coloane - adica cate 60 pe coloana
da acolo mai scrie ca trimite si niste poze , alea unde se mai adauga

fetita cu fundita IULIA (19.08.2010)
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=250230075003197&set=a.250228758336662.80604.100000486203393&type=1&theater



Mi-e total neclar ce spui, sincer nu-mi amintesc asta cu first message... intri pe un proiect, asta de care vorbeam eu am inteles ca nu e accesibil tuturor fiind limitat pentru cei care nu au raiting. Selectez un altul imediat si lucram pe exemplu.

Se presupune ca ti-ai facut cont de worker si te duci in primul tab - projects.... acolo le vezi listate, pentru detalii, click pe fiecare....

http://www.vworker.com/RentACoder/misc/BidRequests/ShowBidRequest.asp?lngBidRequestId=1929054 asta sa spunem:

In description ai descrierea proiectului. De sus te intereseaza deadlineul - 5 zile, maximul acceptat 51 dolari pentru munca asta...In summary iti explica omu ce tre sa faci.

Are omul un magazin online si trebuie sa redenumeasca pozele produselor, intre 1000 si 2000 de poze, pentru a le urca in magazin (probabil automat, dintr-un csv... nici nu va intereseaza)./ Ideea e ca tu tre sa descarci 2000 d e poze depe uns ite si sa le redenumesti conform unor reguli date de el. Poate fi ceva de genu - laptopurile sa aiba poza cu numele L1, L2, etc... camerele video - V1, V2.... nu stiu, dau si eu exemple.

Mai jos sunt optiunile de a licita pe care le-am expus in postul anterior... licitezi, apoi vezi oferta in dashboardul tau - tabul 2 de sus, dupa projects - my account - in dashboard sunt aplicatiile, in to do proiectele la care ti-a fost acceptata oferta, in my financials situatia proiectelor incheiate cu banutii din contul tau....


Nu stiu sa ma fac inteleasa cred.... Imi rezerv timp sa urmez toti pasii eventual de la inscriere daca om incepe subiect nou. sa explic pas cu pas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litora spune:

Mie prin ultimul mesaj mi-ai clarificat ultimele nelamuriri. Aplicasem la un proiect si nu gaseam deloc unde pot sa vad proiectul, mesajele, etc. Dupa ce am citit msg tau, am descoperit. Am vazut tot acolo ca am fost invitata sa particip la 2 proiecte. Asta cu invitatia cum este? La unul dintre mesajele ce le-am primit pentru 1 proiect am mesaj de la ei prin care specifica faptul ca nu au date despre respectivul angajator si nu sunt detalii despre ce anume cere asa ca o fac cam pe raspunderea mea daca intru in proiect, ceva de genul asta.
Problema este ca nu am mai lucrat cu data entry, in excel n-am mai lucrat de vreo 10 ani si nu prea mai stiu, aveti rabdare cu o incepatoare sa mai explicati una-alta cand va fi cazul? plizzzzz Prind repede, promit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Se rezolva cu excelul la nevoie, impartasesc din nestiinta mea.

Invitatiile la proiect vin daca ai selectat niste domenii de interes si angajatorii aleg sa invite prin intermediul optiunilor pe care le au pe unii workeri in special sau pe toti cei care au data-entry sa spunem la domeniu de interes.

Ei practic te invita sa licitezi, nu ai tratament preferential daca esti la un loc cu alti 100 invitati, unii raspund invitatiei si liciteaza, altii nu... Te ajuta pe tine sa afli ca e un proiect nou pe domeniul respectiv.

Proiectele sunt verificate inainte de postare de catre cei de la site. Un proiect neverificat nu apare, sau apare doar ca titlu, urmand sa poti citi detaliile abia dupa verificare. In momentul in care ei detecteaza un proiect lacunar, iti pun in vedere ca e ambiguu proiectul si ca ar fi ok sa soliciti detalii suplimentare inainte de a licita.

Daca licitezi si ti se accepta oferta banii oricum pleaca din contul aluia in contul sitului care intermediaza, insa in caz de divergente la plata probabil ca nu mai e atat de safe. Cei de la vworker care arbitreaza discutiile sunt si eu oameni, trebuie sa aiba o baza pe care sa verifice daca tu ai facut munca solicitata.

De asemenea, o sa vedeti ca daca discutati pe chat cu angajatorul, o sa primiti un mesaj la un moment dat (ma refer la discutii mai lungi, legate de detalii cu privire la proiect) de la cei de la vworker sa le trimiteti si lor un mesaj cu un rezumat al discutiei, tot asa, pentru situatia in care se ajunge la arbitru. Ei probabil ca pot vedea schimbul de mesaje prin intermediul sitului, dar nu si chatul acela cu angajatorul.

Oricum, de preferat e sa folositi mesajele pe site si nu chatul acolo...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

deci.... primul refuz, a castigat unu care a licitat cu 5 dolari mai mult decat mine...

am fost acceptata in concurs si am si predat proba...acum astept sa imi spuna ca nu e ceeaa ce voia :))... am facut niste modificari pe un videoclip...traiasca youtube si Michael (vesnic, acolo unde o fi el)...ca mi-am dat corigenta in facut vedeoaie pe el...premiul e de 7 dolari...avand in vedere ca fu munca de 5 minute..ar cam merita

am mai aplicat si la altele, de nu mi le mai amintesc si primesc garla de invitatii, la unele am raspuns, nu am niciun raspuns inca...

era unu cu amazon...e f mult de munca, am aplicat ..dar daca il primesc ..am dat-o in bara... plus ca nu pricep ce inseamna la ei sa "downloadezi" pagina...adica sa ii copiezi linkul?!!...ca proiectul consta in umplut doua liste in excel si ar trebui intr-un camp sa copiezi toate review-urile unui user... eu am gadit ca logic e sa copy/paste linkul de la pagina cu review-uri ale insului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai dar voi unde vedeti cine castiga licitatia? Ca eu nu stiu unde sa ma uit.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Mai dar voi unde vedeti cine castiga licitatia? Ca eu nu stiu unde sa ma uit.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


am primit notificare pe email cu rezultatul licitatiei, apoi in pagina proiectului poti vizualiza lista cu toti biduitorii... daca vezi lista cu toti aplicantii inseamna ca proiectul a fost atribuit... daca ti se atribuie tie, iar trebuie sa primesti email cu datele problemei, programul de lucru...chestii concrete, ca in oferta se dau doar informatii generale, detaliile le primesti doar cand ti se aloca lucrarea...



Mergi la inceput