Oportunitati de munca la domiciliu (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Vreau sa subliniez ca e un site de joburi, biduri se cheama si acestea pentru ca licitezi pentru cate un job. Dar nu are nicio alta asemanare cu zeek. Nu costa nimic sa te inscrii, sa aplici.... banii se strang dupa fiecare job in contul tau de pe site si ii retragi pe card si apoi de pe card, exact ca salariul. Platile sunt in dolari, noi folosisem Paypalul pentru transfer de euro pana acum dar n-au fost probleme nici cu asta... In dolari au ajuns in paypal iar apoi pe cardul raiffeisen in lei, convertiti probabil la cursul bancii din ziua respectiva.


Platile se fac la datele mentionate, situl rezervandu-si o perioada de 7 zile pana la transferul in paypal sa spunem , pentru ca, spun ei, se face manual fiecare tranzactie, pentru a evita erorile. Mie mi-au intrat de fiecare data dupa 2 zile in paypal. Exceptie la tranzactia de pe 20 luna asta cand am prins week-end si au intrat in paypal abia luni seara.

Totul e ceva de genul - faci un proiect esti platit cu suma licitata. Situl intermediaza si asigura platile. Nu postezi anunturi, nu bagi referali, nu depinde de altcineva in afara de tine, nu te costa nimic.

Editez ca mi-am amintit ce voiam sa spun in postul anteror.

Situl isi ia un comision din toata treaba asta (in afara de cei 2 dolari luati la transferul banilor - aia te afecteaza ca sunt luati din castigurile tale).

Adica daca tu faci un job pe 10 dolari, biduiesti 10 dolari, insa angajatorul vede 13 dolari (3 se duc direct la vworker... n-ai tu treaba cu ei). Se calculeaza cumva procentual, n-am stat niciodata sa citesc prea mult despre asta. Cand proiectul e gata tu primesti in cont cei 10 dolari. Eu asa aplic, vreau 50... ala vede 60, el da ok-ul pe 60 dar eu primesc 50, cat am licitat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

OK, multumesc pentru raspuns !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman
Vreau sa subliniez ca e un site de joburi, biduri se cheama si acestea pentru ca licitezi pentru cate un job. Dar nu are nicio alta asemanare cu zeek. Nu costa nimic sa te inscrii, sa aplici.... banii se strang dupa fiecare job in contul tau de pe site si ii retragi pe card si apoi de pe card, exact ca salariul.

Ai sintetizat perfect diferenta.
Tu muncesti cu adevarat la un proiect real si castigi bani pe care ii tii in mana.
Ailalti, clicaie pe niste biduri imaginare si primesc puncte virtuale, dar asta numai dupa ce au pompat cativa dolari reali in sistem contra unor promisiuni teribil de incalcite, dar in esenta desarte (Macar Second Life e mai palpitant).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Vreau sa subliniez ca e un site de joburi, biduri se cheama si acestea pentru ca licitezi pentru cate un job. Dar nu are nicio alta asemanare cu zeek. Nu costa nimic sa te inscrii, sa aplici.... banii se strang dupa fiecare job in contul tau de pe site si ii retragi pe card si apoi de pe card, exact ca salariul. Platile sunt in dolari, noi folosisem Paypalul pentru transfer de euro pana acum dar n-au fost probleme nici cu asta... In dolari au ajuns in paypal iar apoi pe cardul raiffeisen in lei, convertiti probabil la cursul bancii din ziua respectiva.


Platile se fac la datele mentionate, situl rezervandu-si o perioada de 7 zile pana la transferul in paypal sa spunem , pentru ca, spun ei, se face manual fiecare tranzactie, pentru a evita erorile. Mie mi-au intrat de fiecare data dupa 2 zile in paypal. Exceptie la tranzactia de pe 20 luna asta cand am prins week-end si au intrat in paypal abia luni seara.

Totul e ceva de genul - faci un proiect esti platit cu suma licitata. Situl intermediaza si asigura platile. Nu postezi anunturi, nu bagi referali, nu depinde de altcineva in afara de tine, nu te costa nimic.

Editez ca mi-am amintit ce voiam sa spun in postul anteror.

Situl isi ia un comision din toata treaba asta (in afara de cei 2 dolari luati la transferul banilor - aia te afecteaza ca sunt luati din castigurile tale).

Adica daca tu faci un job pe 10 dolari, biduiesti 10 dolari, insa angajatorul vede 13 dolari (3 se duc direct la vworker... n-ai tu treaba cu ei). Se calculeaza cumva procentual, n-am stat niciodata sa citesc prea mult despre asta. Cand proiectul e gata tu primesti in cont cei 10 dolari. Eu asa aplic, vreau 50... ala vede 60, el da ok-ul pe 60 dar eu primesc 50, cat am licitat.




mi-am facut cont si am si aplicat la doua joburi...sclavisor, research+data entry...'om vedea daca ma selecteaza...la un job avea limita maxima acceptata si am licitat maximum (mi s-a parut foarte jos maximul ala...poate ceva indieni or cere mai putin, asta e sa le fie de bine :)) )...celalalt era lasat la aprecierea executantului...iar nu tiu cat de realista e licitatia...

aici e licitatie si nu e...e mai mult negociere, tu spui cu cat vrei sa fi platita pentru jobul ala si angajatorul te selecteaza sau nu..are el criteriile lui...

am cont si pe freelance si elance...nu am prins niciun job



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Freelancer m-a enervat si pe mine. 99 % pe data entry sunt capcha codes ... Experienta ma face sa ma feresc de cele cu 1000 de adrese de mail (parca ceva de genu asta vazusem azi la un moment dat). Primul proiect fusese usor, ceva de research si sintetizat date de pe 2 situri. Al doilea l-am prins de la un indian care probabil si el credea ca l-a prins pe dumnezeu de-un picior cu mine... 10 dolari ptr 1000 de magazine online din Italia... Ei ma gandeam, floare la ureche.

Deadline 3 zile... L-am facut, inca vreo 50 peste, in caz ca ma dublam, ca deh, sclav m-am numit... omu stai ca nu mai vrea food si drink... Bun, scot cele 100 si ceva cu food si drink si ma apuc iar de research... (pe anumite domenii, in fine....). Fac proiectu, mai scartaie el ca se dubleaza vreo 30, refac - cred ca in final am facut vreo 1300 de intrari cu datele solicitate. Si pentru 10 dolari :D Invatatura de minte.

La 2 saptamani omu m-a solicitat iar... Hai hai, ca te intreci cu gluma.....

Am prins o colaborare ok cu un timp cu care sunt la al treilea proiect, platit decent la modul ca scoti 70 de dolari la 4 - 5 zile... Am mai colaborat ok cu o australianca, in rest am mers pe din astea mici de 2 - 3 ore, facute repede pe sume micute. Oricum, eu sunt incantata ca pot sa retrag 100 de dolari o data la 10 zile.. e decent daca stai s-o iei asa ca nu ma omor - mai sunt si copii, sotul, papica, curatenie...

Am mai mers pe-o shmecherie. Bidurile intotdeauna le insotesc de mesaj personalizat pe proiectul ala (ei oricum cer si confirmarea aia ca ai citit si inteles proiectul). Ce imi papa putin timp si are toate datele problemei in text incerc sa incep.. si pana se trezeste ala (ca in SUA doarme cat muncesc eu :D) il anunt prin mesaje, ii trimit un sample... si il anunt, am facut 50%, am deja 75 %..... E ok, il am, daca esti ok cu pretul ti-l trimit imediat.

Am prins 3 pre-facute, am pierdut doua (nu inteleg de ce, au ales biduri mai mari - probabil din neatentie, pentru ca sunt multi care aplica la anumite proiecte).

Nu e bine sa licitezi nici nerealist de putin, ca se gandesc ca nu faci munca de calitate. Eu incerc sa fac un pret corect sa spunem, pe ore de munca. Cine intelege asta, apreciaza... Ma uitam la un pakistanez... scrisese omu 10 articole de + 400 de cuvinte la 2 dolari, si mai aplicase la unul de aplicasem si eu (i-am vazut bidul dupa ce un altul a fost acceptat) 1 dolar.... Pai mama naibii, iti platesti comisionul de transfer din astia... nu esti sanatos?

In fine.. Curaj ca se prind destul de usor proiectele, totusi. Eu n-am teste date, n-am cv pe site, am cateva mentiuni.

Astept prima retragere a oricareia dintre voi :) . As fi dat orice sa am pontul asta acu 3 - 4 ani.

V-am zis, am cred si un sistem de castig din recomandari, n-am citit eu prea bine. Eu am inscris sotul pe subcontul meu pentru ca foloseam paypalul lui si ma gandeam sa nu-mi suspende astia contul daca folosim nejustificat acelasi cont. Dar asta e subcont nu referal sau ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman
Vreau sa subliniez ca e un site de joburi, biduri se cheama si acestea pentru ca licitezi pentru cate un job. Dar nu are nicio alta asemanare cu zeek. Nu costa nimic sa te inscrii, sa aplici.... banii se strang dupa fiecare job in contul tau de pe site si ii retragi pe card si apoi de pe card, exact ca salariul.

Ai sintetizat perfect diferenta.
Tu muncesti cu adevarat la un proiect real si castigi bani pe care ii tii in mana.
Ailalti, clicaie pe niste biduri imaginare si primesc puncte virtuale, dar asta numai dupa ce au pompat cativa dolari reali in sistem contra unor promisiuni teribil de incalcite, dar in esenta desarte (Macar Second Life e mai palpitant).


Da, dar am si spus la un moment dat ca nu e confortul zeekler-ului cu 3 minute/zi. Aici consumi timp, dar castigi bani. Avantajul e ca poti lucra de acasa, cand vrei, amestecand in oala cu ciorba. Mi se pare perfect pentru mamicile in CIC de exemplu, care cauta un venit suplimentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

inteleg ca majoritatea clientilor sant din SUA...deci se impune engleza la nivel avansat...ei, aici nu stau chiar bine

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Da nu zice nimeni ca se impune engleza la nivel avansat, spre rusinea mea cu gramatica am si eu o problema, cu timpurile si actiunile... :D

Eu reusesc sa ma inteleg cu ei. Cel putin la data entry sau research trebuie doar sa intelegi ce ai de facut. Daca ai un site sau doua de unde trebuie sa extragi datele (in general vor date de contact, sau detalii ale unor firme cum am mai avut eu - evolutie pe ani) nu cred ca e cineva care nu se descurca. Copy si paste in excel.
La fel cu transcrierea din PDF-uri in excel sau asa.... ii intereseaza in general tabelele care se pot organiza functie de preferinte, nu o poza cu niste date. Eu zic ca nu e greu.

Curaj, eu am la profil english as a second language, cred ca nu se asteapta sa-i meditez pe ei la engleza.

Ati descalcit voi termene si conditii la zeek, aici e floare la ureche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Intrucat au mai fost intrebari pe pm, transfer si aici raspunsul:

Eu am prins in 50 de zile 18 proiecte. 2 dintre ele bonus la primul proiect lucrat pentru un tip. La bonus nu se mai liciteaza. Te solicita respectivul si daca esti de acord lucrezi pe aceiasi suma ca si prima data. La mine proiectul initial a fost de 60 de dolari, la primul bonus a suplimentat el la 72 iar acum la al doilea bonus vom merge tot pe 72. Eu am avantajul ca nu ma mai lupt cu altii pe proiect, el avantajul ca nu mai plateste 15% spre vworker ci doar 10 %. E ca si cum ai merge pe recomandare, proiectul vine one-to-one la tine direct.

La primul proiect mai ales, dar si la urmatoarele (ca mie mi se intampla si acu) te cam precipiti dupa ce il castigi. Nu stii cum sa-i raspunzi aluia mai repede, sa te apuci de treaba..... Daca are prestabilit deadline-ul incepe sa ti se scurga timpul (din cele 1 zi, 2 zile, sau cate au fiecare spre rezolvare). Ideea e sa te aduni si sa te apuci de treaba. Dupa o ora totul se aranjeaza in general, te calmezi si te ocupi de proiect. Ideea e sa prinzi angajatorul online (au si un sistem de chat, insa doar angajatorul poate initia o conversatie in prima faza) sau sa fii pe faza sa-i ceri lamuriri suplimentare daca e cazul, inainte de a te apuca de lucru. E diferenta de fus orar de cele mai multe ori (daca mergeti pe detaliile contului unui angajator dand click pe nickname-ul lui o sa-i vedeti nr de proiecte, raitingul, si local time/date. Clickuind pe ala vedeti cat e ora la el acasa... la noi e 12 noaptea, in asutralia e 7 dimineata de exemplu.)
In primele 24 de ore de la castigarea unui proiect poti anunta individul ca renunti la proiect (esti incurcata cu altele, pleci in concediu, etc) fara vreun fel de repercusiuni (singurele posibile sunt de fapt cele legate de raiting, dar asta in cazul in care ai convenit ca faci proiectul si nu l-ai dus la bun sfarsit). Pe toata perioada proiectului, ai linie deschisa cu angajatorul - puteti comunica pe mail sau prin mesajele de pe site (e recomandat sa existe discutiile pe site pentru eventuale verificari ulterioare in caz ca se intra in conflict legat de plata). Daca se apropie deadline-ul si esti in urma cu proiectul, poti discuta cu angajatorul sa prelungeasca deadline-ul (el poate face asta la mica intelegere, eu n-am fost pusa in situatia asta,dar am vazut cazuri in care s-a procedat asa).

Inainte cu 24 de ore de deadline - daca e un proiect mai lung, primesti mesaj de la site - ceva de genul "speram ca totul merge ok cu proiectul, se apropie termenul de livrare".

In general licitatiile incep la data de si se termina la data de, insa nu e o regula. Majoritatea aleg un worker imediat ce le convine oferta facuta - termenul de livrare si suma. Asta poate insemna ca in 2 ore un proiect poate fi inchis, alegandu-se deja un angajat care sa lucreze, desi licitatia expira abia peste 7 zile.

In momentul in care e ales un worker, discutiile raman deschise intre el si angajator, restul nu mai au acces decat la situatia cu cine si cat a licitat pentru jobul respectiv.

In momentul in care ai terminat proiectul incarci datele pe site (permit arhive doar)- daca e un excel, un pdf, un word... se arhiveaza si din tabul work area selectezi report work complete. Daca ai eu stiu, munca online (cum am avut eu - bagat produse in magazin online sau asa - lucrezi direct pe baza respectivului de date cu date de logare date de el) - faci screenshot la ecran, il arhivezi, si la fel, il urci pe site.

Dupa asta, angajatorul revizuieste munca - poate dura 10 minute - o ora, o zi... in general nu foarte mult, pana el isi da okul pe ce ai lucrat si da drumul banilor.

Cand proiectul e incheiat primesti un mesaj de felicitare, si ai posibilitatea din work area sa apreciezi cu note si comentarii angajatorul, functie de experienta avuta cu el. Aceeasi posibilitate o are si acesta.

Platile se fac asa cum am spus, in una din datele mentionate, 10, 20 sau ultima zi sau in toate din ele, sau in 2, sau cum vrei tu. Daca ai selectata pentru plata data de 10 dar tu in data de 10 ai 20 de dolari in cont, poti sa selectezi data de 20, sa mai strangi ceva in cont. Schimbarea optiunilor cu privire la data de plata se poate face pana in ziua anterioara platii, adica pe 9 schimbi de pe 10 pe 20, nu pe 10, cand deja ei incep procesul de transfer al banilor.

Poti retrage din cont de cate ori vrei - eu scot mereu din 10 in 10 zile fara probleme, daca nu te dreanjeza ca de fiecare data platesti comisionul de 2 dolari de retragere.


Nu stiu ce sa mai spun, mai intrebati si mai lamurim.

In cont ai optiune de my financials unde vezi ce si cat ai castigat, cand s-au facut platile, cat s-a platit si cat ai inca neplatit (adica netransferat in paypal), si tot asa.

Daca va ajuta cu ceva, trimit pe mail screenshot cu ce am eu pe partea de financial sa vedeti cum arata - e proiectul, banii castigati si ce a fost transferat si ce inca nu.

IMI CER SCUZE DACA POSTEZ UNDE NU E CAZUL, DACA credeti ca e nevoie de alte detalii facem subiect nou sau ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Intrucat au mai fost intrebari pe pm, transfer si aici raspunsul:

Eu am prins in 50 de zile 18 proiecte. 2 dintre ele bonus la primul proiect lucrat pentru un tip. La bonus nu se mai liciteaza. Te solicita respectivul si daca esti de acord lucrezi pe aceiasi suma ca ...........
...............
..................


Nu stiu ce sa mai spun, mai intrebati si mai lamurim.
...........................................................

IMI CER SCUZE DACA POSTEZ UNDE NU E CAZUL, DACA credeti ca e nevoie de alte detalii facem subiect nou sau ceva.




pe mine nu ma deranjeaza, dar ar fi bine daca am avea un topic separat, poate ne vede un moderator si da un split de unde ai inceput tu pentru un topic despre freelancing..sau ceva asemanator, sa nu fie amestecat cu MLM si affiliates...

ps.apropos de limba, indigren nu te crampona, daca intelegi ce se cere e ok, la comunicarea cu ei te rezumi la mesaje scurte, nu trebuie sa le scri romane...nu te bagi la scris articole, carti, bloguri, iei si tu la ochi data entry ... am dat peste unu care vrea postate 300 de ad-uri pe classified sites LOL....

Mergi la inceput