Hipospadias (16)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sonik

Buna!
Am cateva intrebari pt parintii celor care au fost operati de prof Hadidi. Ma intereseaza acum partea financiara. Stim cat costa operatia+spitalizarea, insa nu cunosc partea birocratica, mai bine zis daca primim ceva hartie gen scrisoare de iesire/externare cu parafa/semnatura lui Hadidi? Am inteles ca spitalul ne elibereaza factura pt suma platita (operatia va fi in Budapesta la spitalul Bethesda) , insa nu stiu daca primim si de la prof ceva hartie. Totusi nu as vrea sa dau banii, fiul meu sa fie operat si la revedere. Va rog sa ma ajutati cu informatii , daca stiti.
Multumesc


Buna Sonik, si la multi ani cu multa sanatate pentru 2013.
Si noi am avut prima operatie la Bethesda, si vei primi scrisoare de externare de la prof. Hadidi, semnata doar - la noi nu avea parafa.
Sanatate multa.
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sonik spune:

Multumesc anne27. Cum a decurs la voi operatia? Cum e acum baietelul?
Poti sa imi spui ce ar trebui sa duc cu mine in spital? Baietelul meu va avea 7 luni cand mergem la operatie.

Ai fost multumita de prof si de spital? Am atatea intrebari, scuza-ma, dar avem mari emotii si o groaza de intrebari la care caut raspunsunri, ca sa fiu cat mai bine pregatita pt ce urmeaza, desi cred ca nu voi fi niciodata, mai ales psihic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kissily spune:

Sonik, si eu mi-am op baietelul la 7 luni si ma bucur nespus ca am facut-o atunci!!!!! E mai greu acum cand are 2 ani si 8 luni ca a facut o infectie urinara si nu vrea sa faca pipi ca-l ustura, si cand face, e o isterie cat casa..... ma gandesc cu groaza ca daca am fi asteptat pana la 3 ani, cum au propus cativa doctori, ar fi fost mult mai greu acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sonik

Multumesc anne27. Cum a decurs la voi operatia? Cum e acum baietelul?
Poti sa imi spui ce ar trebui sa duc cu mine in spital? Baietelul meu va avea 7 luni cand mergem la operatie.

Ai fost multumita de prof si de spital? Am atatea intrebari, scuza-ma, dar avem mari emotii si o groaza de intrebari la care caut raspunsunri, ca sa fiu cat mai bine pregatita pt ce urmeaza, desi cred ca nu voi fi niciodata, mai ales psihic


buna Sonik, noi cand ne-am operat aveam 4 luni si putin :( insa totul a fost ok, chiar daca in momentele acelea iti este cam greau sa gandesti pozitiv... dar vei vedea ca totul va fi bine, prof. Hadidi se pare ca este printre cei mai buni in domeniu si la noi a fost o reusita. de spital si personalul din Budapesta am fost tare multumiti, nu stiu cum mai este acum dupa 1,5 ani insa la momentul respectiv nici nu am simtit ca sunt in spital de stat la cat de draguti si civilizat era totul acolo. doar ca nu vorbeau mai deloc engleza si era mai greu cu comunicarea...
uite aici am mai postat eu din experientele noastre - sper sa te ajute:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160494&REPLY_ID=7027503

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160494&REPLY_ID=7056596

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160494&REPLY_ID=7096416

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160494&REPLY_ID=7110387

daca ai intrebari suplimentare, da-mi PM si iti trimit nr. de mobil

sanatate multa,
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanut spune:

Buna ziua,
Pentru ca mi/a fost de mare ajutor acest forum am decis sa va scriu experienta noastra care in sfarsit are un final fericit. In anul 2007 a venit pe lume ingerasul nostru drag Razvan care din nefericire s/a nascut cu hypospadias scrotal cu scrot bifid. Au urmat 4 operatii la spitalul Grigore Alexandrescu la dl dr. Basca. Nu pot sa va descriu ce greu a fost, cat chin si durere a suportat puiul nostru din pacate fara un rezultat pozitiv. In anul 2010 a fost ultima operatie si cea mai grea la Grigore Alexandrescu dupa care am hotarat sa schimb ceva si asa am gasit acest forum. De aici am gasit informatiile necesare pentru a ajunge la o consultatie la dl. Prof. Hadidi. Dumnealui ne/a spus clar ca prin metoda aplicata de dr. Basca sansele de reusita sunt de 25% iar metoda dumealui are sanse 95% sau chiar mai mult. Asa ca am strans banii necesari si anul acesta pe 21.01.2013 ne/am operat .Cu mari emotii si o teama pe masura luni pe 21 ianuarie ne/a prezentat la Delata Hospital pentru operatie. Totul a decurs foarte bine, dureri mari au fost doar in prima zi dar cu calmante am trecut cu bine. Pentru noi totul a fost extraordinar incepand de la conditiile foarte bune din spital pana la profesionalismul domnului Prof. Hadidi.
Nu stiu ce as mai putea scrie….. sunt o mamica fericita care in sfarsit dupa 5 ani jumatate isi vede baiatul urinand corect si pe unde trebuie chiar daca suntem vindecati in proportie de 70%.
Multumesc foarte mult si doamnei Eniko pentru tot ceea ce a facut pentru noi.
Sanatate multa tuturor copiilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyx77 spune:

Buna ziua.
Sunt si eu tatal unui baietel de o luna diagnosticat in maternitate cu hipospadias distal.De o luna am tot citit la acest subiect de la inceputurile sale si in condider deosebit de bine venit si util.Am reusit sa-mi fac o imagine clara despre hipospadias din ce am citit aici si din ce am gasit pe internet(si pot sa spun ca am cautat nu gluma).
Am observat cum a decurs trendul operarii la noi in tara Dr Basca,Voinescu,mai nou Hadidi ba la Zalau ba la Bucuresti etc
Am obdervat ca la nici o postare nu a specificat nimeni tipul de uretroplastie folosit in cazul sau(care ar trebui sa se gaseasca pe foaia de externare).In functie de metoda aleasa de reconstructie si de tipul de hipospadias apar mai frecvent sau mai putin frecvent complicatii si nu neaparat in functie de cel care face operatia(este si acesta imporatnt dar cred ca mai mult conteaza metoda de reconstructie pt ca toti cei care ajung sa faca destul de multe operatii de hipospadias pe luna pana la urma stiu ce si cum sa faca)
Cred ca este bine de stiut pentruu fiecare parinte care nu si-a operat inca copilul sau este nemultumit de rezultat ce metoda a fost sau va fi folosita la fiul sau, altfel risca sa-si opereze de mai multe ori copilul cu aceasi metoda care evident nu merge in cazul sau.

Din cautarea pe net am vazut ca in ultimul timp se practica foarte mult uretroplastia TIP Tubularized Incised Plate cunoscuta si ca Snodgras aparut prin 1994 care am vazut ca este prima optiune la Dr Voinescu.Ei bine la Dr Hadidi nu...acesta foloseste ca prima optiune o tehnica mai veche Mathieu 1980 (cei drept care s-a dovedit viabila in timp)la care dansul a dus modificari.(de aici si diferenta de timp in care micutii stau cu sondita este in functie de metoda folosita...am vazut pe undeva ca se discuta asta

Tocmai de asta as vrea sa va intreb pe cei cu copiii operati ce tehnica s-a folosit in cazul vostru? Pentru creatorul tabelului de pe prima pagina daca poate sa adauge si rubrica asta.

Si pentru domnul doctor Voinescu...poate ne puteti da mai multe informatii legate de metodele folosite, am aprecia daca ar mai apare postari ale dumneavoastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanut spune:

[quote]citat din mesajul lui onyx77

Buna ziua.
Sunt si eu tatal unui baietel de o luna diagnosticat in maternitate cu hipospadias distal.De o luna am tot citit la acest subiect de la inceputurile sale si in condider deosebit de bine venit si util.Am reusit sa-mi fac o imagine clara despre hipospadias din ce am citit aici si din ce am gasit pe internet(si pot sa spun ca am cautat nu gluma).
Am observat cum a decurs trendul operarii la noi in tara Dr Basca,Voinescu,mai nou Hadidi ba la Zalau ba la Bucuresti etc
Am obdervat ca la nici o postare nu a specificat nimeni tipul de uretroplastie folosit in cazul sau(care ar trebui sa se gaseasca pe foaia de externare).In functie de metoda aleasa de reconstructie si de tipul de hipospadias apar mai frecvent sau mai putin frecvent complicatii si nu neaparat in functie de cel care face operatia(este si acesta imporatnt dar cred ca mai mult conteaza metoda de reconstructie pt ca toti cei care ajung sa faca destul de multe operatii de hipospadias pe luna pana la urma stiu ce si cum sa faca)
Cred ca este bine de stiut pentruu fiecare parinte care nu si-a operat inca copilul sau este nemultumit de rezultat ce metoda a fost sau va fi folosita la fiul sau, altfel risca sa-si opereze de mai multe ori copilul cu aceasi metoda care evident nu merge in cazul sau.

Din cautarea pe net am vazut ca in ultimul timp se practica foarte mult uretroplastia TIP Tubularized Incised Plate cunoscuta si ca Snodgras aparut prin 1994 care am vazut ca este prima optiune la Dr Voinescu.Ei bine la Dr Hadidi nu...acesta foloseste ca prima optiune o tehnica mai veche Mathieu 1980 (cei drept care s-a dovedit viabila in timp)la care dansul a dus modificari.(de aici si diferenta de timp in care micutii stau cu sondita este in functie de metoda folosita...am vazut pe undeva ca se discuta asta

Tocmai de asta as vrea sa va intreb pe cei cu copiii operati ce tehnica s-a folosit in cazul vostru? Pentru creatorul tabelului de pe prima pagina daca poate sa adauge si rubrica asta.

Si pentru domnul doctor Voinescu...poate ne puteti da mai multe informatii legate de metodele folosite, am aprecia daca ar mai apare postari ale dumneavoastra.

Buna ziua,
Baitelul meu a fost operat de 4 ori de domnul doctor Basca cu metoda Snodgras, din pacate fara rezultat. Acum ne/a opoereat prof. Hadidi si totul este ok, metoda dumealui a functionat din prima. Sincer cu riscul de a ma repeta prof. Hadidi este un adevarat profesionist, este un om calm, relaxat si stie exact ce face si ce se intampla dupa interventie lucru cel mai important. Niciodata nu au trecut mai mult de 3 zile in care sa nu aparat vreo complicatie la primele interventii, ca sa nu mai zic ca am stat si o luna de zile cu sonda. Nu vreau sa fiu rea cu nimeni dar nu exista termen de comparatie intre ultima operatie si celelalte 4.
O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyx77 spune:

Nu mai scrie nimeni nimic la subiectul acesta? Cei care s-au operat in ultima sesiune la Prof Hadidi sunt ok micutii? Cei mai vechi pe aici ne-ar prinde bine sa ne impartasiti evolutia in timp dupa operatie..au mai aparut complicatii ? etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna

si eu am observat liniste pe aici.

Sa speram ca toti copiii sunt bine si de asta e linsite.

Ideea domnului de mai sus, privind specificarea metodei de operatie, mi se pare foarte buna, foarte utila, pacat ca majoritatea medicilor nu explica parintilor, inainte de operatie [si nici dupa] in ce consta metoda etc... Eu am vazut pe biletul de iesire, Snodgras [pt tabelul de pe prima pag], dar poate era util sa fi stiut dinainte, sa citesc [comparativ] despre diverse metode...

Noi suntem bine, din 2011, septembrie, cand a fost a 2-a operatie, in urma fistulei, suntem f bine, sper sa nu mai avem vreodata vreo problema, face pisu fff bine, cu jet puternic, cam la 1 m distanta, nu am avut deloc infectii urinare, decat una minora anul trecut in februarie cand a avut inceput de pneumonie [pneumonia era problema estentiala, dar antibioticul pt plamani a fost util si pt E coli].

Doresc multa sanatate si sansa tuturor copilasilor!!

Toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varjun spune:

Bun ziua,
Avem un baietel care a avut una din cele mai grave forme de hipospadias,penoscrotal:Dupa ce ne-am interesat de medicii de aici si de Voinescu si de Basca si de Hadidi am facu cea mai buna alegere l-am operat la cel mai bun medic pentru hipospadias.Dr.Djinovic,la Belgrad la clinica Bel Medic.Pentru cine doreste sa nu aiba emotii legate de operatie il recomandam pe dr. Djinovic.Foarte multi copiii operati in alte parti ale lumii ,inclusiv de medicii de la noi, vin la Dr.Djinovici pentru a e reface operatia.Preturile sunt mai mici deat aici si serviciile unt mult mai bune.Pentru cine doreste detalii nu ezitati sa ma contactati pe email la gpm.office@gmail.com.
operatia se face de la vrsta de un an si jumatate.

Mergi la inceput