Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu an dubii cu privire la corectitudinea judecatorilor...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Daca te uiti diseara la B1 TV probabil ca o sa se vorbeasca de o sinucidere trucata. Daca te uiti la Antena 3 probabil ca o sa aflam ca a iesit Basescu dintr-un dulap si a apasat pe tragaci. Manipulari murdare pentru un popor bolnav de electism, care savureaza mai mult telenovela din politica marsava in loc sa sanctioneze marsavia si telenovela politica. Celebra sagacitate romaneasca ramane un mit spulberat de efectul de turma al oilor romanesti care isi aleg pasunea in mod modern dupa postul TV la care se uita ciobanul. Iar cand haita de lupi le face o vizita de "curtuazie", in loc sa se coalizeze si sa lupte, behaie mefistofelic: "mancati oile USL", "mancati pe oile PDL", "mancati-l pe ciobanul Basescu", "mancati-l pe cibanul Ponta", ... behaie tare, pana la marasmul final. Nu va mai lasati manipulati, schimbati canalul si ascultati si parerea cealalta, folositi toate sursele, si cel mai important... formati-va propia opinie. Nu ma refer aici la nici un membru care a scris la subiect ci sunt socat ce citesc pe net, reactia poporului roman bransat la Internet.

Acum on topic:

1. In momentul in care 5 judecatori dau o decizie unanima la cel mai inalt forum judecatoresc din tara ta ai in opinia mea 2 posibilitati: o accepti sau emigrezi! Nu poti sa te astepti de la justitie sa aleaga dupa numarul de SMS-uri primite ca la "Romanii au talent" sau dupa statistici modificate din rotita de la mouse ... de un politician, politruc, sau un prezentator TV. Vorbim aici de niste oameni care se presupune ca au ajuns in aceea functie pe merit. Si nu vorbim de unul ci de 5!

2. Daca glontul i-a trecut prin gat (cel putin asa am inteles) mi se pare naiv sa spui ca s-a impuscat in joaca! Interpretarea mea este ca disperarea te poate duce la astfel de fapte. Vorbim aici de un om care a cazut de sus, a fost la milimetru presedintele Romaniei, despre un om care chiar si acum era unul dintre cei mai influenti oameni din politica romaneasca. Cred sincer ca pana sa puna mana pe pistol, nu a crezut nici o secunda ca va trebui sa-si faca bagajelul pentru inchisoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Portocalia, pp ca nu ai fost niciodata in penitenciarul Rahova. L-ai vazut macar?
Cred ca dupa stilul lui de viata poti sa ai o cadere nervoasa cand afli ca te duci acolo..plus toata presiunea media..imi pare rau pt copii lui..


Eunice eu nu cunosc penitenciarul Rahova, dar stiu ca alti demnitari inchisi (de exemplu un fost primar, un alt fost ministru inchisi la Gherla) au beneficiat de un regim de detentie mai bland (regim deschis), cu acces la carti, stiri, consiliere etc.

Desigur ca este tot inchisoare, cred ca este foarte greu de suportat si ideea de a trece de la a fi o personalitate politica de prim rang la detinut. Eu cred ca asta l-a si facut sa cedeze psihic, vederea politistilor probabil ca a fost momentul in care a realizat ca nu mai are scapare, ca trebuie sa faca trecerea intre doua lumi diferite.


Edit: Nastase mai are doua procese pe rol, dintre care unul este cel cu celebra Matusa Tamara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Necitind nimic din comentariile de pe net si fara acces la tv romanesc am vazut doar acum stirea sinuciderii. Desi pot intelege mecanismul mintii umane nu-l pricep pe nastase. Din punctul meu de vedere e un las si atat, un marunt politruc penibil. Sper sa-si revina din punct de vedere fizic dar nu si politic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu doar sper ca intamplarile din zilele astea sa-i determine pe politicienii din toate partidele sa se gandeasca inainte de a comite fapte de coruptie la perspectiva inchisorii. Sa inteleaga ca este posibil ca dupa sa fie prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Desi pot intelege mecanismul mintii umane nu-l pricep pe nastase. Din punctul meu de vedere e un las si atat, un marunt politruc penibil. Sper sa-si revina din punct de vedere phisic dar nu si politic.

Marina


Sunt oameni care vad gestul sau ca pe unul de demnitate. Se aduc exemple samuraii ce se sinucid daca se fac de rusine sau ofiterii de alta data carora li se oferea posibilitatea de a alege intre un glont in cap tras cu mana proprie sau dezonoare.

Indiferent de mecanismele ce au stat in spatele gestului, mie imi pare rau de drama prin care trec acum copiii lui. Sper sa aiba sprijinul familiei si a prietenilor in aceste momente, sa nu citeasca toate comentariile si hahaielile satisfacute din presa sau de pe net.

(a nu se intelege ca aprob gestul lui Nastase sau ca il consider nevinovat, victima a justitiei manipulate).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pai, politic nu mai are cum sa revina..parerea mea.
Eu am fost la Rahova, ne-a dus un prof de drept pe vremea cand eram in facultate in ideea sa ne dam seama unde vom trimite oamenii dupa ce terminam facultatea (ma rog, unii din noi) si pt a sublinia responsabilitatea magistratilor. Si tin minte ca ne-a zis ceva de genul..daca ai dubii cu privire la vinovatia lui decat sa il trimiti AICI mai bine il lasi liber. Asta insa fara nicio legatura cu Nastase.
Legat de Nastase si tentativa de suicid..eu nu stiu cum as suporta sa ma duc la Rahova, sincer..Bombonel la Rahova..nu inseamna ca nu sunt perfect de acord cu privire la faptul ca trebuie sa isi asume responsabilitatea faptelor. Insa pot intelege mecanismul psihic care a dus la gestul lui..
Legat efectiv de dosar: este extrem de greu sa dovedesti influenta exercitata in mod ilegal de seful unei campanii..intotdeauna de altfel faptele savarsite prin exercitarea influentei sunt ff greu de dovedit. Sincer mi-as fi dorit o condamnare "mai clara" in sensul de ..dovezi directe..ca doar are dosare destule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Laura, daca era onoare si demnitate o facea de la inceput, nu dupa ce l-a condamna in unanimitate a treia instanta.
Asta dupa ce a incercat sa influenteze procesul pana in ultima secunda.
Altfel ii inteleg gestul dar cred ca mecanismul a fost frica si constientizarea faptului ca nu mai e nimic de facut sa scape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si eu zic ca e terminat politic.

Dar viata are multe valente, in afara de politica.

Are o familie frumoasa pentru care, zic eu merita sa stranga din dinti si sa suporte trecerea timpului. Pedeapsa am inteles ca poate fi redusa pana la 8 luni.
Financiar este super OK, poate chiar sa mai castige bani dupa, are notorietate destula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Sincer mi-as fi dorit o condamnare "mai clara" in sensul de ..dovezi directe..ca doar are dosare destule.


Aici ai atins (cel putin)un punct sensibil. Cum se poate ca dosare grele unde pedeapsa sigur depaseste pt faptele incriminate "zac" prin sertare sau sunt amanate, sau apar bunici si matusici ultra bogate peste noapte, si actul justitiei moare, sfidand practic pe fatza ideea de dreptate si corectitudine. Nu sunt deloc intamplatoare afirmatiile conform carora segmente de persoane ajung sa devina intangibile si nu e vorba doar de A. Nastase. Asta doare printre multe altele care dor si ele.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput