Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este nimic spectaculos. Medicii civili au obligatia si au indeplinit-o de a intocmi un raport medical care prezinta situatia unui pacient. Insa pentru ca acest pacient are un regim juridic special ei nu au calitatea de a preciza daca un pacient are sau poate sa aiba posibilitatea de a continua tratamentul intr-un regim de spitalizare de detentie.
In consecinta au inaintat raportul medical catre factorii de decizie abilitati urmand asa cum este firesc ca acestea sa exprime o decizie legala.
Nu are nici o legatura cu o o eventualitate de a nu executa condamnarea.
Sunt doar chestiuni de procedura.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

E o chestiune de tergiversare. Dimineata spuneau ca la luare deciziei va participa si un medic de la IML. Daca stiau ca nu sunt in masura, de ce s-au mai intrunit dimineata si au mai anuntat cu atata emfaza ca se hotarasc la 12??? Problema era daca e transportabil sau nu. Si atata timp cat n persoane au declarat ca au vorbit cu el, e chiar f apt.
E ridicol ce se intampla, e ridicol ca un ministru de Interne sa nu stie daca a n e detinut sau nu, e ridicol sa-l sune sa-l incurajeze si sa-i spuna ca-i trimite masina cu geamuri fumurii, e ridicol sa nu respecte procedura (uniformele si mascatii) ca sa nu-l traumatizeze, e ridicol sa traiesti intr-o tara in care oamenii de 70 de ani fac puscarie pentru un cablu, iar nenorocitii astia sa-l scoata victima pe asta. Mi-e scarba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata timp cat nu este o incalcare a legii - nu am ce sa comentez.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marius, purtator de cuvant trebuia sa te faci :))


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Este o incalcare a legii faptul ca un om care CU SIGURANTA este transportabil , nu este inca inchis. Este o incalcare a legii faptul ca autoritatile n-au primit absolut nicio instiintare oficiala despre situatia lui, ce s-a intamplat cu el de la momentul in care au ajuns politistii la el, de ce nu a fost incarcerat etc. Presupun ca stii ca pt lege n-ajunge ca s-au vazut toate astea la tv. Este o incalcare a legii sa se trezeasca cate unul sa spuna ca ACEST condamnat are "statut special".
Si procedura spune ca-n cazul condamnatilor care poseda arme de foc, ridicarea se face cu mascati. Asta nu e o incalcare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai stii ce-mi rezerva viitorul? Eu sunt prea batran dar... incep sa cochetez cu ideea de a ma implica in politica in mod real. Dar nu in partidele mai mult sau mai putin "istorice". Trebuie categoric alte viziuni, alte concepte si in primul rand alta mentalitate. Trebuie inteles ca orice guvernare, orice angajat al statului roman este in primul rand un angajat al oricarui roman de oriunde ar fi acesta, este reprezentantul intereselor romanilor si reprezinta o obligatie cel putin morala in fata acestora. Daca asta decizi sa faci si esti ales sa o faci inseamna ca ai obligatia de a o face cat mai bine fata de toti. Daca nu poti sau nu vrei ai obligatia de a-i lasa pe altii care sa duca mai departe ceea ce au de dus scopul fiind acelasi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta


1. Este o incalcare a legii faptul ca un om care CU SIGURANTA este transportabil , nu este inca inchis.
2. Este o incalcare a legii faptul ca autoritatile n-au primit absolut nicio instiintare oficiala despre situatia lui,
3. ce s-a intamplat cu el de la momentul in care au ajuns politistii la el,
4. de ce nu a fost incarcerat etc.
5. Presupun ca stii ca pt lege n-ajunge ca s-au vazut toate astea la tv.
6. Este o incalcare a legii sa se trezeasca cate unul sa spuna ca ACEST condamnat are "statut special".
7. Si procedura spune ca-n cazul condamnatilor care poseda arme de foc, ridicarea se face cu mascati. Asta nu e o incalcare?


1. Nu este o incalcare a legii.
Transportabil nu presupune ca poate fi transportat din punctul A in punctul B si un cadavru poate fi transportabil, ci ca se poate duce pe sine insasi in conditii care sa nu-i afecteze starea de sanatate sau pe romaneste poate sa mearga pe propriile picioare in conditiile precizate mai sus.
In egala masura chiar daca ar fi aceasta conditie indeplinita (de dragul exemplului) nu inseamna automat ca o persoana arestata indeplineste conditiile de a fi incarcerat. Indeplinirea sau neindeplinirea acestor conditii prevazute de lege sunt date de factorii de resort care nu sunt civili.Am precizat dealtfel.
2+3+4. Glumesti. Autoritatile il au in custodie din clipa in care s-au prezentat cu mandatul de arestare la domiciliul condamnatului. Si din acea clipa chiar daca condamnatul se gaseste intr-un spital civil pentru ca imprejurarile au fost de asa maniera incat sa ajunga de punerea in executare a mandatului intr-un spital civil, el are regim de control exact fiind arestat dar nu are regim de detinut. Daca iti este mai usor se poate lua un exemplu similar - sa zicem ca ar fi fost ridicat de politie de la domiciliu si masina in care ar fi fost transportat (masina politiei) ar fi fost implicata intr-un accident rutier pe parcursul transportarii arestatului de la locul arestului la locul de detentie. In urma accidentului si arestatul ajunge intr-o unitate spitaliceasca civila fiind netransportabil sau transportabil dupa caz. Insa starea de sanatate este transmisa factorilor de resort urmand ca acestia sa ia o decizie legala cu privire la arestatul respectiv.
5. Nu are nici o legatura ce se transmite in media cu aplicarea legilor.
6. Care lege este incalcata?
7. Nu stiu acest raspuns (inca). E foarte posibil.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Atata timp cat nu este o incalcare a legii - nu am ce sa comentez.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nerespectarea procedurii-nu tot o incalcare a legii e?



Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Transportabil in sens medical. Sa poata fi dus cu o ambulanta de la punctul A la punctul B. Si este.
Arestatul X, cine vrei tu, Becali, poftim tot politician si persoana publica, a fost luat cu mascatii si mare tam-tam. Pe Nastase il suna un ministru, il intreaba cum se simte, ce prefera, ii promite masina cu geamuri fumurii si politistii in civil (trecand peste faptul ca politistii in misiuni nesecrete cam trebuie sa poarte uniforma). E legal?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Transportabil in sens medical. Sa poata fi dus cu o ambulanta de la punctul A la punctul B. Si este.
Arestatul X, cine vrei tu, Becali, poftim tot politician si persoana publica, a fost luat cu mascatii si mare tam-tam. Pe Nastase il suna un ministru, il intreaba cum se simte, ce prefera, ii promite masina cu geamuri fumurii si politistii in civil (trecand peste faptul ca politistii in misiuni nesecrete cam trebuie sa poarte uniforma). E legal?!

Nu.nu e...legea e permisiva in Ro pana la ilegalitate deoarece are mareata calitate de a fi interpretabila!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput