Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Am gasit Ordinul Ministrului Justitiei 2714/2008:
ART. 2
(8) Durata vizitei este de la 30 de minute pâna la doua ore, în functie de numarul solicitarilor de acordare a vizitelor si de spatiile existente. Persoanele private de libertate pot beneficia în cursul unei zile de o singura vizita.
ART. 6
Persoanele private de libertate internate în spitale din afara sistemului penitenciar pot fi vizitate cu aprobarea directorului locului de detinere si cu avizul medicului în a caror supraveghere se afla, în prezenta unui lucrator al sectorului vizita din cadrul penitenciarului.

Deci o singura vizita pe zi. Iar pentru vizita la spital, aprobarea directorului locului de detinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Am gasit Ordinul Ministrului Justitiei 2714/2008:
ART. 2
(8) Durata vizitei este de la 30 de minute pâna la doua ore, în functie de numarul solicitarilor de acordare a vizitelor si de spatiile existente. Persoanele private de libertate pot beneficia în cursul unei zile de o singura vizita.
ART. 6
Persoanele private de libertate internate în spitale din afara sistemului penitenciar pot fi vizitate cu aprobarea directorului locului de detinere si cu avizul medicului în a caror supraveghere se afla, în prezenta unui lucrator al sectorului vizita din cadrul penitenciarului.

Deci o singura vizita pe zi. Iar pentru vizita la spital, aprobarea directorului locului de detinere.


Acum tu ai garantia ca toti aia care s-au perindat pe holurile spitalului au intrat la ATI la Nastase?
Nu zic ca n-or fi intrat, e posibil sa fi intrat toti, poate si de mai multe ori fiecare, e posibil sa fi intrat cativa sau e posibil sa nu fi intrat nimeni. Tot ce putem face noi aici e sa facem diverse supozitii.

Sunt de acord ca daca sunt reguli sa fie pentru toata lumea si daca este in spital in regim de detentie atunci sa se respecte regulile regimului de detentie aplicabile in acest caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Stati ca m-am lamurit, Adrian Nastase nu e in regim de detentie.

"Georgiana Gherman, purtatorul de cuvânt al Adminstratiei Nationale a Penitenciarelor, ne-a anuntat însa ca administratia se ocupa de paza detinutilor dupa ce îi primesc în custodie si ca pâna în prezent ANP nu a primit nici un dosar/document/înstiintare cu numele Adrian Nastase. În concluzie, pâna la primirea acestor documente, de custodia si paza lui Nastase se ocupa Politia si tot Politia aproba vizitele.

Pe la Adrian Nastase, internat la Spitalul de Urgenta Floreasca, au fost în vizita membrii marcanti ai PSD în frunte cu Victor Ponta, Marian Vanghelie, Dan Sova, Ecaterina Andronescu, alti lideri, fara aprobabrea nimanui."

Sursa: www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/exclusiv-adrian-nastase-filmul-tentativei-de-sinucidere-vezi-care-este-implicarea-ministrului-de-interne-ioan-rus-268229.html" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Stati ca m-am lamurit, Adrian Nastase nu e in regim de detentie.

"Georgiana Gherman, purtatorul de cuvânt al Adminstratiei Nationale a Penitenciarelor, ne-a anuntat însa ca administratia se ocupa de paza detinutilor dupa ce îi primesc în custodie si ca pâna în prezent ANP nu a primit nici un dosar/document/înstiintare cu numele Adrian Nastase. În concluzie, pâna la primirea acestor documente, de custodia si paza lui Nastase se ocupa Politia si tot Politia aproba vizitele.

Pe la Adrian Nastase, internat la Spitalul de Urgenta Floreasca, au fost în vizita membrii marcanti ai PSD în frunte cu Victor Ponta, Marian Vanghelie, Dan Sova, Ecaterina Andronescu, alti lideri, fara aprobabrea nimanui."

Sursa: www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/exclusiv-adrian-nastase-filmul-tentativei-de-sinucidere-vezi-care-este-implicarea-ministrului-de-interne-ioan-rus-268229.html" target="_blank">aici


Mda, e clar cum se aplica legea in Romania.
Am inteles ca a fost operat, operatia s-a terminat cu bine, pai atunci ura si la gara (adica la inchisoare). In definitiv si la urma urmei e un infractor condamnat.

Eu sint curioasa ce se intimpla cu averea, ce se intimpla cu cele 1.6 milioane pt care a fost condamnat Nastase? I se confisca ceva bunuri? Ca de treaba asta nu am citit niciunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

turturica, uite niste detalii www.adevarul.ro/actualitate/trofeul_calitatii-adrian_nastase-despagubiri-sechestru_0_722927781.html" target="_blank">aici:
"Sentinta Înaltei Curti de Casatie si Justitie mai prevede ca Adrian Nastase, în solidar cu Irina Paula Jianu, Diana Gasparovici, Marina Ioana Popovici si Bogdan Popovici, sunt obligati sa plateasca peste trei miliarde de lei vechi despagubiri catre Inspectoratul de Stat în Constructii (ISC)."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Acum tu ai garantia ca toti aia care s-au perindat pe holurile spitalului au intrat la ATI la Nastase?




Adevarul e ca multi din cei care s-au perindat pe acolo au fost interesati mai mult sa dea declaratii sorbite cu nesat de ziaristii adunati la usa spitalului, decat sa-l vada pe Nastase.

In alta ordine de idei mie-mi pare bine ca a renuntat fiul lui sa citeasca "testamentul politic" al tatalui sau la cativa pasi de salonul unde acesta este viu. Mi se parea de-a dreptul sinistru. Cred ca si pe Nastase l-au trecut fiorii cand a auzit, cu toata terapia intensiva unde este.

Din cate am inteles au cerut si aprobare de miting de la primarie pentru o adunare in fata spitalului de circa 1000 oameni cu ocazia citirii testamentului fostului prim ministru in viata inca. N-au primit-o. Deasemenea nici conducerea spitalului nu a fost de acord cu circul respectiv. (sursa acestor stiri Realitatea FM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

...asa este gabriela!
Mie mi se pare sfidator la cer, ceilalti inculpati la Dosarul Calitatii sunt deja dupa gratii, el este inca liber. Pentru ca ... el singur a spus: La inchisoare nu merge!

Ministrul de interne il suna, il intreaba ce mai face, ii trimite ambulanta, iese cu fularul Burbery pe targa, lasa epistole, televiziunile prietene il plang si il fac un erou... ce mai, curat fiml indian.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


nu pot sa nu mai adaug ceva la lista mea- in ce tara ministrul de interne suna un inculpat condamnat DEFINITIV - si il intreaba daca vrea masina cu geamuri fumurii ca sa nu vada lumea si trimite politistii in civil ca sa nu ii disturbe psihicul ...

Vantu care a ajuns la mititica, civilizat si fara drama , ieri - de ce nu a avut parte de acelasi tratament mai ales ca si el are arme, nu? Dar violatorii de ce nu au parte de acelasi tratament, de ce li se pun catusele si apar in ziar ca sa se faca de ras in fatza matusilor si veicinilor? Unde este egalitatea in drepturi? Exista oameni de categoria 1 si altii de categoria 3 sau 4?

cititi si asta, ca m-a amuzat: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-12593437-cateva-intrebari-pentru-ministrul-presimtiri-sumbre.htm



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

cred ca traim o scenarita cronica!!!!!!!!!!!sa gindim vasile voiculescu 74 ani scria poezie religioasa...a stat la Aiud5 ani demn infometat...ehe cine stie cunoaste.iar ai nostrii pui de c...e ne surprind total.ia sa citim ,,capitalism pe piine,,5dovezi ca sinuciderea lui a n e facatura.stiu ca a fi facut din flori cu stapinul si ne recunoscut de tata este cam greu ...dar daca vrei sa te sinucizi tre sa fii nastase sa nu reusesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Desprecopii , dar degeaba, degeaba, degeaba...

Nu stiu voi nu ati trait in epoca lui Nastase patru case? Sau erati dintre cei care ati beneficiat de pe urma guvernarii lui? Care e explicatia pentru devotamentul vostru vis-a-vis de un condamnat definitiv. Un corupt, ca asta este, oricat ati vrea voi sa o dati pe dupa piersic acum, mana dreapta a lui Ilici atata amar de vreme si un comunist notoriu ce a dus-o bine merci si pe vremea lui Ceasca.

Cum e posibil sa dezavuati un act public de justitie pe care foarte multi l-am asteptat. Nastase e primul, Vantu, poate vor urma si altii. De unde atata nihilism? De unde atata intelegere pentru un infractor ca Nastase? Ma mir ca in decurs de cativa ani lumea si-a schimbat atitudinea fata de lingaii si politrucii astia si e ok sa-i iei in brate.

Sunt uimita sa vad tot circul asta mediatic, pe care culmea unii il iau de bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

saskia, nu stiu de unde e sentimentalismul asta ... dar mi-aduc aminte ca l-am simtit pe pielea mea. Nu am sa uit ce mila mi s-a facut de Ceausescu cand l-am vazut iesind din tancul ala...
Era dupa acele nopti cumplite, cand ne intoxicau la tv ca teroristii intra in case si trag in oamenii care dorm in pat ... si totusi mi s-a frant inima cand am vazut acel batranel care iesea din tanc, potrivindu-si caciula in cap.
Sunt romanii un popor sentimental? Nu stiu daca exact asa - cred mai degraba ca romanii sunt niste oameni blanzi si esentialmente cumsecade ...dar dincolo de valenta pozitiva a acestei insusiri, incepe blanda si aproape de nesimtit insusire care ii face (in viziunea altora) ...fraieri.

No offence, sunt romanca 100%

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput