Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui almo
deci daca cineva mai crede ca nu a fost totul pus la cale ca sa scape de condamnare sau ultimul tertip ca sa prelungeasaca condamnarea, asa cum a facut-o de 6 ani incoace, e naiv.


Sa prelungeasca condamnarea (adica sa mareasca perioada cat va sta inchis)? Cred ca vroiai sa spui sa amane incarcerarea.


da, asta am vrut sa spun. merci.


Surpriza este ca l-am auzit pe ministrul de interne Ioan Rus declarand ca Nastase are (incepand de aseara de la intalnirea cu politistii care au venit sa-l ridice) statut de detinut. Deci de aseara incepe sa curga perioada de incarcerare. Cel putin asta reiesea din cuvintele domnului Rus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Paine si circ. Lacrimi si sange si gata aburirea. Cate resurse (financiare) bagate intr-un infractor , televiziune, salvari, oameni ocupati cu prostia asta! Ma intreb de unde banii si de ce mai bine nu faceau toate astea pentru un copil bolnav de exemplu. Dar infractorul cu fular Burberry e mai important, vorba aia face obiectul nu numai presei din romania, ci si din afara :

http://www.economist.com/node/21557402

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Surpriza este ca l-am auzit pe ministrul de interne Ioan Rus declarand ca Nastase are (incepand de aseara de la intalnirea cu politistii care au venit sa-l ridice) statut de detinut. Deci de aseara incepe sa curga perioada de incarcerare. Cel putin asta reiesea din cuvintele domnului Rus.



Poate asa se explica de ce rudele bolnavilor internati pe etajul cu Nastase nu mai au voie in vizite. O fi regim de detentie ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui almo
deci daca cineva mai crede ca nu a fost totul pus la cale ca sa scape de condamnare sau ultimul tertip ca sa prelungeasaca condamnarea, asa cum a facut-o de 6 ani incoace, e naiv.


Sa prelungeasca condamnarea (adica sa mareasca perioada cat va sta inchis)? Cred ca vroiai sa spui sa amane incarcerarea.


da, asta am vrut sa spun. merci.


Surpriza este ca l-am auzit pe ministrul de interne Ioan Rus declarand ca Nastase are (incepand de aseara de la intalnirea cu politistii care au venit sa-l ridice) statut de detinut. Deci de aseara incepe sa curga perioada de incarcerare. Cel putin asta reiesea din cuvintele domnului Rus.

desigur. si o sa vedeti cat o sa dureze perioada de spitalizare. poate pana atunci o sa cada Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

almo, exact la asta ma gandeam cand l-am auzit pe Ioan Rus. Nastase i-ar fi spus la telefon ca el nu merge la inchisoare. In contextul asta nu poti sa nu te gandesti ca probabil o detentie la spital pe o perioada de cateva luni este mult mai acceptabila fata de Rahova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ma poate lamuri cineva de ce familia a ales ....



Singura care te poate lamuri e familia care a facut alegerea.
Ceilalti pot face supozitii si pot construi scenarii. Te-ar ajuta la ceva?

De unde ai auzit ca nu au acces rudele celorlalti pacienti in spital? E o informatie verificata?





Daca ma intrebi daca am fost eu la spital sa vad daca au dat rudele celorlalti afara, raspunsul este nu.
Informatia a aparut intr-o discutie intre Esca si CTP la PRO TV.

Vis a vis le lamurirea pe care o ceream...ai vreo parere? Sau nu?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ma poate lamuri cineva de ce familia a ales ....



Singura care te poate lamuri e familia care a facut alegerea.
Ceilalti pot face supozitii si pot construi scenarii. Te-ar ajuta la ceva?

De unde ai auzit ca nu au acces rudele celorlalti pacienti in spital? E o informatie verificata?





Daca ma intrebi daca am fost eu la spital sa vad daca au dat rudele celorlalti afara, raspunsul este nu.
Informatia a aparut intr-o discutie intre Esca si CTP la PRO TV.

Vis a vis le lamurirea pe care o ceream...ai vreo parere? Sau nu?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Pot avea pareri... sau nu insa parerile mele nu-ti vor raspunde la intrebarea "de ce familia a ales?" pentru ca asta stie doar familia. Noi putem eventual sa-ti spunem de ce credem ca familia a facut alegerea respectiva prin prisma experientelor proprii de viata si al propriului sistem de valori.

Eu una cred ca fiul lui nastase a considerat ca daca tatal lui este atacat public merita sa fie aparat public. Si eu mi-as apara tatal, tu nu l-ai apara pe-al tau? Pentru copii lui nastase iesitul public nu este ceva extraordinar asa cum este pentru noi, l-au vazut pe tatal lor facand asta de cand au deschis ochii si au crescut fiind in atentia mass-media. Asa ca ce unora le pare ciudat pentru altii e singura cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

desi sunt unul dintre putinii romani care nu se pricep la poezie, politica si fotbal, ma gandesc ca daca ai dormit bine merci atata vreme in care ai incalcat legea crezand ca esti invicibil iti e tare greu sa mai dormi cand esti dovedit legal ca esti un hot.

ma intreb ce educatie a dat nastase copiilor lui, atata timp cat el a fost "furat" de "magia" puterii?!

numai atunci cand va exista curajul asumarii propriilor greseli se va schimba ceva in bine.
sa iti pui pistolul la tampla in cazul lui e lasitate si e dovada ca s-a bazat mereu pe altcineva si nu pe puterile lui.

recomand un topic separat pentru cei care sunt atinsi emotional datorita acestei situatii provocate de nastase. ( daca era genul "samurai" se sinucidea fara ca "omul potrivit, la locul potrivit" sa mai aiba timp sa deraieze traiectoria glontului).

unde nu e onoare, nimic nu e, de la inceput pana la sfarsit.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

unde nu e onoare, nimic nu e, de la inceput pana la sfarsit.



"Onoarea" e o vorba mare, nu-mi vine in minte acum nici un politician "de varf" de la noi care sa fi dovedit asa ceva. Eu m-as multumi sa vad din partea lor bun simt si bune intentii fata de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ma poate lamuri cineva de ce familia a ales ....



Singura care te poate lamuri e familia care a facut alegerea.
Ceilalti pot face supozitii si pot construi scenarii. Te-ar ajuta la ceva?

De unde ai auzit ca nu au acces rudele celorlalti pacienti in spital? E o informatie verificata?





Daca ma intrebi daca am fost eu la spital sa vad daca au dat rudele celorlalti afara, raspunsul este nu.
Informatia a aparut intr-o discutie intre Esca si CTP la PRO TV.

Vis a vis le lamurirea pe care o ceream...ai vreo parere? Sau nu?

Rufus, Tora si iadele


Pot avea pareri... sau nu insa parerile mele nu-ti vor raspunde la intrebarea "de ce familia a ales?" pentru ca asta stie doar familia. Noi putem eventual sa-ti spunem de ce credem ca familia a facut alegerea respectiva prin prisma experientelor proprii de viata si al propriului sistem de valori.

Eu una cred ca fiul lui nastase a considerat ca daca tatal lui este atacat public merita sa fie aparat public. Si eu mi-as apara tatal, tu nu l-ai apara pe-al tau? Pentru copii lui nastase iesitul public nu este ceva extraordinar asa cum este pentru noi, l-au vazut pe tatal lor facand asta de cand au deschis ochii si au crescut fiind in atentia mass-media. Asa ca ce unora le pare ciudat pentru altii e singura cale.




Mai incerc o data, poate n-am fost eu explicit:
N-am intrebat de ce isi apara tatal Andrei Nastase...nici de ce o face public ( e alegerea lui sa faca circ cu ocazia asta); intrebarea este de ce la Spitalul de Urgenta si nu la ei acasa, eventual. De ce foloseste un spatiu public?
Si evident ca e vorba de dat cu parerea, nu asta facem cu totii aici? Emite cineva adevaruri absolute? Ai facut tu asa ceva?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput