Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Portocalia, pp ca nu ai fost niciodata in penitenciarul Rahova. L-ai vazut macar?
Cred ca dupa stilul lui de viata poti sa ai o cadere nervoasa cand afli ca te duci acolo..plus toata presiunea media..imi pare rau pt copii lui..


Trebuia sa se gandeasca atunci cand si-a construit stilul ala de viata cu ajutorul furaciunilor, comisioanelor si altor hotii. Sau cumva vrei sa-i plangem de mila?



Nu. Spuneam doar ca inteleg mecanismul care a dus la gestul lui..sa ajungi la Rahova dupa stilul lui de viata..nu e tocmai simplu..mai ales ca el sigur stie ce e la Rahova..chiar daca va sta in alta celula..nu vrei sa stii cam ce iti aud urechile pe acolo si cum traiesti acolo.
Asta nu inseamna ca spun ca trebuie sa ii plangi de mila. Ci doar ca inteleg de ce a procedat asa..Am scris insa asta in postul urmator.
Cum am scris si ca mi-e mila de copii lui.Sincer imi este mila de copii lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.




patetic acest mesaj. acum acuzi aici pe toti care comenteaza lasitatea lui Nastase si ultima lui incercare disperata de amana intrarea in inchisoare, aducand in fata familia si copii lui. acum ce sa facem, sa ne fie mila de toate familiile cu impostori si sa ii lasam liberi ca sa fim mai umani! si apoi sotia lui nu stia ce face nastase? sa o credem o sfanta?





Imi asum patetismul, daca asta crezi ca este.
Nu-mi asum scosul in fata al familiei si nici acuzatul otova al tuturor celor care au postat aici, vezi marcat in mesajul meu.
Probabil ca ai fi vazut singura daca ai fi citit cu atentie inainte sa te arunci in a da o replica acida care nu face altceva decat sa-mi confime ipoteza de mai sus.

Si nu, nu am dat sfaturi sa faceti intr-un fel sau in altul iar compasiunea nu l-ar fi eliberat pe infractor si nici n-ar fi schimbat sentinta. Am spus doar ca lipsa de umanitate si empatie, satisfactia in fata disperarii unui om ma sperie si ma dezgusta in acelasi timp. Accept ca sunt oameni carora li se par normale si justificabile, as prefera sa nu traiesc aproape de ei si sa nu interactionam, atat.

Extrem de agresiv mesajul tau, iti place daca-l recitesti?




sunt mandra de mesajul meu. nu am nici o toleranta pt infractori. daca disperarea lui o inteleg, nicidecum nu imi provoaca mila.
in timp ce tu preferi sa traiesti cu impostori in jurul tau sau sa le plangi de mila, eu prefer sa traiesc inconjurata de oameni lipsiti de emaptie pt infractori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Pe mine ma socheaza sa mai vad lume care-l vede pe post de victima pe Nastase , ori ati uitat cu totii cate nemernicii a facut? Voi ziceti ca Basescu ar fi tras sforile sa fie condamnat acum...ok, si eu intreb: mai conteaza? nu trebuia oare condamnat de mult, ca e acum sau maine, mai conteaza? nu e clar ca sunt prea multi vinovati de coruptie si alte hotii in Romania, din trecutul glorios...ok, e primul pas! sa-l bage la zdup si pe Basescu daca e vinovat! dar e bun si un inceputul asta...eu as vrea sa-l vad pe Iliescu la zdup, dar asta e alta poveste! toti vor plange rauri de lacrimi si atunci ca nu e voie sa bagi bunicute la parnaie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo
sunt mandra de mesajul meu. nu am nici o toleranta pt infractori. daca disperarea lui o inteleg, nicidecum nu imi provoaca mila.
in timp ce tu preferi sa traiesti cu impostori in jurul tau sau sa le plangi de mila, eu prefer sa traiesc inconjurata de oameni lipsiti de emaptie pt infractori.




Cel putin ciudata secventa logica ce te face sa pui semnul egal intre a-mi displace sa fiu inconjurata de oameni cinici si lipsiti de empatie si a prefera sa fiu inconjurata de impostori.

Sa inteleg ca oricine nu e campion la cinism e automat impostor/infractor?

Nu-i nevoie sa-mi raspunzi, am inteles deja ca gandim mult prea diferit si avem alte sisteme de valori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.
E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.




Ne-am dezumanizat ca Nastase isi trage singur (sau era Basescu ascuns sub pat?!) un glont in cap, vai draga, ca vezi Doamne ce a ajuns el, dar cand comitea infractiuni cu sange rece il durea undeva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui almo
sunt mandra de mesajul meu. nu am nici o toleranta pt infractori. daca disperarea lui o inteleg, nicidecum nu imi provoaca mila.
in timp ce tu preferi sa traiesti cu impostori in jurul tau sau sa le plangi de mila, eu prefer sa traiesc inconjurata de oameni lipsiti de emaptie pt infractori.




Cel putin ciudata secventa logica ce te face sa pui semnul egal intre a-mi displace sa fiu inconjurata de oameni cinici si lipsiti de empatie si a prefera sa fiu inconjurata de impostori.

Sa inteleg ca oricine nu e campion la cinism e automat impostor/infractor?

Nu-i nevoie sa-mi raspunzi, am inteles deja ca gandim mult prea diferit si avem alte sisteme de valori.




Ce bine ca nu toti sunt ca tine, ca maine-poimaine ne vedem inconjurati de tot felul de simpatizanti d-astia ai infractorilor de orice speta care strica sus si tare ca suntem niste bestii...sa lasam infractorii in pace ca sunt si ei niste oameni si uite asa se vor crea precedente.

Fiecare infractor de-acum incolo va stii ca daca isi trage una in picior, isi pune gaz pe el si ameninta ca se ucide, ca una ca alta va avea sustinatori infocati si gata cu pedeapsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toti infractorii (dar toti!) sa ajunga sa raspunda in fata legilor si sa fie pedepsiti conform acestor legi valabile pentru toti in mod egal indiferent de nume crez politic sau statut social.
Asta imi doresc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.




patetic acest mesaj. acum acuzi aici pe toti care comenteaza lasitatea lui Nastase si ultima lui incercare disperata de amana intrarea in inchisoare, aducand in fata familia si copii lui. acum ce sa facem, sa ne fie mila de toate familiile cu impostori si sa ii lasam liberi ca sa fim mai umani! si apoi sotia lui nu stia ce face nastase? sa o credem o sfanta?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Imi asum patetismul, daca asta crezi ca este.
Nu-mi asum scosul in fata al familiei si nici acuzatul otova al tuturor celor care au postat aici, vezi marcat in mesajul meu.
Probabil ca ai fi vazut singura daca ai fi citit cu atentie inainte sa te arunci in a da o replica acida care nu face altceva decat sa-mi confime ipoteza de mai sus.

Si nu, nu am dat sfaturi sa faceti intr-un fel sau in altul iar compasiunea nu l-ar fi eliberat pe infractor si nici n-ar fi schimbat sentinta. Am spus doar ca lipsa de umanitate si empatie, satisfactia in fata disperarii unui om ma sperie si ma dezgusta in acelasi timp. Accept ca sunt oameni carora li se par normale si justificabile, as prefera sa nu traiesc aproape de ei si sa nu interactionam, atat.

Extrem de agresiv mesajul tau, iti place daca-l recitesti?





Ramiris, subscriu! Aceleasi senzatii le-am avut citind subiectul :(

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://www.jurnalul.ro/observator/andrei-nastase-mesaj-facebook-616214.htm

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Va rog frumos, pastrati linistea in sala. Telenovela continua:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12584590-andrei-nastase-citi-vineri-spitalul-floreasca-scrisoarea-lasata-tatal-sau-adrian-nastase.htm

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput